Industrijski i prehrambeni CO2, ima li razlike?

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » sri sij 14, 2015 9:21 am

Svjestan sam da je potreban oprez prilikom ovakvih radnji. Vaga pod obavezno, a i mislim si rađe puniti 2/3 ili 3/4 maksimalnog kapaciteta tako da budem u sigurnoj zoni...

To crijevo za pretakanje je kupljeno u obliku koji je spreman za pretakanje ili je kupljeno posebno crijevo, posebno holenderi pa onda spajano?

Kad smo već kod opasnosti. Koji su točno rizici?

1. Ekspolozija manje boce kaja se puni? Ovo se rješava tako da se boca stavi na vagu i puni samo do deklarirane težine (ili manje)
2. Curenje CO2 iz velike boce i gušenje? Ovo bi se izbjeglo tako da se postupak odbija na otvorenom.
3. Ozebline?


Molim skrenite pozornost na još nešto ako ima i ispravite ako sam pogrešno napisao ove tri točke.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri sij 14, 2015 2:11 pm

kada sam poslušao dona i stavio malu bocu na vagu .... digitalnu kućnu za ljude.... prepunio sam bocu..... jer na vagi se kilaža nije promjenila a boca je bila na 53 bara kad sam namontirao manometar.... hladna..... a da se ugriala to bi se popelo i više.... pa sam morao ispuštati.....
inače je po sluhu napunim uvijek na 47-48-49 bara a nikad iznad !!!!


zanima me done.... jel to samo teorija ili si napunio nešto boca u svom životu... koliko?
ja iza sebe već imam uspješno napunjenih 7 boca ....

ma da mislim da bi bilo bolje to raditi sa vagom ali ja to ne radim jer ne znam točnu kilažu koju treba nafilati..... ma da vatrogasci pune na profi vagi... koju ja nemam
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri sij 14, 2015 5:16 pm

AlokinInjek je napisao/la:Kad smo već kod opasnosti. Koji su točno rizici?
1. Ekspolozija manje boce kaja se puni? Ovo se rješava tako da se boca stavi na vagu i puni samo do deklarirane težine (ili manje)
2. Curenje CO2 iz velike boce i gušenje? Ovo bi se izbjeglo tako da se postupak odvija na otvorenom.
3. Ozebline?
Pa, barem samo to sve navedeno, kud ćeš više. Najbolje na otvorenom.

Isvara, tlak u boci nema nikakve veze s nivoom ili masom tekućeg CO2 u njoj. Tlak u boci na temp. 20°C je isti (oko 50 bar), bez obzira ima li u njoj 0,1 kg plina ili maksimum dozvoljene netto mase, kad je temp. boce ustabiljena. Punjenje na indikaciju tlaka radi se isključivo s plinovima koji se ne ukapljuju na sobnoj temp. a to su npr. dušik, argon ... ali to nas sada ne zanima.
Prouči sliku na ovom linku: http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... iagram.svg
Ako temp. okoline, pa time i boce naraste iznad označene točke, a u boci nema ni malo prostora (min 10% volumena) za kompenzaciju porasta tlaka (plinovite faze), tad puca sigurnosni ventil u blok-ventilu na boci i sav plin izađe van u prostor. Tebi je ta vaga loša, i nabavi si puno bolju, koja će ti pokazivati stvarnu masu. Vaga treba biti u području mjerenja brutto mase pune boce, ili vagu kakvu imaš treba obavezno provjeriti da li dobro pokazuje u tom željenom području (npr. s poznatim utezima). Ili nešto očito nisi radio kako treba.
U punionicama (uvjerih se očima) boce pune isključivo kako sam naveo.
Pretakao sam nekoliko puta (četiri ili pet), ali sam dobro proučio postupak, sve zamke i opasnosti.
Pretakati treba oprezno, i vrlo sporo (ograničiti na većoj boci), jer se crijevo i/ili bilo koji dio sustava zaledi, pa pretok stane i tad nastaju problemi. Pretakati isto treba na 20°C, ili malo niže.
Ja se ne bih nikada tako kao ti "igrao", npr. "na sluh". I nikada ne dijelim savjete o nečemu o čemu nemam poprilično znanja.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri sij 14, 2015 6:06 pm

