Nabavka bačava i boca, te neka početnička pitanja

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Nabavka bačava i boca, te neka početnička pitanja

Post Postao/la Sirovina » sri ruj 10, 2014 12:48 pm

Pozdrav,

U procesu sam prvih nekoliko kuhanja i volio bi se upustiti u malo profesionalnije vode kada uštedim nešto novaca (a dotada i steknem malo iskustva u izradi). Trenutno radim, ali pošto je ovo Hrvatska, ne očekujem produženje ugovora.

Vrlo jednostavno pitanje. Kakve boce i otkuda se isplati nabaviti u većim količinama. Mislim na boce od 0,5 i 0,33 l za otprilike 1000 l pive.
Volio bi pokrenuti manji biznis, ali ne mogu preći sa 30 litara na 3500 litara izrade pive bez nekog međukoraka.

Gdje nabavljate Inox bačve, te da li se isplati kupovati korištene? Da li se isplati za veću proizvodnju fermentirati pivo u bocama?

BONUS PITANJE: neki savjeti za početnika koji htio postati nešto više. Koliko bi litara trebalo proizvoditi mjesečno da bi se kroz neko vrijeme počelo i zarađivati od proizvodnje pive za otprilike 2-3 osobe i koliko se kroz pametno ulaganje treba utrošiti na opremu? Svjestan sam da ne mogu računati na zaradu prve godine. Cilj je skuhati jedan lakši ale sa hintovima crvenog alea i plasirati ga na tržište kao pive više klase (ako uspijem u izradi istoga naravno :) )

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » sri ruj 10, 2014 1:01 pm

Bilo je vec puno slicnih tema tu ali i na drugim forumima.

Profi proizvodnja piva je kao i bilo koja druga proizvodnja. I da bi bila uspješna zahtjeva veliku pripremu i puno kalkulacija.

Da bi zbilja zainteresirao ekipu probaj napraviti neki poslovni plan, pa cemo komentirati i pokusati pomoci.

Naceo si samo nekoliko od miljon koraka i problema o kojima treba razmisljati. Ako mislis egzistenciju prebaciti na to, imaj na umu da je to kao i bilo koji poslovni pothvat rizik.

Vrlo vjerojatno ti iskusni i stariji članovi nece ni odgovarati jer svi o tome razmisljaju u jednom trenutku bas, ali s vremenom shvate da bez veceg ulaganja to ne funkcionira (nije pivarstvo drugacije od vinarstva ili bilo cega drugog).

A sad odgovori na pitanja da bas ne kritiziram samo:-)

1. inox bacve za pivo, se nabavljaju na crnom trzistu po cijeni od 200kn-500kn 30L i 50L ovisno kako ti uleti. Nove kostaju 500kn(30L) ili 700kn(50L) s pdvom.

Ako ces radit u vecim inox bacvama trazis nekoga tko radi inox da ti napravi nesto custom. (ili kupis inox za vinogradare bacvu, te cijene pogledaj na internetu ima ih ko pljeve).

2. Pitanje da li se nesto isplati ovisi o troskovima i prihodima -> poslovni plan.


Najbolji savjet koji ces dobiti ovdje je: napravi pivo koje je svaki puta isto i za koje ekipa kaze da im je fino. I napravi ga 10ak puta. Onda razmisljaj o prodaji:-)

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » sri ruj 10, 2014 1:05 pm

i kako je država prazna, inspekcije su krenule na svakom koraku. pitaj samo Novu rundu ;). nemreju se mrdnut bez da ih ne traže 12 papira. tako da, što god radio moraš legalizirati ili vrlo lako moš najebat. tako da napraviti 1000l i nije neki problem, ali legalizirati proizvodnju 1000l itekako je ;).
i da, da ne kritiziram, prouči si zakone o prehrani i pivu i vidi što ti sve treba. raspitaj se kod carine što sve moraš, labosu za kakvoću... jer sve to trebaš imati da moš prodavati bezbrižno.
a 2000l mjesečno ti je dovoljno da moš živit od toga. ako moš kak se spada isfurati spiku. zapravo, najbolje ti je izračunati pa viditi. ovo 2000l je bez kredita za pogon naravski.
Zadnja izmjena: ja_jesam, dana/u sri ruj 10, 2014 1:08 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri ruj 10, 2014 1:08 pm

ako nemaš vlastiti prostor od cca 200m2 koji je legalan... obljepljen u pločice po zidovima da prođe minimalne tehničke i sanitarne uvjete.....struja voda wc....

nemoj ni razmišljati !

ako to imaš onda trebaš za početak skupiti bar cca pol milje kuna za dobar start

a o predznanju neću ni govoriti..... :roll: :cry:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » sri ruj 10, 2014 2:09 pm

Ne smatram ovo nekim kritiziranjem, baš naprotiv, takvi mi savjeti i trebaju. Naravno ne razmišljam o kretanju u biznis odmah, samo mi trebaju neke smjernice koje sam i pretpostavljao da neki članovi ne bi odgovarali jer na ovakva pitanja nabasam i na bilo kojem drugom forumu vezanu uz bilo koju temu. I većinom i ja samo zavrtim očima i mislim evo još jedan klinac od 15 godina želi pobjeć od doma i osamostaliti se. No sada kad sam odradio koju godinu i vidio da tu nema ni sreće ni para u jadnoj nam Republici Hrvatskoj.

Naime imam mogućeg investitora (u obitelji) koji ne stigne razmišljati o novim idejama a moguće je da bi pristao na takvu investiciju kada bi uspio nekoliko puta postići istu kvalitetu pive i uz naravno dobar poslovni plan.

Trenutno sam u izradi poslovnog plana zato i skupljam ove informacije, te češljam kroz zakonike o mogućim problemima sa prostorom i inspekcijama.


Što se tiče financijske strane poslovnog plana, uspio sam prikupiti cijene sirovina i energenata koji bi se potrošili u kuhanju. Čak sam i ajmo reći smanjio zaradu sa popriličnim pretjerivanjem što se tiče potrošnje plina za kuhanje slada te dodao mali buffer kod nabavke sirovina zbog eventualne promjene cijena te prijevoza. Vjerovatno bi se još dalo smanjiti te troškove kada bi se biznis postavio na noge i mogao trošiti više sirovina po veleprodajnim cijenama.

Svjestan sam da ulaganja nisu mala, tj da svojom ispod prosječnom placom u HR ne mogu taj biznis ni pokrenuti. Čisto želim razraditi ideju da mogu prikupiti financijska sredstva, a još jedan razlog je obitelj koja možda ne bi shvatila što točno pokušavam. Ovako bi barem mogao opravdati svoje financijske izlete u te vode.

Hvala vam unaprijed na odgovorima, ugodno sam se iznenadio brzinom foruma :)

Odgovori