SOS - oprani kvasac .

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

SOS - oprani kvasac .

Post Postao/la Saša » sub stu 30, 2013 11:44 am

POštovani,

mislimo sutra koristiti oprani kvasac no imamo jednu tegobu kod računanja koliko ga ustvari treba ići. Postoji kalkulator koji sam koristio za računanje s obzirom na količinu kuhanja , evo link:
http://www.mrmalty.com/calc/calc.html
BItno kod tog kalkulatora, što je i logično , jest starost kvasca. Oni to navode kao harvest date. Naše razmišljanje je da je to datum kada smo oprali kvasac , a ne datum kada smo otvorili vrećicu kvasca. Dali je to točno ?
I jedno podpitanje molim - koliko puta se kvasac može nanovo upotrijebiti?
Hvala na odgovorima unaprijed - znam da sam predosadan pravim pivarima sa jednostavnim pitanjima no što je tu je treba gradivo utvrditi :roll: :roll: :oops: :oops: :lol:

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub stu 30, 2013 11:57 am

Pod datumom sakupljanja kvasca podrazumjevam trenutak kada je kvasac odvojen od piva.
U našim uvjetima može se 4 puta koristiti isti kvasac. Promjeni li miris radije ga ne koristiti. Naravno da se prvo koristi u svijetlim pivima pa se poslije dodaje u tamnija.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » sub stu 30, 2013 12:41 pm

Ferdo imaš 1986 - posotva godina mog rođenja
Zanemari ovo gore nego što se tiče korištenjem kvasca za svjetlo pivo pa kasnije za tamno ... ak bi bil dobar da to pojasniš malo . U kojem vremenskom periodu se prestaje korisitit za svjetla i zašto , nakon koliko pranja kvasa il neznam ni ja kak da pitam ... nekužim kaj utjeće na to!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub stu 30, 2013 7:37 pm

Kvasac sakupljen iz crnog piva možeš koristiti za fermentaciju svijetlog piva.ALI,
pošto ne pretjerujem s pranjem kvasca jer se bojim infekcije uvijek mi zaostane nešto arome predhodnog piva. Pogotovo ako samo na talog predhodne šarže izlijem novu sladovinu. Npr. Fermentirao si stout i na njegov talog izliješ APA, talog bi u tom slučaju bez problema odfermentirao nove šećere ali bi potpuno promjenio boju i okus novom pivu.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Odgovori