Moja priča o pivu ...
Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy
-
Josip Cindrić
- Postovi: 19
- Pridružen/a: sri lis 21, 2015 5:59 pm
- Lokacija: Bibinje
Moja priča o pivu ...
Moja priča o pivu :
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
-
Josip Cindrić
- Postovi: 19
- Pridružen/a: sri lis 21, 2015 5:59 pm
- Lokacija: Bibinje
Nakon 10 dana preliveno u keg i boce , refraktometar pokazao 1020 prilikom prelivanja , ne dodajem šećer u boce i nakon 7 dana sa sobne , stavljen u frižider na 7 C , nisam mogao odolit nako 2 dana i popijeno . Taman gazirano , gustoća i pjena super. Kupljeno napamet , ali je to što sam želio.
Danas preliven Irish stout , za razliku od Bitera kontrolirani uvjeti fermentacije 19-20 stupnjeva. Iskuhalo do kraja, vrenjača prestala raditi. Refraktometar pokazuje 1010 . Dodan šećer u boce i ostavljen na sobnu temperaturu.
Skuhati ili bolje rečeno smutiti pivo iz gotovog kita je igra.
Nabavio sam opremu za kuhanje , složio sam Herms , ali se negdje na polovici predomišljam na BIAB , to jest mislim napraviti košaru koja stane u bačvu pive. Količinu od 35 litara koja se može skuhati u pivskoj bačvi od 50 l je po mom jednostavnije skuhati BIAB metodom , zauzima manje prostora, da vidio po netu gotove sustave za tu količinu.
Eto , više volim učiti kroz aktivnost nego prikupljanje informacija iz fotelje , nešto sam i naučio na svojim greškama ili bolje rečeno brzopletošću , nabavio sam kegove i opremu za točenje i na kraju ispada da mi je piva iz boce super...
Svaki komentar u vezi BIAB ili HERMS dobrodošao..
Danas preliven Irish stout , za razliku od Bitera kontrolirani uvjeti fermentacije 19-20 stupnjeva. Iskuhalo do kraja, vrenjača prestala raditi. Refraktometar pokazuje 1010 . Dodan šećer u boce i ostavljen na sobnu temperaturu.
Skuhati ili bolje rečeno smutiti pivo iz gotovog kita je igra.
Nabavio sam opremu za kuhanje , složio sam Herms , ali se negdje na polovici predomišljam na BIAB , to jest mislim napraviti košaru koja stane u bačvu pive. Količinu od 35 litara koja se može skuhati u pivskoj bačvi od 50 l je po mom jednostavnije skuhati BIAB metodom , zauzima manje prostora, da vidio po netu gotove sustave za tu količinu.
Eto , više volim učiti kroz aktivnost nego prikupljanje informacija iz fotelje , nešto sam i naučio na svojim greškama ili bolje rečeno brzopletošću , nabavio sam kegove i opremu za točenje i na kraju ispada da mi je piva iz boce super...
Svaki komentar u vezi BIAB ili HERMS dobrodošao..
- tinl
- Postovi: 1719
- Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
- Lokacija: požega
Josip Cindrić je napisao/la:Nakon 10 dana preliveno u keg i boce , refraktometar pokazao 1020 prilikom prelivanja , ne dodajem šećer u boce i nakon 7 dana sa sobne , stavljen u frižider na 7 C , nisam mogao odolit nako 2 dana i popijeno . Taman gazirano , gustoća i pjena super. Kupljeno napamet , ali je to što sam želio.[quote="
de mi malo ovaj dio pojasni sa nedodavanjem šečera i 1,020? jel to piše u kitu ili ?
in fermantation we trust
- grga-osijek
- Postovi: 1192
- Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
- Lokacija: osijek
Dobrodošao i što prije na grain.
Ako te zanima jednostavnost i brzina , moj BIAB je na tom tragu.
Zadnje kuhanje od usipa vode do oprane opreme 3sata 50min.
Sam, bez pomoći i tekuće vode.
Kavez napraviš od gornjeg (poklopca) dijela bačve koju izrežeš kao za lažno dno. Od inox šipkki smotaš gornji obruč koji povežeš sa dnom jednako takvom šipkama . Šipke napustiš preko dna otprilike 5cm. Promjer obruča i dna uskladiš sa promjerom DM vreće i ostaviš oko1 cm lufta od otvora na bačvi da lakše uđe i izađe kavez.Više o tome na tehnikama-grga-os.
Zadnjih tridesetak kuhanja odrađeno bez po muke i kvara na pivu.
Prije sam se patio sa dva prijenosna hladnjaka i zasranom kadom i kupatilom. Napominjem to su moja iskustva nikako ne podcjenjujem ostale metode i sisteme.
Ako te zanima jednostavnost i brzina , moj BIAB je na tom tragu.
Zadnje kuhanje od usipa vode do oprane opreme 3sata 50min.
Sam, bez pomoći i tekuće vode.
Kavez napraviš od gornjeg (poklopca) dijela bačve koju izrežeš kao za lažno dno. Od inox šipkki smotaš gornji obruč koji povežeš sa dnom jednako takvom šipkama . Šipke napustiš preko dna otprilike 5cm. Promjer obruča i dna uskladiš sa promjerom DM vreće i ostaviš oko1 cm lufta od otvora na bačvi da lakše uđe i izađe kavez.Više o tome na tehnikama-grga-os.
Zadnjih tridesetak kuhanja odrađeno bez po muke i kvara na pivu.
