Alkoholizam - di je granica?

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto tra 10, 2012 7:24 pm

Don Genovese je napisao/la:
RUBY je napisao/la:ja pijem samo kad sam u društvu ili kad sam sam :D :D
Da čovjek može postati kronično ovisan o alkoholu ispijajući samo pivu po cijele dane, moje je razmišljanje da je to pretjerivanje. Vjerojatno je kum armirao tu pivu od poslije posla do navečer, a od jutra žestica i td...
Ne moraš vjerovati ali čovjek je stvarno bio alkoholičar a pio je samo i isključivo pivu.Naravno da je probal žestoko ko i svi ali pivu je volio više od ičeg.Nije imao granice i nije zajebancija taj alkoholizam,ničiji.Da je bar pio jednu pivu dnevno ali 5-10 dnevno,to nije normalno i kad tad će završit teškim alkoholizmom bez obzira kaj je samo piva u pitanju.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto tra 10, 2012 7:32 pm

slušajte, prvo treba definirati šta je alkoholizam da bi se moglo raspravljati.

a to je jako teško definirati i reći to jest alkoholizam, a to nije....

uglavnom, jedno je sigurno - genetska predispozicija igra veliku ulogu u tome. ako si imao djeda ili oca koji je imao taj problem, veća je mogućnost da ćeš ga i ti imati.

moj deda je do u kasnu starost (88. godina) pio pivo. u zadnjih 20. godina života vodu nije popio.

pa eto, dobro se držao :lol:

mislim, nije umro od alkohola nego od starosti.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » uto tra 10, 2012 7:40 pm

Alkoholizam u svakom slučaju nije stvar za šalu i treba se ponašati pametno. Buky, ako sumnjaš da imaš problem svakako mijenjaj navike. Pijenje piva ili bilo čega drugog ne smije biti navika jer to prerasta u ovisnost.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto tra 10, 2012 8:02 pm

Doktor Hudolin je išao u krajnost tvrdnjom da svaki onaj koji unutar 3 mjeseca samo pomisli na piće spada u alkoholičare (ili 6 mjeseci, ne sjećam se više, davno sam čitao)
Malo je pretjerao, ipak je samo psihijatar, a to su sve manjkavi i devijantni tipovi.
Život je nešto drugo, piće ne smije biti smisao života. Osim nama entuzijastima kojima je to hobi. Stvarno imamo najbolji hobi na svijetu.
U europi su poznata dva pogleda na konzumaciju: kontinentalni i mediteranski.
Kontinentalci toleriraju povremeno opijanje ali ne odobravaju svakodnevno konzumiranje.
( npr. skandinavci koji se vikendom razbijaju)
Mediteranci smatraju normalno svakodnevno konzumirati količinu aklohola koja ne utječe na radnu sposobnost i društveno ponašanje, onaj koji izgubi kontrolu te se napije prestaje biti čovjek na kojeg se može računati.
(npr.Francuzi,Talijani i Dalmatinci djeci daju male količine vina uz ručak a istovremeno imaju relatino najniži broj alkoholičara...)
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » uto tra 10, 2012 9:49 pm

Ja sam slavonac, ali čuo sam da dalmatinci do Uskrsa piju crno vino a poslije bijelo vino pomiješano s vodom odn. bevandu. Tako mnogi uopće ne piju čistu vodu nego samo "mješavinu". Je li to istina?

Što se mene tiče, rakiju ne pijem skoro nikad. Samo u posebnim prilikama u gostima prije ručka. Čisto vino isto nikad ne pijem, volim popiti bambus samo u društvu. Pivo mogu popiti sam, ipak ga kuham. Bio je jedan period od tri-četiri mjeseca kad sam svaki dan popio jedno, i to uvijek popodne. Sad nekad prođe dan da ne popijem, al to uglavnom kad ne stignem ili kad mi ne paše.
Uglavnom nikad nisam popio dva piva dnevno (osim jednom svaka dva-tri mjeseca kad se fešta) i mislim da je to najbolji način kako ne upasti u zamku alkoholizma.
Šogor me pita: Kad popiješ jedno pivo, zar te ne vuče da popiješ još jedno? Ja kažem: Ne, jedno pivo za gušt, treba biti umjeren i imati granicu.
Zapravo ne volim kad počnem osjetiti previše alkohol, stoga mi bolje pašu lagana piva kao ona što Česi piju umjesto vode :)

Neću nikad razumjet ljude koji popiju 15 i više piva za jednu noć. Ja popijem 5-6 i laku noć ljudi.

AnGar
Postovi: 195
Pridružen/a: čet vel 02, 2012 4:40 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la AnGar » uto tra 10, 2012 10:24 pm

Buky1 pocni kuvati radler 8)
nije pivo krivo sto se popilo,
krivi su ljudi sto ih je opilo!

