Pozdrav plus pomoc

Pročitati... sam naslov govori sve

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Pozdrav plus pomoc

Post Postao/la gollum » čet svi 12, 2011 2:30 pm

Pozdrav svima i sve pohvale onom koji je osmislio ovaj forum jer ima gomilu dobrih informacija, a meni je posebno pomogao da shvatim kako u biti samo volim piti pivo ali nemam pojma o njemu. Na momente imam osjecaj kao da pricate kineski i nista ne kuzim pa to moram pod hitno promijeniti. Citajuci sam skuzio otprilike sto mi treba za neki pocetak od opreme ali od sirovina nis pa ako netko ima neki savjet sto da nabavim i gdje za prvo kuhanje. BTW dali je to uopce pametno kuhati u kuhinji u neboderu ili ce mi svi susjedi doletiti sa kriglama pred vrata? Inace preferiram psenisno ili tamno pivo pa bi bilo super ako takvo nesto mogu probat napravit. Toliko za sad pa ako budete od volje imam hrpu pitanja.

Ako sam ovo postao na krivom dijelu foruma molim admina za razumijevanje i neka prebaci tamo gdje spada, hvala.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » čet svi 12, 2011 2:38 pm

Amdejac je napisao/la: Za 20 litara:
Ugrijao 7 litara vode i ulijao 4 kg back ekstrakta. Kad je zakipilo na 100 stupnjeva ubacio 20 grama hmelja aurora. Nakon 40 minuta još 10 grama hmelja. Nakon 15 minuta 10 grama hmelja, 100 gr melase i u žensku čarapu 50 grama kneippa te kuhao još 15 minuta.
Nakon toga sam pripremio paketić od 6 gr Mutons kvasca sa toplom vodom i malo extrakta.
U lonac od 25 litara u kojem sam kuhao ubacio sam 4 kg leda i 7 litara hladne vode.
Temperatura je pala na 23 stupnja.
Preko duple gaze i velikog traktura procjedio sam u demižon od 25 litara. Ubacio kvasac, začepio i stavio na čep vrenjaču.
Demižon sam stavio u kacu od 100 litara koju sam već ranije napunio vodom, a u vodu pumpicu sa grijačem od akvarija kako bih mogao u šupi u kojoj je relativno hladno održavati temperaturu.
Već sutradana je počelo vrenje, a temperaturu sam održavao na 18 stupnjeva.
Ovo ti je bilo moje prvo samostalno pivo. Melasu i knaip možeš izbciti.

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » čet svi 12, 2011 2:53 pm

OK gdje da nabavim back exstrakt odnosno ako sam dobro shvatio u toj Ireks aromi imaju samo pakiranja od 15 kg a za prvi put meni bi trebalo 3.2 kg. Ako i uzmem tih 15 kg za kakva piva je taj ekstrakt ili to nije bitno. Ako sam skuzio treba mi lonac od 20 lit barem. Gdje nabaviti hmelj? Imali tog Mutons kvasca kod nas ili ebay? Sorry znam da davim ali moram nekog. :D

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet svi 12, 2011 6:00 pm

Ako imas viska novaca, uzmi svih 15kg i neces pozaliti, vjeruj mi :) Sto se tice hmelja i kvasca, cuj se sa PUFom sa foruma. Ima sve sto ti treba. Pogledaj ovaj post sa cim raspolaze! Pozz

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 6&start=60

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » čet svi 12, 2011 9:13 pm

Svarrogh je napisao/la:Ako imas viska novaca, uzmi svih 15kg i neces pozaliti, vjeruj mi :) Sto se tice hmelja i kvasca, cuj se sa PUFom sa foruma. Ima sve sto ti treba. Pogledaj ovaj post sa cim raspolaze! Pozz

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 6&start=60
Hvala na savjetu evo poslao PUF-u PM da mi preporuci nesto za prvo kuhanje pa cu vidjeti.

Pitao sam ranije dali se je pametno kuhati u stanu jer neznam koliko to smrdi (mirise) i da li se prilikom vrenja osjeti kakav miris da znam da li da odnesem fermentator u drvarnicu.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet svi 12, 2011 9:30 pm

Slobodno kuhaj u stanu. Ukomljavanje nije problem. Gledaj samo da ti lonac u kome kuhas bude blizu prozora ili neke ventilacije zbog isparavanja.

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » čet svi 12, 2011 10:26 pm

Svarrogh je napisao/la:Slobodno kuhaj u stanu. Ukomljavanje nije problem. Gledaj samo da ti lonac u kome kuhas bude blizu prozora ili neke ventilacije zbog isparavanja.
Sad sam naletio na neki tvoj post gdje si radio Hoegaarden i po slikama mi stvarno djelije kao nesto sto bi i ja htio probat jer volim pit Hoegarden. Kako je to pivo bilo na kraju, se isplati kopirat recept ali za 20 lit?

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet svi 13, 2011 12:21 am

Nije ispalo onako kako sam zelio. Psenica se nista ne osjeti a korijandera mi je malo previse za moj okus. Trebao bi doraditi taj recept i probati sa drugim kvascem. 400d je kuhao wit pa ga pitaj da napravi post o svom receptu. Buky i ja smo dobili slicna piva dok je Becin wit izgledao zanimlivo!

