Dezinfekcija

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » čet stu 21, 2013 4:25 pm

ja nisam nikad ispiro izosan do evo zadnje 2 runde kad su me ošinuli pogledom kad sam to reko na zadnjem druženju prije 2 tjedna :D :D. još mi je i rečeno da mi pjena nije stalna zbog neispiranja izosana nakon nanošenja.
flaširo sam u subotu i ispro izosan sa vodom, pa me zanima će bit išta bolje premda sam samo za flaširanje ispiro sa pipovačom. baš danas otvaram prvu bocu. ak nebu bolje, ondak bu valjda ove 2 nove bolje kad sam ispiro sa običnom vodom.
iako mi to nikako nije logično jer kad već dezinficiram pipovačom bih mogo inficirati. pogotovo kaj prolazi kroz cijevi, crijeva... al eto, živ bio pa vidio :).

Avatar
Pivdzija
Postovi: 36
Pridružen/a: pet kol 02, 2013 5:45 pm
Lokacija: Mostar, BiH

Post Postao/la Pivdzija » čet stu 21, 2013 5:01 pm

ja_jesam je napisao/la:ja nisam nikad ispiro izosan do evo zadnje 2 runde kad su me ošinuli pogledom kad sam to reko na zadnjem druženju prije 2 tjedna :D :D. još mi je i rečeno da mi pjena nije stalna zbog neispiranja izosana nakon nanošenja.
flaširo sam u subotu i ispro izosan sa vodom, pa me zanima će bit išta bolje premda sam samo za flaširanje ispiro sa pipovačom. baš danas otvaram prvu bocu. ak nebu bolje, ondak bu valjda ove 2 nove bolje kad sam ispiro sa običnom vodom.
iako mi to nikako nije logično jer kad već dezinficiram pipovačom bih mogo inficirati. pogotovo kaj prolazi kroz cijevi, crijeva... al eto, živ bio pa vidio :).
zar ispiranje pipovačom opet ne dovodi u opasnost od infekcije? ja isto ne ispirem izosan, samo okrenem da se dobro ocijedi i to je to.
Give a man a beer, waste an hour. Teach a man to brew, and waste a lifetime!
Bill Owen

Avatar
franski
Postovi: 66
Pridružen/a: pon lip 04, 2012 12:35 pm
Lokacija: Zagreb, Grad Zagreb

Post Postao/la franski » čet stu 21, 2013 6:31 pm

izosan izmedju ostalog ubije pjenu u svakom slucaju, mi (nas 4ica koji kuhamo) smo imali isti problem(tj mislili smo da nije problem dok nismo krenuli istrazivat zakaj nam je pjena bzvz) i od tada - prije flasiranja ciste boce idu u izosan na par min, pa se ispiru sa pipovacom, i ostave kratko da osuse(iscijedi eventualna zaostala voda) i eto da "pokucam" nismo za sad imali nikakvih problema sa infekcijom pive u bocama

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » pet stu 22, 2013 8:29 am

pa brijem da si mi ti to i reko, otud meni to :P.
ipak nisam juče otvorio bocu, bum danas :).

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet stu 22, 2013 8:43 am

1rice je napisao/la:Evo sad izmjeria vodu iz bojlera, 72° C.
prvo sve dobro umočim i promućkam sa izosanom a onda operem sa kipućom vodom iz bojlera 80 - 85 stupnjeva
(jedino končar bojleri sa oznakom RI mogu doseći temperaturu od 85 stupnjeva)
http://www.koncar-ka.hr/images/TEHNICKI ... %20FIN.pdf

da li netko zna koliko dugo izosan može stajati napravljen a da se ne pokvari ili ne izgubi svojstva dezinficijensa.
nakon tjedan dana dosta promjeni miris. :?:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet stu 22, 2013 9:34 am