Prije sam se patio sa dva prijenosna hladnjaka i zasranom kadom i kupatilom. Napominjem to su moja iskustva nikako ne podcjenjujem ostale metode i sisteme.
Bolje malo pivo nego veliko hvala
-
Josip Cindrić
- Postovi: 19
- Pridružen/a: sri lis 21, 2015 5:59 pm
- Lokacija: Bibinje
Ne piše , već čitajući forum i strah od pucanja boca , je stavio zabranu nadodatni šećer.
U biti od poćetnih 21 nakon 4 dana temperatura je pala na 17 pa i 15 ,fermentacija se usporila tako da prilikom pretakanja iz fermentora bilo je očito da još kuha te je nepotrebno dodati šećer.
Za razliku od jućer kad sam prelivao stout , kojem je svih 10 dana fermentacija bila između 19-20 , fermentiralo do kraja te sam dodao šećer u boce.
U biti od poćetnih 21 nakon 4 dana temperatura je pala na 17 pa i 15 ,fermentacija se usporila tako da prilikom pretakanja iz fermentora bilo je očito da još kuha te je nepotrebno dodati šećer.
Za razliku od jućer kad sam prelivao stout , kojem je svih 10 dana fermentacija bila između 19-20 , fermentiralo do kraja te sam dodao šećer u boce.
- Vjeko
- Postovi: 808
- Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
- Lokacija: Zg<->Pž
Ako te je ikad trebalo biti strah od pucanja boca, evo pravog trenutkaJosip Cindrić je napisao/la:Ne piše , već čitajući forum i strah od pucanja boca , je stavio zabranu nadodatni šećer.
U biti od poćetnih 21 nakon 4 dana temperatura je pala na 17 pa i 15 ,fermentacija se usporila tako da prilikom pretakanja iz fermentora bilo je očito da još kuha te je nepotrebno dodati šećer.
Za razliku od jućer kad sam prelivao stout , kojem je svih 10 dana fermentacija bila između 19-20 , fermentiralo do kraja te sam dodao šećer u boce.
- Vjeko
- Postovi: 808
- Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
- Lokacija: Zg<->Pž
jer, recimo, ako ti je pivo trebalo završiti na 1.010 (kažem, trebalo jer praksa domaćeg bruanja je drugačija i nepredvidljiva), dodavanje šećera za karbonizaciju bi ti podiglo SG na otprilike 1.012 (računica je složenija, kao što možeš naći po raznoraznim kalkulatorima, količina šećera ovisi o temperaturi fermentacije pive, stilu i potrebnom udjelu CO2, ovome onome...)
A tvoja je 1.020, te je nakon 2 dana potpuno karbonizirana na temperaturi 7'C i spremna za piti? Nadam se da si popio sve
EDIT: tek sad vidim da si karbonizirao 7+2 dana, sorry na previdu... ipak, čuvaj se tih boca ako ti je ostala još koja.. koliki je FG trebao biti po receptu?
A tvoja je 1.020, te je nakon 2 dana potpuno karbonizirana na temperaturi 7'C i spremna za piti? Nadam se da si popio sve
EDIT: tek sad vidim da si karbonizirao 7+2 dana, sorry na previdu... ipak, čuvaj se tih boca ako ti je ostala još koja.. koliki je FG trebao biti po receptu?
Zadnja izmjena: Vjeko, dana/u uto stu 24, 2015 8:53 am, ukupno mijenjano 1 put.
-
Josip Cindrić
- Postovi: 19
- Pridružen/a: sri lis 21, 2015 5:59 pm
- Lokacija: Bibinje
Fermentacija 10 dana , Karbonizirana nakon 8 dana na sobonoj temperaturi , te samo 2 u frižideru ...Vjeko je napisao/la:jer, recimo, ako ti je pivo trebalo završiti na 1.010 (kažem, trebalo jer praksa domaćeg bruanja je drugačija i nepredvidljiva), dodavanje šećera za karbonizaciju bi ti podiglo SG na otprilike 1.012 (računica je složenija, kao što možeš naći po raznoraznim kalkulatorima, količina šećera ovisi o temperaturi fermentacije pive, stilu i potrebnom udjelu CO2, ovome onome...)
A tvoja je 1.020, te je nakon 2 dana potpuno karbonizirana na temperaturi 7'C i spremna za piti? Nadam se da si popio sve
EDIT: tek sad vidim da si karbonizirao 7+2 dana, sorry na previdu... ipak, čuvaj se tih boca ako ti je ostala još koja.. koliki je FG trebao biti po receptu?
Da nažalost popio sve, jer je flaširan samo višak što nije stalo u keg, ovo s fermentacijom možda tu ne stoji , ja bi svejedno volio da je vrenjača bar u minuti pustila jedan mjehurić jučer ali nije, to su iskustva iz proizvodnje vina ...
Što je trebalo biti ? , uputstva na svim kitovima su im ista tako da ih treba uzeti s rezervom.Ciljani je 1005 .
-
Josip Cindrić
- Postovi: 19
- Pridružen/a: sri lis 21, 2015 5:59 pm
- Lokacija: Bibinje
Jednostavo , operem vodom da izađe sav talog , nakon toga napunim deterđentom i ostavim 1 dan , nakon toga mlazom vode (minivoš) .verz je napisao/la:kak pereš ovu bačvu, tragovi od krausena ?
I to je to ! Evo dva put je bilo ok (valjda) .
Što se tiće pranja nabavio i izosan , i oprao s njim keg.
Tko je napisao da netreba ispirati? Nako 10 ispiranja vodom i dalje smrdi klor , ubuduće samo vruča voda i deterđent.