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet svi 13, 2011 8:24 am

ja sam radio na sljedeći način (po sjećanju) za cca 40 litara:

OG 1.052

4 kg pšeničnog slada
4 kg pilsner
0,6 kg pšenične pahuljice

20 grama korijandera (10 minuta)
20 grama ribane narančine kore (10 minuta)
whirfloc (10 minuta)

Saaz (4,2 AA) 20 g 60 min, 20 g 30 min, 20 g 5 min - IBU 13

kvasac - Fermentis T-58 (2 paketa - rehidratiziran)

trenutno je gustoća 1.013 i mislim da će na tom nivou i ostati

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet svi 13, 2011 9:47 am

Vjerojatno hoce jer T-58 ima los attenuation koliko sam mogao procitati. Mada, neki kazu da im je islo i do 80%. Jel ti se zacepilo cijedjenje? Ja sam imao uzasnih problema sa psenicnim. Rice i oat hulls ne mogu nabaviti sem iz vana pa mudrujem sta napraviti...

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet svi 13, 2011 9:49 am

Svarrogh je napisao/la:Vjerojatno hoce jer T-58 ima los attenuation koliko sam mogao procitati. Mada, neki kazu da im je islo i do 80%. Jel ti se zacepilo cijedjenje? Ja sam imao uzasnih problema sa psenicnim. Rice i oat hulls ne mogu nabaviti sem iz vana pa mudrujem sta napraviti...
bilo je malo sporije, ali je ok proslo

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » pet svi 13, 2011 10:52 am

400d je napisao/la:ja sam radio na sljedeći način (po sjećanju) za cca 40 litara:

OG 1.052

4 kg pšeničnog slada
4 kg pilsner
0,6 kg pšenične pahuljice

20 grama korijandera (10 minuta)
20 grama ribane narančine kore (10 minuta)
whirfloc (10 minuta)

Saaz (4,2 AA) 20 g 60 min, 20 g 30 min, 20 g 5 min - IBU 13

kvasac - Fermentis T-58 (2 paketa - rehidratiziran)

trenutno je gustoća 1.013 i mislim da će na tom nivou i ostati
OK drzat cu se ovog recepta samo za kolicinu od 20 lit, jer sto vise citam i listam po netu sve vise se osjecam ko dijete u ducanu sa slatkisima. Jedino cu te na pm malo davit za postupak. Ovo whirfloc ako sam shvatio to su neke tablete za razbistrit pivu, je to obavezno?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet svi 13, 2011 11:00 am

gollum je napisao/la:
400d je napisao/la:ja sam radio na sljedeći način (po sjećanju) za cca 40 litara:

OG 1.052

4 kg pšeničnog slada
4 kg pilsner
0,6 kg pšenične pahuljice

20 grama korijandera (10 minuta)
20 grama ribane narančine kore (10 minuta)
whirfloc (10 minuta)

Saaz (4,2 AA) 20 g 60 min, 20 g 30 min, 20 g 5 min - IBU 13

kvasac - Fermentis T-58 (2 paketa - rehidratiziran)

trenutno je gustoća 1.013 i mislim da će na tom nivou i ostati
OK drzat cu se ovog recepta samo za kolicinu od 20 lit, jer sto vise citam i listam po netu sve vise se osjecam ko dijete u ducanu sa slatkisima. Jedino cu te na pm malo davit za postupak. Ovo whirfloc ako sam shvatio to su neke tablete za razbistrit pivu, je to obavezno?
nije obavezno. inače, najiskrenije - ja ti ne preporučujem ovaj recept za prvi put. ako ćeš moju preporuku, kuhaj engleski pale ale.

obavezno skini brewtarget i malo se igraj s njim prije kuhanja.

nađi provjeren recept na netu ili ću ti ja dati ako hoćeš.

koristi suhi kvasac bez startera (po mogućnosti Fermentis S-04)

koristi Target hmelj po mogućnosti

suho hmelji s Targetom (ovo je jako jednostavna procedura, a kao homebreweru početniku će te oduševiti)

slobodno kompenziraj sa šećerom do .010 gustine ako ne uspiješ iz slada izvući dovoljno

ne prelazi 1.050 početnu gustoću

dobit ćeš fantastično pivo, ako se uspiješ strpiti i ne otvarati boce najmanje 6 tjedana od kuhanja (uvažavajući pravilo 1-2-3 ili 3-3)

peglaj na pm ako zapne!

pozdrav

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pet svi 13, 2011 1:00 pm

sta je u brewtargetu "target batch size" a sta "target boil size"

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet svi 13, 2011 1:05 pm

buky1 je napisao/la:sta je u brewtargetu "target batch size" a sta "target boil size"
idi na about -> manual tu ti je sve detaljno objašnjeno. vodi te lik kroz recept.

target batch size je količina sladovine koju želiš imati u fermentoru nakon kuhanja prije ubacivanja kvasca

target boil size je količina sladovine koju želiš imati u loncu nakon ispiranja i prije početka kuhanja

u brewtargetu je od krucijalne važnosti podesiti parametre koji određuju karakteristike opreme koju koristiš, da bi dobio precizne kalkulacije. to ti je pod "equipment" klikneš na plavi plus i otvori se forma u koju unosiš podatke. poslije to spasiš i koristiš za svaki recept.

imaš mogućnost spasiti nekoliko različitih set up-ova za opremu

Odgovori