isvara je napisao/la:...jedino končar bojleri sa oznakom RI mogu doseći temperaturu od 85 stupnjeva...
Zato jer većina bojlera ima košuljicu za termosklopku, može se bez drenaže vode zamijeniti postojeća termosklopka s odgovarajućim željenim područjem isklopa. Potrebno je samo naći kvalitetnu trgovinu koja nudi isto. Može se za kontrolu staviti i dobro nam poznati STC-1000 :) .
isvara je napisao/la:...da li netko zna koliko dugo izosan može stajati napravljen a da se ne pokvari ili ne izgubi svojstva dezinficijensa.
nakon tjedan dana dosta promjeni miris. :?:
Jednom davno žena potrošila špricu s tekućinom za pranje prozora pa sam tu špricu oprao vodom i otopio izosan u njoj. Kad se isprazni, napravim opet ... znači, traje cca dva do tri mjeseca. Iz te šprice ne može ishlapiti aktivna tvar izosana iz vode i kod primjene se uvijek osjeti njegov kakarterističan miris, tako da sam siguran da ne izgubi "vitalnost". Dulje od toga nije bilo ni potrebe čuvanja otopljenog izosana. Naravno, izosanom tretirane površine uvijek isperem vodom iz pipe. Imam i drugu takvu špricu u kojoj je voda iz gradskog vodovoda, a tu koristim za ispiranje izosana s pipa fermentora, pipa točionika, spojeva na kegovima...teško dostupnih vodi direktno iz vodovodne pipe. U toj šprici mijenjam vodu redovito svaki tjedan.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » pet stu 22, 2013 9:58 am

mudro. kradem metodu :).

Avatar
Dobri Pantelija
Postovi: 260
Pridružen/a: pon tra 08, 2013 8:18 am
Lokacija: Osijek 5/8, Vukovar 1/8, Zagreb 1/8, Trogir 1/8

Post Postao/la Dobri Pantelija » pet stu 22, 2013 2:07 pm

Mislim da Izosan G gubi svojstva nakon maksimalno 30 minuta. Kod dezinfekcije vode za piće nakon 15-30 minuta je voda pogodna za piće, tako smo za vrijeme rata pravili vodu, samo je Izosan bio u tabletama.
To što se nakon mjesec dana osjeti miris klora je plin koji je ishlapio iz vode, pošto je u zatvoreno boci nije izašao van. Voda u toj pumpici koja miriši na klor je pogodna za piće ali mislim ne i za dezinfekciju nakon toliko vremena.
Naše iskustvo je da boce ne ispiremo. Nakon 15 minuta u Izosanu ih „ocijedimo“ odnosno sušimo naopako. Za drugu turu boca ponovo mutimo Izosan.
Do sada nismo imali problema i nuspojava.
Ostale instrumente i koje dezinficiramo, kao termometre, pumpu, cjevčice za pretakanje, punilicu itd njih nakon natakanja u Izosanu isperemo s vodom iz pipe. To činimo jer ne čekamo da prođe djelovanje Izosana.
Voda iz pipe bi trebala biti bakteriološki čista, barem koda nas a tretirana je s klorom radi stare vodovodne mreže.
Bolje jedno vruće pivo nego četiri ladna, bolje stara baba nego mlada!
-------------
odobrio Rambo

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet stu 22, 2013 2:40 pm

Dobri Pantelija je napisao/la:Mislim da Izosan G gubi svojstva nakon maksimalno 30 minuta. Kod dezinfekcije vode za piće nakon 15-30 minuta je voda pogodna za piće, tako smo za vrijeme rata pravili vodu, samo je Izosan bio u tabletama.
To što se nakon mjesec dana osjeti miris klora je plin koji je ishlapio iz vode, pošto je u zatvoreno boci nije izašao van. Voda u toj pumpici koja miriši na klor je pogodna za piće ali mislim ne i za dezinfekciju nakon toliko vremena.
Klor je plin ili nije, odnosno ne može biti? Što u Izosanu djeluje antibakterijski? Da li je meni iz šprice pobjeglo samo nešto ili sve? I zašto je pobjeglo ako je hermetički i hidraulički zatvoreno?
Jednom sam flaširao ne ispirući Izosan, i psmtr, piva je imala medicinski okus. Toliko o mom neispiranju.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pet stu 22, 2013 2:57 pm

Svarrogh je napisao/la:Isto kao i buky. Dokle god se ne zamuti, dobar si! I naravno, dok mu je nizak ph. Mislim da treba biti oko 3. Nema ga u Hr ali imas u Uk, malo pakiranje i postarina nije skupa. Moze ti trajati godinama.
Za StarSan mutnoća ne znači ama baš ništa :). Ja ga doma koristim već duže vrijeme i čim ga pomješam sa vodom iz vodovoda on pomutni i izgleda kao neka sirutka ili neki klinac. Pravi podatak koji je znak jel starsan OK ili ne je PH vrijednost i dok god je PH ispod 3.5 on se može koristiti za dezinficiranje.

