Tekućina u vrenjači

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Tekućina u vrenjači

Post Postao/la zeljko » uto stu 02, 2010 12:40 pm

Što stavljate u vrenjaču? Do sad sam stavljao vodu, ali sam pročitao u How to Brew - By John Palmer - Fermenting Your First Beer da bi trebalo stavljati tekućinu kojom se radi dezinfekcija. Nije mi jasno zašto, kad ta tekućina ionako nije u kontaktu s pivom u bačvi.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto stu 02, 2010 1:10 pm

Ne sviđa mi se ideja s varikinom ili betadinom u vreljnjači.
Ako se baš bojite da će se inficirati tad je najbolje staviti votku ili 40-70% alkohol.
Osobno stavljam samo običnu vodu i do sad nisam imao problema.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » uto stu 02, 2010 1:16 pm

Da, veći mi se problem čini mogućnost da ću proliti tu tekućinu u bačvu nego da će mi se pivo zaraziti od vode u vrenjači.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri ožu 16, 2011 10:46 pm

inače je najnormalnije da se stavlja dezinfekcijska tekućina u airlock. bez obzira što nema direktni kontakt s pivom, te male gadne beštije nađu svoj put :D

sasvim je uobičajeno da se u airlock stavlja vodka. odlična stvar.

ako nešto vodke i procuri u pivo - ne može biti štete! 8)

jedina mana vodke je to što maskira mirise fermentacije, tako da je nekad teško procijeniti kako miriše pivo u pojedinim fazama fermentacije......

Avatar
RUBY
Postovi: 97
Pridružen/a: sub stu 20, 2010 9:53 pm
Lokacija: split

Post Postao/la RUBY » čet ožu 17, 2011 12:03 am

ja kao i izet za to koristim dobru staru maksuziju i nema nikakve infekcije!!

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » čet ožu 17, 2011 9:21 am

Ja stavljam otopinu betadina, zato kaj mi je jeftinije i dostupnije od vodke, zasad nisam imal infekcija pa ću nastavit tak. Isto mi je bila malo nategnuta priča o infekciji zbog vode u vrenjači, ali kad već izigravamo čistunce idemo do kraja :-)

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » čet ožu 17, 2011 9:39 am

Kao što i Ferdo kaže,i ja koristim samo vodu i nisam ni ja nikada imao problema.
frici

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2411
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet ožu 17, 2011 4:38 pm

Potpisujem za vodu! Po ovome ispada da je ljudima prije 100 godina pivo uspijevalo jednom od deset puta. Pivo treba cistocu ali bas toliku, ne!

Odgovori