BeerSmith

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
mišo
Postovi: 237
Pridružen/a: pet pro 28, 2012 5:51 pm
Lokacija: brdovec

Post Postao/la mišo » ned ožu 09, 2014 9:53 pm

Dali se na tom programu moze pogoditi zeljena boja?
Trebam pomoc
Skuham pivo sa 100%minhena 25ebc.
Ja bi istu boju ali sa 3slada minhen, pilsner i crystal ili nekim drugim mjesto crystala.
Molio bi da mi neko napravi s tim recept da bude ista boja drugacije namjernice.
Komp. Mi neradi pa tak da mi treba pomoc a boja tog minhena mi se jako svida

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Beersmith steep/whirlpool

Post Postao/la pklicov » čet lip 12, 2014 8:53 pm

Pozdrav,

Novi beersmith nema više AromaStep za hmeljeve već su dodali whirpool/step. Ono što me interesira, jeli AromaStep u starom BS-u dodavao biterness u IBU-ovima ili ne. Ovaj novi whirpool/step dodaje dosta gorčine, pa naprimjer za 20 min citre 50g na 20L batch dodaje 20 IBU-a cijeloj pivi. Pa ako netko može to provjeriti jeli isto sa Aroma Stepom ili ne.

pozdrav,

PEro
Zadnja izmjena: pklicov, dana/u pet lip 13, 2014 12:34 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pet lip 13, 2014 8:32 am

Evo slike verzije :

slika

I koliko računa IBU za 100 grama magnuma na 0 minuta boil-a i 30 minuta step-a:

slika

U postavkama programa mogu se odabrati tri formule za izračun IBU-a
( tinseth je default-na ) :

slika

Što bi grafički prikazano izgledalo ovako:

slika

Valjda su u zadnju verziju soft-a stavili i koju novu formulu za izračun baziranu na nekim istraživanjima/mjerenjima/iskustvu, jer je meni nelogično da ako staviš brdo hmelja na 0 minuta to ne doda baš ništa IBU-a.

.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pet lip 13, 2014 9:54 am

Ne samo da je nelogično već je glupo ..
Svi znate kako se kuha čaj -vrelom vodom preliješ neko lišće ili cvijeće i sačekaš desetak minuta ..
Pokušajte to isto napraviti sa bilo kojim hmeljem pa da vidite koliko ima IBU-a ..
:hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pet lip 13, 2014 12:33 pm

Pa upravo to. Vidio sam dosta recepata gdje ljudi koriste taj aroma step, ali se IBU-i ne povečavaju. Ja sam isto radio to, ali nisam nikada obraćao pažnju na to do sada. Našao sam i na par foruma stranih isto ovo pitanje i svi se slažu da je ova nova metoda malo bolja jer ipak uzima u obzir da se iz hmelja osim arome izvlači i gorčina kod aroma stepa jer sv znamo da ako hmelj izvadimo van odmah nakon kuhanja gorčina bude blaža nego ako ga ostavimo dok ne završi hlađenje.

Zapravo, ovo sam primjetio jer sam doma recept od Senatorsa za njegovu APA-u ubacivao u BeerSmith i po njegovom receptu sa aroma steepom je piva završila sa 36IBU-a, a meni ispadne 70IBU-a sa ovim steepo/whirlpool metodom.

Avatar
Senators
Postovi: 126
Pridružen/a: pet ožu 29, 2013 10:44 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Senators » pet lip 13, 2014 1:27 pm

To moje pivo sigurno nema 70 IBU-a, ima sigurno više nego je proračunato, jer program koji koristim nije povećavao IBU-e za aroma steep, ali do 70 nema šanse da je došlo.
Dosta često ubacujem hmelj na boil offu i nikad nisam dobio proračunati IBU x 2, tako da mislim da ni ova formula u Beersmithu nije baš najtočnija kao niti ona gdje se ne dodaju IBU-i

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » pet lip 13, 2014 1:37 pm

stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » pet lip 13, 2014 1:38 pm

Ovo je još uvijek nedovoljno razjašnjen problem. Naime, isomerizacija alfa kiselina događa se definitivno i ispod 100 stupnjeva, samo nitko ne zna točno koliko. Tako da je tu faktor i kad ubacuješ whirlpool hmelj.

