Reverzna osmoza - akvaristika

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Reverzna osmoza - akvaristika

Post Postao/la Zedni » pon svi 13, 2013 9:20 pm

Odlucio sam kupiti RO uredaj, ali pomalo me brinu ti jeftini uređaji koji su obicno za akvaristiku, neznam, da li ste sigurni da je ta voda dobra za pice? Zasto su onda RO uredaji za pitku vodu toliko skuplji, OK, oni su obicno sa vise segmenata, nisam ulazio duboko u proucavanje ali oni nisu food grade i nitko ne jamci da je voda pitka.

E sad da li je to samo radi atesta koji su skupi i moraju proci neke dodatne trosarine ili je sve OK. Ima dosta kemicara ovdije pa bih htio cuti njihovo misljenje prije nego krenem detaljnije proucavati ako ne dobijem neke tocnije odgovore.

Znam da vas dosta radi sa time, i nitko nije imao neke vece posljedice (ocito), ali bas se i nije za zezati. Mozda grijesim, ali bolje sprijeciti nego lijeciti. :D

P.S. Nisam znao di da ovo stavim. Andrej mislim da je vrijeme za thread VODA, i prebaciti nekoliko tema o kojima je vec pisano o tome tamo?! Sve vise ljudi prilagodava vodu, bilo bi dobro da je sve na jednom mjestu....

ZIVJELI! :) :hmelj:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » pon svi 13, 2013 9:53 pm

Mišljenja sam da ako koristiš pipovaču tj zdravstveno ispravnu vodu nema tu neke bojazni.
Što uklanja jedan RO filter namjenjen za akvarije(od proizvođača):
RO Membrane removes over 97% (up to 99.99%in alot of cases) of known impurities - Example - Heavy Metals , E-coli , Viruses , Bacteria , Aluminium , Calcium , Iron , Manganese etc...the list is endless! (Membrane Filter Life 1-2 Years)
Jedino što se mora paziti je čistoća istog tj ja svoj RO držim u hermetički zatvorenoj posudi, koju povremeno isperem sa izosanom. Također RO nije dobro držati dugo van upotrebe na nekim visokim temperaturama kako se unutar samog nebi razvila razno razna sranja zbog stajanja. Čak preporučuju RO filter tijekom ljeta držati u hladnjaku.
Mislim da je razlika ovih jeftinjaka od onih skupih koji se ugrađuju ispod npr. samo u izvedbi i brzini protoka. Ovi jeftiniji imaju slabiji protok pa za 40-tak litara treba cijeli dan.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » pon svi 13, 2013 10:10 pm

E da, ovi skupi uređaji koji se koriste za piće imaju još i mineralizator tj dio koji obogaćuje RO vodu mineralima kako bi bila dobra za piće. Ispada da za naše svrhe u biti i je ovaj RO za akvarije sa kojim dobiješ čistu vodu bez minerala.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » uto svi 14, 2013 8:23 am

A zasto bi RO bio stetan za zdravlje??? Zbog toga sto izvlaci i tijelu potreban kalcij i magnezij, jel to?? Ja jedem puno ribe s kostima i brokule. Vodu pijem samo u pivu. Sta nevalja?? Gdje?
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » uto svi 14, 2013 8:23 am

A zasto bi RO bio stetan za zdravlje??? Zbog toga sto izvlaci i tijelu potreban kalcij i magnezij, jel to?? Ja jedem puno ribe s kostima i brokule. Vodu pijem samo u pivu. Sta nevalja?? Gdje?
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » uto svi 14, 2013 9:37 am

@OLD TNX

@babangida mozda zato jer su to neke jeftinjare kineske od 300-500kn i bog zna kakvi su dijelovi unutra i kroz kakve filtere to prolazi, za pitku vodu imaju po 5 segmenata ili vise, i mislim da sam citao da jedan karbonski filter makiva i ostale cudne okuse da bi RO bila pitkija i da nema nece cudne mirise.

Neznam, zato pitam... a i mozda je netko vise proucavaoo tome pa moze podijeliti. A mozda se radi samo o skupim atestima pa nema nigdje da voda nije stetna za zdravlje, a i imaju puno manji kapacitet od uredaja za pitku vodu kao sto je OLD rekao (iako to nama nije toliko bitno, jel mi skupi dovoljno vode za 2 sata ili 2 dana). :zivjeli2: :hmelj:

Nadam se da grijesim i da se bezveze bojim i da odem kupiti uredaj. :D Bilo je ili to ili registrirat motor... mali Pivar u meni se odlucio bez mog znanja za RO. :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto svi 14, 2013 2:00 pm

žedni, akvarijske ribice su strašno osjetljive i mislim da bi ih ubile i najmanje koncentracije nekih opasnih spojeva.

filter kao filter koristi potpuno isti princip kao i oni skupi filteri, samo što kroz skupe filtere imaš puno veću propusnost i možeš brže dobiti više RO vode, a kvaliteta im je puno bolja i namijenjeni su da se konstantno koriste više godina. dakle, materijali su čvršći, metalni, navoji su kvalitetniji, ventili su kvalitetniji itd.....

