Dezinfekcija

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Nemanja
Postovi: 40
Pridružen/a: uto lis 02, 2012 11:07 pm

Post Postao/la Nemanja » sub vel 09, 2013 4:58 pm

Ja sam za dezinfekciju koristio etil alkohol 96%, njime sam sve prebrisao cak i fermentator(2-3 puta).
Valjda je to ok?
besmisleni ratovi
besmislene godine
besmislene ljubavi

i pitaju nas:
zašto pijete toliko

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet stu 21, 2013 11:49 am

aj da jos malo davim s ovom temom al nikak da se oslobodim straha. boce nakon upotrebe perem susim i spremam u najlon bez prasine. prije flasiranja ih samo isperem vodom i bubnem u rernu na 100c pol sata i to mi je nekako najjednostavnije i najbrze i izbjegavam kemiju a sto se tice fermentora operem ga antibakt.deterđentom i poplahnem izosanom, e sad je pitanje smatrate li da se taj izosan može ispirat vodovodnom vodom bez straha ili??? do sad sam uvijek skuhao 10l vode i pofurio ga da s time isperem izosan i da para napravi svoje al nekako mi se to neda radit vise.. jel vodovodna voda sigurna bakteriološki???
in fermantation we trust

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet stu 21, 2013 11:51 am

Zasto izbegavas kemiju? Kupi Star San i miran si godinama.

Avatar
sergio
Postovi: 261
Pridružen/a: sub lip 01, 2013 8:39 am
Lokacija: Zagreb - Sesvete
Kontakt:

Post Postao/la sergio » čet stu 21, 2013 12:16 pm

kad smo već kod star sana, jel se slučajno pojavio na našem rvatskom tržištu ?
...........................................................................................
Ne vjeruj ženi koja laže i čovjeku koji ne pije !
...........................................................................................

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet stu 21, 2013 12:44 pm

neznam zast nisam koristio starsan nekoliko puta sam imao plan naruciti ga al nikak. ti koristis i zadovoljan si pretpostavljam.. kako?? zamjesao si ga i vrtis jedno te isti dok ima zadovoljavajuci ph ???? aj malo pojasni kad uvatis vremena.
in fermantation we trust

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet stu 21, 2013 1:00 pm

Ja napravim 5 lit starsana i imam to nekoliko rundi i nekoliko kegiranja. SAmo špricam sa špricom i ocjedim

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet stu 21, 2013 1:14 pm

Isto kao i buky. Napravio sam ga sa svojom RO vodom i ostao je savresno bistar. Kupio sam si onu plasticnu spricaljku i u nju stane litra star sana. Sa njom spricam sve sto se treba dezinficirati. Ne treba ispirati niti ista. Navodno u njemu ima nekih stvari sto pomaze kvascu za razmnozavanje. Potpuno je bezopasan i bez ikakvog mirisa. Dokle god se ne zamuti, dobar si! I naravno, dok mu je nizak ph. Mislim da treba biti oko 3. Nema ga u Hr ali imas u Uk, malo pakiranje i postarina nije skupa. Moze ti trajati godinama.

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » čet stu 21, 2013 1:21 pm

tinl je napisao/la:aj da jos malo davim s ovom temom al nikak da se oslobodim straha. boce nakon upotrebe perem susim i spremam u najlon bez prasine. prije flasiranja ih samo isperem vodom i bubnem u rernu na 100c pol sata i to mi je nekako najjednostavnije i najbrze i izbjegavam kemiju a sto se tice fermentora operem ga antibakt.deterđentom i poplahnem izosanom, e sad je pitanje smatrate li da se taj izosan može ispirat vodovodnom vodom bez straha ili??? do sad sam uvijek skuhao 10l vode i pofurio ga da s time isperem izosan i da para napravi svoje al nekako mi se to neda radit vise.. jel vodovodna voda sigurna bakteriološki???

ja ispirem izosan s pipovačom i nisam nikad ima problema, da kucnem u drvo u 30-ak rundi nijedna infekcija

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet stu 21, 2013 1:23 pm

e to su korisni odgovori.. dankešen.
in fermantation we trust

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet stu 21, 2013 1:49 pm

Svarrogh je napisao/la:... Potpuno je bezopasan i bez ikakvog mirisa...
Kume, nemoj tako ... : http://www.fivestarchemicals.com/wp-con ... an-HB4.pdf ... pročitaj odlomak naziva "Safety". I kad ga razrjediš, još je uvijek prilično korozivan. Da nije, ne bi ga ni trebalo. Inače je smučkan od srednjejake fosforne kiseline i deterđenta. I da, termin "nije skupo" je kao i ukusi. Da bi bio rentabilan, moraš ga koristiti više puta. A gnjavaža i je u tome što ako ga više puta koristiš, moraš kontinuirano mjerit' njegov pH, jer nikad nisi siguran da li je za slijedeću primjenu dovoljno učinkovit. Ako pak radiš napamet ne znaš kad si ga previše razrjedio, pa pH ode prema 4. A da ga ne razrjediš jako, moraš uvijek dezinficirati potpuno suhe površine. Sušenje znači čekanje. Nisam ja protiv toga, ali za moje potrebe precjenjen je. Kad bi bio dobavljiv u ambalaži od nekoliko litara, vjerujem da bi i cijena bila puno prihvatljivija.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » čet stu 21, 2013 1:54 pm

ahrga je napisao/la:ja ispirem izosan s pipovačom i nisam nikad ima problema, da kucnem u drvo u 30-ak rundi nijedna infekcija
također :wink:
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet stu 21, 2013 2:04 pm

Don, stoji sve sto kazes. Ali... Tko je toliko glup da si sprica bilo sta u oci, pije ili udise? Ako jeste, sretno mu bilo. Na 5L destilirane vode ide 8ml star sana. I to mozes koristiti poprilicno dugo. Ako kupis bocicu od 473ml sto kosta 15 funti onda si izracunaj koliko je to puta. Puno! Ovdje je tip sve super objasnio

http://www.homebrewtalk.com/f11/don-t-f ... on-207887/

Meni je super je moze dugo stajati i vrlo lako dezinficiram bilo sto kad god hocu. Izosan ishlapi jako brzo i kad hocu nesto dezinficirati moram ga nanovo praviti.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet stu 21, 2013 2:13 pm

nisu ni sve pipovače iste al pretpostavljam da su u nekom minimumu higijenskom koji bi trebao zadovoljiti... ja ću preči na ispiranje izosana pipovačom.. bojler na iber gas to je oko 65c možda i maži pa kako mu bog da i to samo za fermentor a ovo sve drugo kuhat ili furit u pečnici... fuck kemiju..
in fermantation we trust

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » čet stu 21, 2013 2:42 pm

Evo sad izmjeria vodu iz bojlera, 72° C.
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » čet stu 21, 2013 4:17 pm

Jedno dodatno pitanje. Dali je uopće potrebno ispirati izosan, budući da se izosan koristi i za dezinfekciju vode za piće? A i na uputstvima piše sljedeće:
dezinfekcija pribora za jelo i piće, kuhinjskog posuđa i radnih površina
1 – 2 g
u 5 l vode uranjanje nakon pranja u trajanju 3 – 5 min, bez ispiranja

Odgovori