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » uto tra 10, 2012 11:37 pm

Jesam li ja lud iil sam pijan ??
Ne da mi se kopati po nekim starim postovima da provjerim tko koliko kuha ali mi se čini smješno da netko skuha 50L piva mjesečno a popije samo 2L ..
Već godinama pijem 5-6L piva dnevno ..znači od 6 ujutro do ponoći ..
Neki od pivara će ispasti skoro pa antialkoholičari ..
Nemoj da se tko ljuti na moje razmišljanje ..
Kada bih popijo samo jedno pivo dnevno ili čak tjedno sigurno se ne bih zajebavao sa ovim hobijem već bih kupio neko od boljih i skupljih piva i izbjegao svu ovu zajebanciju oko nabavke i prerade posuda ,nabavke sirovina ,prženja ,mljevenja ,ukomljavanja ,kuhanja ,hlađenja ,fermentiranja ,pretakanja ,dezinficiranja , pranja flaša ,flaširanja itd.
Ali gušti su gušti ..
Živili uz još jednu kriglu domaćeg prije ponoći ..
:indianabeer:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » sri tra 11, 2012 8:44 am

Buky, bitno je samo tvoje mišljenje,ako misliš da pretjeruješ stani na loptu i gotovo. Ako ti je to opijanje počelo smetati u svakodnevnom obavljanju posla onda možda imaš problem, znam šta pričam i ja sam bio u toj situaciji, par piva prije podne, par piva poslije podne i ode sve u kurac, jedino što ja rijetko pijem žestoko. Da se razumijemo vikendom (i preko tijedna ali rijetko) i dalje popijem par piva previše, pogotovo kad klinci odu spavat, onak u miru, bez dreke, vike i ostalih zajebancija, onda mi najbolje paše.
Kad radim nekakve poslove izbjegavam alkohol jer me jednostavno uljeni i nakon dva piva mi se više ništa neda radit.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri tra 11, 2012 9:01 am

Upravo to, popijem dva tri piva na poslu i onda je sve "lakoćemo" . Od sad samo voda na poslu a doma malo stat na loptu (čitaj kuhat 50 a 100 lit mjesečno) i to je to :D

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri tra 11, 2012 10:22 am

Ja bi rekao nesto ovako, ja gledam na to da je Alkoholicar onaj tko stvarno loce od jutra do mraka, pijan je stalno ili svaki dan od poslije podne na dalje. Iako se vecina alkosa dize vec polu pijana. Onim teskim alkoholicarima jako malo i treba da se napiju jer im je organizam u banani, a kad se probude u 6 ujutro i popiju 2dcl bijelog vina pijani su kao i sinoc.

Jednostavno ako netko ne moze kontrolirati unos alkohola u sebe i ne moze bez njega, onda je Alkoholicar.

Sto se tice mene, ja popijem svaki dan par piva, ovisi, nekad 1, nekad 2, ako cemo gledati prosjek oko 3,4 piva dnevno.
Pijem samo pivo, jako rijetko popijem pelin, a ostale zestice odbijem, ne zelim pit rakiju jer ju ne volim, gemist znam pipiti tu i tamo, a vino koje sam napravio prosle godine sam vise podjelio nego sam popio... ne pijem sam osim ako se nisam dobro najeo pa da si zalijem ili ako doma nesto tesko fizicki radim i bas sam ozednio!

Uglavnom ja obozavam pit pio uzivam u petom pivu isto kao i 1 boci! Rijetko se kad napijem, ili ono bas ubijem.

Meni nije problem prestati pit, cak sam i par korizmi ne pio alkohol, ali mislim cemu? Da bi nekome nesto dokazao? sebi? Nemam ja sta kome dokazivat zivot je jedan i ja uzivam u pivu. Mogu ga popit za dorucak ali ako mi ne pase necu je popiti jer mi je netko daje! Tako da ja ostajem pri tome, radije cu popit svaki dan 3 pive nego za vikend gajbu i onda umirat cijeli vikend! Uvijek se dotaknem tjedan/vikend pijanstva, jer za mene si pijanac ako jedva cekas vikend da se ubijes u alkoholu, e pa ja se radije necu napit, nego gustat svaki dan. ;)

@buky ako osjetis da si pretjerao definitivno moras stati na loptu i SMANJITI, nemoj sad puknut i prestat apsolutno piti... jednostavno smanji za onoliko koliko mislis da bi trebao, jer ipak ako si sam skuzio da bi trebalo nesto poduzeti, nitko na forumu ti ne moze reci sta tocno, ali ocito nesto treba. Znam da neces pogrijesiti! ;)

Pivo sam odlucio kuhat zato sto ga volim i jer sam pivopija! A ne da mogu susjedu rec da kuham pivo. ;)

Decki zivjeli vi meni jos 105 pa opet! :pivo4:

P.S. neznam kakav je to ljubitelj piva koji doma kuha pivo a popije 2 piva tjedno?! Smjesno.... Ako slaze puzzle svaki dan sa zenom onda bi trebao na forum o puzzlama ic.
Jedini izgovor moze imat zdravstveni... eto.