što se tiče ovih jeftinih filtera, ja imam onaj talijanski (mislim da je Aquille marka ili tako nešto) koji je koštao oko 60 eura i ja sam stvarno zadovoljan s obzirom da ga rijetko koristim, odnosno samo onda kad kuham pivo, a to je za filter poprilično rijetko.

kupio sam i TDS metar tako da mogu uvijek znati da li je filter u dobrom stanju ili nije.

još jedan od problema je što filter ne bi trebao dugo stajati bez korištenja, odnosno najbolje bi bilo da je cijelo vrijeme priključen na vodu i ne bi se smio osušiti unutra.......
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » uto svi 14, 2013 7:05 pm

@400d aquili, upravo taj bi i kupio. Talijanski, ali ga lik dobavlja iz Slovenije. :)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » uto svi 14, 2013 7:26 pm

@400d - nisam još došao do tog dijela nabavke RO uređaja, al svakako jednog dana planiram nabaviti. No, zanima me budući da ste rekli da se filter nesmije osušiti, imate li možda problema sa gljivicama budući da one vole toplinu i vodu, a koliko ja znam demineralizirana voda nije i bakteriološki čista. Ili griješim?

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » uto svi 14, 2013 11:07 pm

A kaj ak se RO uređaj nije koristil skoro godinu dana, te nakon priključivanja, voda koja je izašla iz njega van je bila normalna kao i inače kakva izlazi - onak kristalno čista :) - jel to znak da je sve ok, ili se od stajanja može nakupit nekog nevidljivog dreka nutra?
uređaj je nakon zadnjeg korištenja spremljen u original kutiju u kojoj je i došel, a prije toga je iscijeđen kolko se dalo... nije rastavljan, niti su filteri vađeni...
propušteno je par litara vode da se vidi da je sve ok i nakon toga je stavljeno cijedit potrebnu količinu za kuhanje - cca 70L voe iscijeđeno za cca 8-9h
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri svi 15, 2013 1:06 am

opčenito : minerali i njihove soli otopljeni u vodi neće napraviti problem RO filteru ,ako je stalno ili redovno u upotrebi. nakon dužeg perioda nekorištenja , sušnog perioda,soli se kristaliziraju i moguće je mehaničko oštećenje membrane ili jako smanjen protok . kod novije opreme to nije izraženo, ali kasnije , pred zasićenje sve više.

ne tvrdim , ali puno puta sam vidio posljedice karbonizacije vode ( taloženje kamenca ) i posljedice elektrolize na visokotlačnim pumpama uzrokovanih neupotrebom stroja ili opreme ili.........

proizvođač se uputstvom ograđuje ...

:hmelj:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri svi 15, 2013 9:33 am

Pomaže li lagano ispuhivanje čistim zrakom radi uklanjanja vode iz rupica membrane?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri svi 15, 2013 11:19 am

nebih znao :?

Avatar
emajan
Postovi: 9
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 4:15 pm
Lokacija: Bjelovar - okolica
Kontakt:

Post Postao/la emajan » sri svi 15, 2013 8:09 pm

Don Genovese je napisao/la:Pomaže li lagano ispuhivanje čistim zrakom radi uklanjanja vode iz rupica membrane?
najbolje bi bilo da je potopljen, ali moj osobni sud je da ga je dovoljno dobro isprati dest. vodom i da će sve biti ok.
cigarabezdima.svimi.net

Avatar
emajan
Postovi: 9
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 4:15 pm
Lokacija: Bjelovar - okolica
Kontakt:

Re: Reverzna osmoza - akvaristika

Post Postao/la emajan » sri svi 15, 2013 8:16 pm

Zedni je napisao/la:Odlucio sam kupiti RO uredaj, ali pomalo me brinu ti jeftini uređaji koji su obicno za akvaristiku, neznam, da li ste sigurni da je ta voda dobra za pice? Zasto su onda RO uredaji za pitku vodu toliko skuplji, OK, oni su obicno sa vise segmenata, nisam ulazio duboko u proucavanje ali oni nisu food grade i nitko ne jamci da je voda pitka.

E sad da li je to samo radi atesta koji su skupi i moraju proci neke dodatne trosarine ili je sve OK. Ima dosta kemicara ovdije pa bih htio cuti njihovo misljenje prije nego krenem detaljnije proucavati ako ne dobijem neke tocnije odgovore.

Znam da vas dosta radi sa time, i nitko nije imao neke vece posljedice (ocito), ali bas se i nije za zezati. Mozda grijesim, ali bolje sprijeciti nego lijeciti. :D

P.S. Nisam znao di da ovo stavim. Andrej mislim da je vrijeme za thread VODA, i prebaciti nekoliko tema o kojima je vec pisano o tome tamo?! Sve vise ljudi prilagodava vodu, bilo bi dobro da je sve na jednom mjestu....

ZIVJELI! :) :hmelj:

Odradit ce ti sve kao i skupi, razlika ti je samo u vijeku trajanja i kapacitetu... Obzirom da je to čisto mehanička obrada vode, nebi trebalo imati utjecaja na pitkoću... osim ako stričeki kinezi ne koriste materijale koje nebi trebali....
cigarabezdima.svimi.net

Odgovori