Don Genovese je napisao/la: Tlak u boci na temp. 20°C je isti (oko 50 bar), bez obzira ima li u njoj 0,1 kg plina ili maksimum dozvoljene netto mase, kad je temp. boce ustabiljena.
hvala ti na ovom...
pa da ne napišem kako radim ne bi se ti kao naš mentor javio i lijepo nam svima pojasnio ......

ali ova tvrdnja ti je netočna jer kad ja bocu ne napunim dovoljno bude oko 40 bara

.... ili dakle kad sam ja napunio samo 1kg ... a trebao sam 5kg manometar tako pokaže
što znači da sam inače uvijek nadopunjavao svoje boce na samo 20 - 30 % kapaciteta ....
????

još jednom ti hvala za informacije... :zivjeli2:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet sij 15, 2015 2:11 am

Nisam ja ničiji mentor, karamba. Samo ne želim da netko ne najebe bez veze, samo toliko.
Kad počneš puniti manju bocu, u njoj trenutno padne temp. zbog ekspanzije plina u prazan prostor, tj. u prostor puno manjeg tlaka nego ulazni, pa se i temp. u tom prostoru znatno smanji, i tlak još bolje padne nego onaj u punoj boci (uzročno posljedična veza u fizici). Da si ostavio manju bocu da se "istemperira" na istu temp. okoline kao i velika (a to traje, jer se tako boca prvo ohladi iznutra prema van, zbog debele stijenke boce), dobio bi isto ono što sam ti i napisao: iste tlakove u velikoj i maloj boci, bez obzira na napunjenost. Da se ne gnjaviš s "glupostima", i da ja ne popizdim, porazgovaraj s majstorom koji ti je napunio, ili ti bude ponovo napunio veliku bocu koja ti je atestirana, i sve će ti bit jasnije (ako do takvog čega uopće i dođe) :roll: :roll: :roll:
I nemoj druge dovoditi u zabludu.
Vagina (pravilno kontrolirana ili umjerena od ovlaštenog Mjeriteljskog laboratorija pripadajućeg državnom Zavodu za mjeriteljstvo koji spava negdje u pripizdini tehnološkog parka Drvinje-dvorište Končara) je jedini i ključan instrument kod pretakanja ukapljivih plinova.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » čet sij 15, 2015 2:20 am

Don Genovese je napisao/la:
I nemoj druge dovoditi u zabludu.
neka ... neka Done ... na greškama se uči ....
pa neka i drugi uče na mojima...
neka sam i ja to objavio ... da scimam tebe koji sjediš na hrpi takvog znanja koje držiš sam za sebe.... mogao si već do sada otvoriti jednu funkcionalnu temu ... u kojoj bi uslikao svoj proces pretakanja i objasnio nam ....
ali ja sam došao do informacija koje su me zanimale ....
problem je što se one nalaze na chatu od nekidan ... na pivanu ... ovdje i na još 2 mjesta.........
i da ... ti si sad moj novi mentor .... hvala ti.... :malosamsipopil: :malosamsipopil: :malosamsipopil:
Pivo teče bubrezi se liječe !

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » pet sij 23, 2015 11:23 am

Opet ja s pitanjima oko CO2...

Napunio sam bocu i spojio regulator, ali regulator je neki stari i manemetar je u lošem stanju.
Zanima me koliko je bitna preciznost manometara. Na slici se vidi da je ovaj manometar koji pokazuje tlak u boci jako prljav i fali mu staklo, ali pokzazuje 50 bara kad se otvori ventil na boci. Manometar na izlazu ( ovaj lijevi ) kad je boca zatvorena ne pokazuje nulu. Dali ovdje može biti nekih potencijalnih poteškoća ili je sigurno to tako koristiti?

Kako provjeriti dali negdje na regulatoru ne pušta? Mislim otvoriti ventile na kratko i onda ih zatvoriti pa gledati dali će nakon nekog vremena ostati isti pritisak. Jeli to OK?