Ako taj whirlpool steep ili kako god da ga oni nazivaju odradiš nakon što si već ohladio sladovinu ispod nekih 75 stupnjeva, situacija je drugačija nego ako ga ubaciš odmah nakon što si zagasio vatru. Da ne govorimo da i onaj hmelj koji već je unutra (ako ga ne vadiš uz pomoć hop-socka ili nečega) još uvijek biva iskorišten dok se sladovina ne ohladi. Tako da 10 minutno dodavanje hmelja zapravo postaje, recimo, 20 minutno ako ne počneš hladiti odmah, itd, itd.

Ne koristim BeerSmith ali na BrewersFriendu već duže vrijeme postoji opcija uzimanja u obzir IBU-a izvučenih iz dodavanja nakon gašenja vatre. Jedino što na korisniku ostaje da odokativno ukuca kolika ta iskorištenost je. :)

http://www.beersmith.com/forum/index.php?topic=10834.0

http://byo.com/stories/issue/item/2808-hop-stands
fermentacija = civilizacija

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pet lip 13, 2014 3:52 pm

Senators je napisao/la:To moje pivo sigurno nema 70 IBU-a, ima sigurno više nego je proračunato, jer program koji koristim nije povećavao IBU-e za aroma steep, ali do 70 nema šanse da je došlo.
Dosta često ubacujem hmelj na boil offu i nikad nisam dobio proračunati IBU x 2, tako da mislim da ni ova formula u Beersmithu nije baš najtočnija kao niti ona gdje se ne dodaju IBU-i
nemam pojma koliko je, nisam probao, samo sam uzeo za primjer. Jućer sam updejtao staru verziju i nisam ni skužio da postoji razlika dok nisam unio tvoj recept.
Proračunati IBU je otišao za duplo jer si ti koristio hmeljeve sa preko 12% kiselina za aromu i to u puno većim količinama nego u kuhanju pa je beersmith to izračunao kako je :).

Bilo bi dobro probati jednu turu napraviti sa tim whirlpool steepom i onda usporediti sa istom pivom ali u koju ne ubacimo taj whirlpool step :). Ja do sada nisam nikada koristio taj whirlpool step ili aroma steep tako da ne znam jeli i koliko utječe u konačnici. Ali činjenica je da mi je piva u gorčini puno veća u odnosu na prije dok sam koristio vrečicu za hmelj i to je upravo zato jer se prilikom hlađenja još neko vrijeme ispušta gorčina iz hmelja.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pet lip 13, 2014 4:00 pm

Oseloth je napisao/la:Ni revo nije pomogao. Bome ga je fino sakrio. Neka jebiga. Čovjek se potrudio. Kupit ću kod kad bude para
Pa i nije ga bas sakrio :D

1. my documents opt file promijeni datum u jednom polju
2. izbrisi iz registrija jednu granu pod nazivom bs

5 sek posla

Ako smeta post slobodno izbrisite.

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » uto ožu 10, 2015 2:42 pm

Još uvijek koristim 1,4 verziju i čini mi se da je malo škrt sa IBU-om.
40g Aurore, 60min, 9 %AA = 17,8 IBU po BeerSmithu dok Beertools kaže 24,5 IBU-a. Tko je u pravu?

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » ned lis 04, 2015 10:28 am

Neki dan, moja znatizeljna jednoipolgodisnja kcer se malo igrala s laptopom, a kako je beersmith bio otvoren, lupala je valjda i po njemu. I sad mi Est FG stalno pise 0.000, a Est ABV pise npr. 142% iako dodam, recimo 1kg zrnja na 100l vode. WTF!?!
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned lis 04, 2015 10:33 am

Iskoristivost ti je promijenila?
Deder printscreen

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » ned lis 04, 2015 11:08 am

Mislim da ne. Vidim da je namjesteno onako kako sam davno namjestio. Na MOJA OPREMA 70% brewhouse efficiency. To me i jebe, sto sve izgleda normalno, a nesta nije normalno.
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned lis 04, 2015 4:28 pm

hm, da, pitam jer vidim da program dopušta da se ručno unese Tot Efficiency iznad 100% (?!) i onda sve podivlja... uf ne znam, de neki printscreen ili onaj report, možda koji par očiju više uspije neki detalj zamijetiti

Odgovori