OVO SU SVE MOJA MISLJENJA I NISU NAMJENJENA NIKOME POSEBNO!
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri tra 11, 2012 10:25 am

Alivio je napisao/la:Jesam li ja lud iil sam pijan ??
Ne da mi se kopati po nekim starim postovima da provjerim tko koliko kuha ali mi se čini smješno da netko skuha 50L piva mjesečno a popije samo 2L ..
Već godinama pijem 5-6L piva dnevno ..znači od 6 ujutro do ponoći ..
Neki od pivara će ispasti skoro pa antialkoholičari ..
Nemoj da se tko ljuti na moje razmišljanje ..
Kada bih popijo samo jedno pivo dnevno ili čak tjedno sigurno se ne bih zajebavao sa ovim hobijem već bih kupio neko od boljih i skupljih piva i izbjegao svu ovu zajebanciju oko nabavke i prerade posuda ,nabavke sirovina ,prženja ,mljevenja ,ukomljavanja ,kuhanja ,hlađenja ,fermentiranja ,pretakanja ,dezinficiranja , pranja flaša ,flaširanja itd.
Ali gušti su gušti ..
Živili uz još jednu kriglu domaćeg prije ponoći ..
:indianabeer:
Sto ljudi sto ćudi.
Ne ljuti se na moje razmišljanje jer sam siguran da trebaš napraviti pauzu od 90 dana bez kapi alkohola ( čak bez griote deserta i masne hrane )
Ako godinama piješ 5-6 litara piva dnevno jetra ti je pred kolapsom. Dobra je stvar što se jetra potpuno regenerira ako joj daš šansu, tj. 90 dana apstinencije. Kad se dođe do ciroze tad je pređena točka bez povratka i nijedna dijeta i nijedan lijek ne mogu pomoći. Ne dolazi u obzir apstinencija na rate npr. mjesec dana apstinencije pa se napiti pa opet mjesec dana... Regeneracija traje 90 dana u komadu.
Kako hoćeš.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri tra 11, 2012 10:59 am

Zedni je napisao/la: P.S. neznam kakav je to ljubitelj piva koji doma kuha pivo a popije 2 piva tjedno?! Smjesno.... Ako slaze puzzle svaki dan sa zenom onda bi trebao na forum o puzzlama ic.
Jedini izgovor moze imat zdravstveni... eto.

OVO SU SVE MOJA MISLJENJA I NISU NAMJENJENA NIKOME POSEBNO!
Poštujem svačija mišljenja jer svatko ima neko svoje mišljenje i svatko uživa u pivi na razne načine.Evo ja fakat popijem ovak kak si napisal,nekad 3-4 tjedno al to ne znači da sam smiješan ljubitelj piva jer ja nisam samo ljubitelj ispijanja piva.Meni je cijeli proces oko ovog hobija pravi lijek za dušu.Uživam u pripremi za kuhanje,samom kuhanju,kasnije provjeravanje jel vrije,pa uzimanje uzorka,pa flaširanje,ono,sve živo vezano za ovaj hobi i na kraju si s guštom popijem kad mi dođe.
I da nemam problema sa želucem pio bih tako jer i dok sam mjesečno kupoval po jednu gajbu,pio sam umjereno cijeli život a imao sam i faza u životu da po godinu dana ne okusim kapi alkohola jer nisam osjećal potrebu za njim.To ne znači da nisam ljubitelj pive i da moram popiti 3 dnevno da bih bio ljubitelj.Možemo raspravljati unedogled ali svatko bi trebal znati kaj je najbolje za njega.Samo znam da od kad se bavim ovim hobijem da sam smanjio razinu stresa za 50 %.Kad znam da ću kuhat u subotu,cijeli tjedan sam sretan,petkom navečer odem na košarku,i onda nakon toga pripremam sve za kuhanje,pa nemrem zaspat od sreće kaj je sutra kuhanje i onda cijelu subotu uživam,pozovem društvance,piva se kuha,pojede se nešto,popije koja piva i svi sretni.Meni hobi puno znači al ne to da moram popiti svu pivu kaj skuham.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » sri tra 11, 2012 11:03 am

Ferdo je napisao/la:Ako godinama piješ 5-6 litara piva dnevno jetra ti je pred kolapsom.
Upravo sam to htio komentirati. 5-6 litara dnevno? Stvarno?

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Alkoholizam - di je granica?

Post Postao/la zeljko » sri tra 11, 2012 11:06 am

buky1 je napisao/la:Dakle odluka je pala, definitivno smanjiti unos alkohola a povećati kvalitetu i uživanje u istom.
Ako nemaš zdravstvenih problema, nego se bojiš ovisnosti, napravi si jednostavan test. Odredi si jedan dan kad nećeš ništa popiti. Ako to prođe probaj tjedan dana ništa ne popiti. Ako i to prođe, probaj mjesec dana. Možda je mjesec dana ipak previše. :)

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri tra 11, 2012 11:09 am

Tebi je pivarstvo hobi, ja obozavam pivo i to je moj razlog kuhanja, a daleko od toga da mene ne smiruje... meni je slad pored kreveta u dvije vrece tako da :pivo4:

Ovo moze u nedogled, svatko je onakakv kako se osjeca, i to je jedino bitno. A ovdje smo da misljenje podjelimo i da se buky nade u tome, jer ako je potegnuo to pitanje ocito misli da malo pretjeruje sa alkoholom. ;) Zivio!
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Odgovori