Može li se od ovaj regulator s dvije glave rstaviti i napraviti dva jednoglavna? :) Znači odšarafio bih ovu maticu (holender?) na sredini i dodao manometar na desnu glavu i tako bih dobio dva jednaka regulatora s jednom glavom.


slika

slika

Pronašao sam na internetu ovu cijev za pretakanje plina: http://www.ipo-tools.hr/cijev-za-pretak ... -co2-argon

@isvara, @DonGenovese: Jeli to cijev kakvu koristite? Koliko vidim ovo je bakrena cijev i ona je kruta pa mi se čini da je baš nije praktično koristiti dokje boca naopako okrenuta. ???
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet sij 23, 2015 2:40 pm

AlokinInjek je napisao/la:
1, Opet ja s pitanjima oko CO2...

2, Napunio sam bocu i spojio regulator, ali regulator je neki stari i manemetar je u lošem stanju.

3, Zanima me koliko je bitna preciznost manometara. Na slici se vidi da je ovaj manometar koji pokazuje tlak u boci jako prljav i fali mu staklo, ali pokzazuje 50 bara kad se otvori ventil na boci. Manometar na izlazu ( ovaj lijevi ) kad je boca zatvorena ne pokazuje nulu. Dali ovdje može biti nekih potencijalnih poteškoća ili je sigurno to tako koristiti?

4, Kako provjeriti dali negdje na regulatoru ne pušta? Mislim otvoriti ventile na kratko i onda ih zatvoriti pa gledati dali će nakon nekog vremena ostati isti pritisak. Jeli to OK?

5, Može li se od ovaj regulator s dvije glave rstaviti i napraviti dva jednoglavna? :) Znači odšarafio bih ovu maticu (holender?) na sredini i dodao manometar na desnu glavu i tako bih dobio dva jednaka regulatora s jednom glavom.



6, Pronašao sam na internetu ovu cijev za pretakanje plina



7, @isvara, @DonGenovese: Jeli to cijev kakvu koristite? Koliko vidim ovo je bakrena cijev i ona je kruta pa mi se čini da je baš nije praktično koristiti dokje boca naopako okrenuta. ???



1. pitaj i samo pitaj i objavi sve greške ... tako ćeš najbolje naučiti..


2. ako je stari nije bitno ... ako puna boca pokazuje cca 52 bara na cca 20 stupnjeva onda radi...


3. regulator je super....sam manometar radi ... ali taj mali satić ... zamjeniš za 30-50 kn ... ali ako ne znaš staviti ... daj majstoru da ga zategne sa teflonom ili špagicom da ti co2 ne pušta....

3.a. taj manometar ti je negdje preskopčio na satiću unutra na oprugi ...
probaj rastaviti i pomaći oprugu da se vrati na prvotnu poziciju... tad bi morao pasti na nulu.... pa spoji pritisak i vidi da li radi...

ako ne kupi novi i zamjeni cca 30 -50 kn

4 ... provjera je jako bitna da ne izgubiš cjelu bocu...
prvo i osnovno .... bocu UVIJEK otvori do kraja ...ili zatvori do kraja .... nikad na pola jer ventil može puštati....
za provjeru moraš imati onu malu špricu ... u koju staviš pol likvija ili čarlija i pol vode ... pa špricaš po spojevima pod pritiskom ... pa vidiš jel pjeni il ne....
provjeru sistema brzih spojki i manometar-regulatora radiš tako da nafilaš pritisak ... pa ispustiš zrak ...pa zatvoriš sve..... sačekaš par dana cca 48 sati pa vidiš jel sve i dalje pod pritiskom il nije i gdje...
šelne za crijeva nemoj nikad šarafiti šarafcigerom nego uvijek ključem !!!
jer tako dobro ne možeš zateći ničim osim ključa..


5.TO NEMOJ RADITI ! super je što na velikoj boci imaš sve....
ako imaš i malu super...
sa ove jedne... jedan regulator za istakanje .... drugi za prisilno gaziranje.... ili ..counter pressure bottle filler....
moj savjet ... malu bocu nadopunjavaš a ako koja gumica na kegu curi ... ili spojka ... nije toliki bed nego kad ode velika....

znači mala za istakanje...


6. ja ne bih onu cijev jer je preskupa....

...a nađemo ti flexxi cjev...
Pivo teče bubrezi se liječe !

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » pet sij 23, 2015 3:15 pm

Ygor je napisao/la:Hvala. Kontaktiram ga ovih dana. :zivjeli2:


.
Ygore, jesi li možda kontaktirao čovjeka? Ako jesi daj šeraj info...

isvara je napisao/la:5.TO NEMOJ RADITI ! super je što na velikoj boci imaš sve....
ako imaš i malu super...
sa ove jedne... jedan regulator za istakanje .... drugi za prisilno gaziranje.... ili ..counter pressure bottle filler....
moj savjet ... malu bocu nadopunjavaš a ako koja gumica na kegu curi ... ili spojka ... nije toliki bed nego kad ode velika....

znači mala za istakanje...
Da, ideja je da malu bocu dopunjavam i koristim za istakanje, ali mi onda treba još jedan regulator, pa sam mislio prepraviti ovaj, no sviđa mi se prijedlog da ga ostavim tako kako je s dvije različite postavke...

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » uto sij 27, 2015 1:22 pm

Evo nabavljena i mala (pol kile) boca za istakanje, zajedno s malim regulatorom i spojnicom za ball lock keg.

Čemu služi ovaj prozirni dio iza spojnice? Jeli to neki filter?

slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto sij 27, 2015 3:05 pm

ovo kraj spojnice je nepovratni ventil. nepropušta pivu prema boci u slučaju večeg tlaka u kegu . koristan dodatak

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto sij 27, 2015 10:01 pm

Naprije i nadalje, ograđujem se više od bilo kakvih savjeta oko pretakanja CO2 iz, i u. Iz bilo kuda i u bilo što. Pun mi je kufer zaletavanja u nepoznato. Nikoga ništa ne zanima što je napisano otprije. Fajrunt. Tko ne želi ništa naučiti iz prethodnih postova, najbolje nek' oko toga ništa ni ne poduzima. Neka plati stručnom osoblju ... do viđenja.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto sij 27, 2015 10:43 pm

ja u tu bocu ne bih ništa pretakao....

ili odi kod vatrogasaca koji se bave s tim pa ih lijepo pitaj dal bi oni to radili....
ako neće.... onda odi kod ovih što se bave onim glupim paintballom pa pitaj njih kako oni to delaju.... jer mi ta boca izgleda kao i njihova
ja takvu glupu bocu ne bih nikad ni kupio......
jer ako na njoj ne piše messer i nije atestirana ne želim raditi s tim.....

done slažem se sa svim........

treba možda i napisati:

SA PRETAKANJEM CO2 SE BAVI SAMO STRUČNO OSOBLJE!!!

PRETAKANJE CO2 JE OPASNO!!!
Pivo teče bubrezi se liječe !

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » uto sij 27, 2015 10:54 pm

Boca nije za paintball nego za ugostiteljstvo... atestirana je


Znam da je pretakanje opasno, zato sam i postavljao "naivna" pitanja, da mi nesto ne promakne...

Avatar
sergio
Postovi: 261
Pridružen/a: sub lip 01, 2013 8:39 am
Lokacija: Zagreb - Sesvete
Kontakt:

Post Postao/la sergio » uto sij 27, 2015 10:57 pm

100 % se slažem s oboje ... inaće ja sam se bavio s glupim pejntbolom :lol: :D i btw ovo nije paintball boca :) ... čak negdje imam i potvrdu od "bauer kompressoren wechselkurs" ili kak god se zvalo da smijem pretakat velke bare :D no nebitno

- prvo i osnovno .. bez atesta ni slučajno ....
- drugo pretakanje je dosta jednostavno ali moraš imat opremu za to!!! i to atestiranu, a najvažniji dio je vaga ne baš kineska koja fula za pol kile ...
- treće ... ova boca ni mene baš ne uljiva povjerenje, osim ako nije atestirana od nadležnih organa ....
- četvrto ako neznaž od kuda su boce i ostalo ne pomišljaj na pretakanje !!
...........................................................................................
Ne vjeruj ženi koja laže i čovjeku koji ne pije !
...........................................................................................

Odgovori