Industrijski i prehrambeni CO2, ima li razlike?

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Industrijski i prehrambeni CO2, ima li razlike?

Post Postao/la diS » uto kol 21, 2012 5:30 pm

Koja je razlika između industrijskog i prehrambenog CO2?
Mislim, CO2 ima 1 atom ugljika i 2 kisika, može li bit razlike... netko je pisao da industrijski sadržava nečistoće al to mi opet nije jasno jer i za varenje treba čisti CO2..

Negdje sam našao informaciju koja mi ima najviše smisla- da je razlika u punjenju boca, tj. kod prehrambenog se boce prije punjenja čiste dok se kod industrijskog nisu, neke prehrambene boce mogu biti presvučene staklom iznutra (emajl??).
Navodno je stvar u tome što kad se isprazni, boca može povući nešto piva koje u doticaju s CO2 postaje jako kiselo i tako uzrokuje hrđu u boci.
Ako boca poslije toga nije očišćena, hrđa može dospijeti u pivo...

Ima li vama ovo smisla i koje je vaše mišljenje, kakvim CO2 punite svoje boce?

Pitam jer sam našao bocu CO2 po prihvatljivoj cijeni, navodno je "puna" i bez atesta, plin je industrijski.. pa me zanima da li je bolje uzet praznu bocu, atestirat i napunit je il i ova može proć dok se ne potroši?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: Industrijski i prehrambeni CO2, ima li razlike?

Post Postao/la 400d » uto kol 21, 2012 5:34 pm

diS je napisao/la:Koja je razlika između industrijskog i prehrambenog CO2?
Mislim, CO2 ima 1 atom ugljika i 2 kisika, može li bit razlike... netko je pisao da industrijski sadržava nečistoće al to mi opet nije jasno jer i za varenje treba čisti CO2..

Negdje sam našao informaciju koja mi ima najviše smisla- da je razlika u punjenju boca, tj. kod prehrambenog se boce prije punjenja čiste dok se kod industrijskog nisu, neke prehrambene boce mogu biti presvučene staklom iznutra (emajl??).
Navodno je stvar u tome što kad se isprazni, boca može povući nešto piva koje u doticaju s CO2 postaje jako kiselo i tako uzrokuje hrđu u boci.
Ako boca poslije toga nije očišćena, hrđa može dospijeti u pivo...

Ima li vama ovo smisla i koje je vaše mišljenje, kakvim CO2 punite svoje boce?

Pitam jer sam našao bocu CO2 po prihvatljivoj cijeni, navodno je "puna" i bez atesta, plin je industrijski.. pa me zanima da li je bolje uzet praznu bocu, atestirat i napunit je il i ova može proć dok se ne potroši?
meni su isto rekli ljudi koji servisiraju točionike da ni slučajno ne koristim industrijski CO2 ako ikad budem uspostavio točionik. navodno je razlika ogromna.

kako i zašto - nisam pitao.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » uto kol 21, 2012 6:20 pm


Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto kol 21, 2012 11:30 pm

Kako čitam ovisi o punionici, navodno Messer puni isti plin s tim da su boce za prehranu drugačije od onih za industriju. Uz to idu i na dodatno čišćenje prije punjenja..

Šta je s bocama, jeste vi uzimali prehrambene (za točionik) ili..?
Jel itko nosio industrijsku bocu na čišćenje..

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri kol 22, 2012 7:46 am

Boca od 30 kg, obična, prestara i ne može se više atestirati pa pretačem, ali vrlo sačuvana. Plin je u njoj messerov, čistoće kakvu imaju (kažu - prehrambeni, jer im se ne isplati raditi lošiji i bolji). Glava nikad zdravija, dal' od pive ili od CO2 :D .

:malosamsipopil:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet kol 23, 2012 2:21 pm

Zvao sam Messer, par informacija ako nekog još bude zanimalo..

Cijena boce CO2 od 10 kg
1260 kn

Cijena atesta i punjenja- 10kg
atest- €40 bez obzira na veličinu boca
punjenje- 120 kn
U biti boce se ne pune nego se zamjenjuju, s tim da boca treba imati oznaku MC Messer.
Stare boce se ne mogu atestirat niti puniti (osim ako se dogovorimo sa serviserom, tad je na našu odgovornost).

Koja je razlika u plinu/bocama između industrijskog i prehrambenog CO2?
Kod Messera nema razlike u plinu, različite su boce i to ventili (na prehrambenim su nepovratni ventili da se pivo/sok ne vrate u bocu) i te se boce prije punjenja čiste za razliku od industrijskih.

Može li se industrijska boca pripremit za upotrebu u prehrani?
Ako je boca Messerova tad se samo zamjeni s prehrambenom iste veličine (prazna za punu). Za druge boce je potrebno mijenjat ventil, točnu cijenu mi nisu znali reći.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » čet kol 23, 2012 5:31 pm

Mogu li se koristiti protupožarne boce koje koriste samo CO2 ??
Imam jednu oko 15L ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet kol 23, 2012 8:34 pm

Moja je vatrogasna, punim u servisu vatrogasnih aparata u dubravi za 30 kn za pivo. Nemam atest, ne trazim racun, oni ne pitaju puno, nikada problema.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet kol 23, 2012 8:50 pm

i moja je vatrogasna i punim ju u servisu ko i admin. Jedino sto meni uzmu sro kuna...

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet kol 23, 2012 9:18 pm

@Alivio, mogu, samo mi se čini da ventil na PP boci nije baš prikladan za i zatvaranje. Imao sam jednu zahrđalu bocu s jako oksidiranim ventilom koji se nije dao razraditi pa sam malo proučavao taj ventil koji je u biti namjenjen isključivo za brzi ispust.

@Admine, jesi li ti mijenjao taj ventil i stavio igličasti kutni (kao i na standardnim CO2 bocama) i da li u tim PP bocama s ventilom ide i sifon? Molim te napiši naziv i adresu tog servisa (može i na PP) tak' da si i ja pomognem jer mi je manji problem naći PP bocu nego novu CO2 bocu i atest zajedno.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » čet kol 23, 2012 11:51 pm

Na ventil koji se nalazi na mojoj boci oriđiđi sjeda manometar za CO2 ili argon ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet kol 24, 2012 7:30 am

Ma to ti je cijeli regulator tlaka (regler), a manometri su ti ona dva "sata" na tom regleru.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pet kol 24, 2012 9:57 am

Ma to sam i mislio -regulator tlaka -ali mi to skraćeno zovemo manometar ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pet kol 24, 2012 12:50 pm

Di kod nas ima za uzet igličaste ventile?

Složio bi ovakav razdjelnik:
slika

Na šta treba pripazit kod ovakvih spojeva? Teflonska je za plin, navoji su strandardni colni..?

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pet kol 24, 2012 1:07 pm

Mogu ti ja slikati svoj razdjelnik. Nisam siguran ali mislim da su kuglasti ventili. Spojevi riješeni običnim teflonom i sve drži

Odgovori