pozdrav,

Pero
Zadnja izmjena: pklicov, dana/u pet stu 22, 2013 3:26 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Dobri Pantelija
Postovi: 260
Pridružen/a: pon tra 08, 2013 8:18 am
Lokacija: Osijek 5/8, Vukovar 1/8, Zagreb 1/8, Trogir 1/8

Post Postao/la Dobri Pantelija » pet stu 22, 2013 3:04 pm

Naravno da svi većinom imamo različito iskustvo u vezi ispiranja boca, mi nismo imali problema.
Moj naglasak je bio na Izosanu koji nakon maksimalno 30 minuta ishlapi te više ne djeluju kao dezinfekcijsko sredstvo.
Ako možeš piti vodu tretiranu s njim onda više ne možeš dezinficirati.

http://www.pliva-sept.hr/izosan.html
Bolje jedno vruće pivo nego četiri ladna, bolje stara baba nego mlada!
-------------
odobrio Rambo

Avatar
Senators
Postovi: 126
Pridružen/a: pet ožu 29, 2013 10:44 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Senators » pet stu 22, 2013 3:20 pm

U izosanu je aktivna supstanca natrijev diklorizocijanurat. Kad se otopi u vodi, ovaj spoj otpušta klor u otopinu. Klor hlapi iz vode i iz tog razloga otopina izosana kao što kaže Pantelija nakon nekog vremena više nije dezinfekcijsko sredstvo. To je sve pod uvjetom da se otopina napravila u otvorenoj posudi iz koje klor lako hlapi.
U Donovom slučaju je otopina u zatvorenoj posudi pa ona hlapi dok se ne zasiti klorom zračni prostor u boci iznad otopine. Ne ishlapi sav klor ali takva otopina sigurno više nema istu koncentraciju (preporučenu) kakvu je imala kad se svježe pripremala makar mislim da bi trebala biti upotrebljiva ako se baš ne drži godinu dana u boci. Puno ovisi i o tome koliko boca dobro dihta

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet stu 22, 2013 6:10 pm

Na pakiranju izosana pise da za dezinfekciju vode za piće ide 1-2g na 1000 l a za dezinfekciju pribora,opreme i sanitarija ide 1-2g na 5 l pa mislim da je izosan aktivan malo vise od 30 min.Ja nikad ne ispirem boce nakon izosana,ocjedim ih vecer prije flasiranja ili sat dva prije i nikad u 30 kuhanja se nije osjetio izosan ili slićno nit sam imao problem s pjenom kod pive zbog izosana.Na taj nacin tretiraju boce jos dvoje kolega pivara i u ukupno 60 kuhanja nije bilo nuspojava,mirisa po izosanu u pivi itd.Koristim spricu ko i Don i taj izosan koristim jos 2 tjedna od dana kuhanja za dezinfekciju pribora za uzimanje uzorka.

Avatar
franski
Postovi: 66
Pridružen/a: pon lip 04, 2012 12:35 pm
Lokacija: Zagreb, Grad Zagreb

Post Postao/la franski » pet stu 22, 2013 10:23 pm

uglavnom, izgleda da izosan djeluje onak kak mu se tko svidi :D

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub stu 23, 2013 12:50 am

franski je napisao/la:uglavnom, izgleda da izosan djeluje onak kak mu se tko svidi :D
Lako je tebi tjerat' zajebanciju. Ja napravim u šprici malo jaču koncentraciju i ne dam mu brtvljenjem da ishlapi. Ne raspolažem s nikakvim laboratorijskim uslugama, ali kad budem bio u prilici uhvatit' malo viška kakvog kvasca nakon primara, probat ću ga u toj svojoj dulječuvanoj otopini revitalizirat' (dodajući malo sladovine) pa ću javit' koliko je moje razmišljanje o količini klora i čuvanju Izosana razumno. Do tad mi se ne da više razglabat po vjetometini bez konkretnih dokaza. Za sad mi je dovoljna činjenica da ta voda s Izosanoj još uvijek nakon nekog vremena poprilično smrdi po kloru, i zato ju ispirem s barem duplo više čiste vode.

:zivjeli2:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori