MBC pivovara

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Vujo33
Postovi: 234
Pridružen/a: čet kol 06, 2015 11:50 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Vujo33 » uto stu 24, 2015 7:34 pm

nikac je napisao/la:Cuj ti njega šalji kao za moju ženu... kao on nece ni kap popit.. ženi ce reci evo dosla je boca slawonera i uzivaj...a sebi ce ostaviti 2 gajbe :evhil: hehheh
¸

Ne zezam se, ozbiljno kažem...ženi i starcima se sviđa, pa ću samo zbog njih uzeti novog Slawonera, a i pokušat ću ga smutiti u našoj maloj fabriki od slada :D
„Ah, pivo, moja jedina slabost. Moja ahilova peta, ako baš hoćeš."

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto sij 19, 2016 8:36 am

Pozdrav svima MBC-ovcima sa iskrenim željama za što više skuhanog i prodanog piva. Molim informaciju tko je proizvođač Vaših fermentora?
Koliko im treba vremena da spuste temperaturu sa 18stupnjeva na recimo 7? Kolika je odokativna potrošnja el. en. tijekom ljetnih mjeseci po fermu
po šarži ? Pitam jel se dvojim dali da idem na dvije komore 17stupnjeva prva i 5 stupnjeva druga ili Vaša kombinacija. Riječ je o 8 ferm. od 250 l.
Hvala
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto sij 19, 2016 4:19 pm

ne isplati ti se to kupovati za 250 lit
jer je tu elektronika preskupa
a istu elektroniku moraju ugraditi na fermentor od 250 lit i na 500 lit.
jednako metara varenja i jednako vremensku rezanja i motanja lima za 250 lit i za 500 lit.

to je moje skromno mišljenje

ali 500 lit se isplati iako je cijena cca 2 eura po litri što je dosta

prednost takvog fermentora je što je i grijanje i hlađenje u jednom tanku

nedostatak je što ako ne paziš lako možeš politi po elektronici jer je dosta nisko i malo je težak pa ga ne možeš samo tako nosati okolo kad ti se sprdne....
iako kaže slavoner da ga njih dvojica nose bez beda
i ima ravnu podnicu... ali to nije bed


PS.
grga-osijek je napisao/la: Pitam jel se dvojim dali da idem na dvije komore 17stupnjeva prva i 5 stupnjeva druga ili Vaša kombinacija.
ti moraš sam odlučiti da li ćeš raditi sekundar ili ne !!!
ako ga radiš pomiri se da ćeš trošiti cca 2 sata po svakom pivu radi dezinfekcije i pretakanja
posude bi morale biti jedna iznad druge da ne moraš pretakati pumpom jer i to traži dezinfekciju a i opasnost je od aeracije

ako ne radiš sekundar moraš paziti da odmah nakon završene fermentacije počneš spuštati temperaturu da ti ne leži dugo na kvascu jel zna povući mirise
a isto tako dugo bistrenje na 7-8 stupnjeva to može

iako imam sekundar, ne koristim ga već duže vrijeme i piva mi je iz primara u keg.... super
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto sij 19, 2016 7:57 pm

Isvara, hvala na savjetima.
Jasno mi je ono što veća litraža manja cijena po litri samo što mislim da razliku u cijeni igra i sistem hlađenja-grijanja(nije isto ohladiti 500 i 250 l u jednakom vremenskom roku) Sekundar obvezno radim bez straha od oksidacije i infekcije. Nego jeli suho hmeljiš primar? Što se tiće pretakanja nije me strah dezinfekcije , više me je strah filtriranja i tada moguće infekcije. poz.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto sij 19, 2016 10:15 pm

problem ti je kod komore što ti komora održava temperaturu zraka u komori, a koliko ce biti u fermentoru od 250 litara tijekom burne fermentacije? To je dosta tesko kontrolirat i zato su ovi fermentori dobri, jer je termometar u tekućini i mozeš štimati temperaturu u 0.1°C... Moji nemaju ravno dno imaju blagi konus koliko sam izračunao da ce mi biti kvasca - to ti sve ovisi od tvojih želja, oni ti mogu napraviti fermentor sa velikim ili mali konusom ili sa ravnim dnom - sve ovisi od tvojih želja, ono što kod tog fermentora placas je sistem elektronike i temp. sistema ali za te novce dobijes fermentor koji troši 0.35kw i pali se svakih 6 sati po 10 minuta (kada dosegne temp.) ... Sa 17 na 7 nemam pojma za koliko ga sruši jer mi radimo coldcrash kad idemo kuci pa on hladi preko noći i ujutro bude na 7...dali hladi cijelu noć ili bude gotov do 12 navecer iskreno nemam pojma :D

Dobra je to igračka ali opet ponavljam ti tu zapravo placas elektroniku i treba gledat da se uzme sto veci fermentor...ja da sad kupujem iznova uzeo bih od 1000 litara...mozda ti je 250litara malo...??
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri sij 20, 2016 7:56 am

Ma problem je što je plan (fix ideja) kuhati i imati uvijek 4 "skuplja " stila
piva. Koliko kegova bih trebao da ispraznim 1000l iz ferma a da ne govorim
u čemu bih kuhao ? što ako sjebem 1000l a trošarinu platim ? Veća šarža
veća muka i skuplja a ja tanak i sam. Bocama se ne bi patio plan su samo kegovi i po mogućnosti vlastite pipe .Zato idem na 250l šarže pa ako i popušim neće mi svijet na glavu pasti. Bitno je još jedanput iz početka krenuti (nadam se zadnji) a onda lako polako ako ide ide ako ne u penziju.
Pošto nisam upisan u trošarinski upisnik (ili šta god) , nemam još MTU a traže u Osijeku , legao sam u startu na povlaštenim trošarinama za 2016.
Nego molim te naslov proizvođača tvojih fermova iako pretpostavljam koji su i ako znaš kako ide sa trošarinskim markicama za kegove jer na obrascu zaduženja sam vidio samo one od 0,25l do 5l.
hvala za sada
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri sij 20, 2016 5:59 pm

iskreno, onako najiskrenije rečeno nemam pojma oko tih stvari o kojima se raspituješ jer meni to sve skupa riješava moj knjigovođa... ja dobijem sve na gotovo ko gotovan :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Fiuman
Postovi: 5
Pridružen/a: čet sij 14, 2016 2:49 am
Lokacija: Pula

Post Postao/la Fiuman » pet sij 29, 2016 1:03 am

Neznam dali je vec neko mozda pisao, dali je sada posebna prostorija za fermentaciju potrebna?

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet sij 29, 2016 7:54 pm

nije
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » čet vel 04, 2016 4:45 pm

Kakva je financijska situacija, još bankrot nije na vidiku? Država nije uzela svu zaradu?

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet vel 04, 2016 6:48 pm

:lol: zasad je sve ok. Nema bankrota na vidiku :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » sub vel 06, 2016 3:33 pm

Kako si riješio etiketiranje?

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » uto vel 09, 2016 1:55 pm

I zasto moras imat one ruzne markice preko cepa?

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto vel 09, 2016 6:25 pm

o boze dragi koja pitanja... :lol: Zasto su markice ruzne preko čepa? jeste li u bankrotu? :lol: pa momci mislim stvaaaro :lol:

'Markice' preko čepa su jer je na njima otisnut rok trajanja pošto nemamo etiketirku od 200 000 kn koja laserski ispisuje rok trajanja na bocu, onda smo se snašli pa rok trajanja ljepimo preko čepa... a ideja 'dizajnerska' je bila da to sve skupa izgleda pomalo prohibicijski i 'etiketa čisto da nešto stoji na boci' pa nam se tako učinilo da je ok ideja...

Inače meni se strasno svidjela jedna dizajnerska ideja koju je prezentirao primarijus - on je isprintao podatke o pivu na škanicl i samo zamotao bocu u njega - međutim to nefunkcionira na povratnoj ambalaži pa smo išli na ovakav nekakav dizajn
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » uto vel 09, 2016 7:05 pm

Mislim stvarno, mogli ste to malo ljepše zalijepiti :D

http://www.telegram.hr/zivot/telegramov ... -pivovara/

Odgovori