Pjeno moja nedostižna

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

maki007
Postovi: 9
Pridružen/a: čet srp 28, 2016 6:02 pm
Lokacija: Split

Pjeno moja nedostižna

Post Postao/la maki007 » pet kol 05, 2016 11:36 pm

Evo ja početnik pa tražim savjet iskunijih.

Amerikanac Pale Ale u boci 0.5l dvi kuglice onog šećera 13 dana na sobnoj temperaturi. Prva tura bez mućkanja druga tura sa 3-4 mućkanja

Otvorim bocu čuje se lanao psss ulijem u čašu pjena je ali mjehurići su veliki i zadrži se niti 15 sekunda.

Što se tiče gaziranosti meni taman i ima je i nakon 5 minuta (to je bio maksimum prije nego sam popio, jebiga nemogu ja gledat tu pivu u čaši)

E sad ima neka ida šta napravit da imam malo postojaniju pjenu.

Hvala.

Avatar
tamni
Postovi: 34
Pridružen/a: uto tra 26, 2016 1:49 pm
Lokacija: Zg

Post Postao/la tamni » sub kol 06, 2016 8:56 am

Heraklita su zbog dubine njegove misli zvali - tamni.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub kol 06, 2016 9:05 am

imaš dva puta prema dobroj pjeni:

1. istraži kako dobiti dobru pjenu
2. istraži kako ne ubiti pjenu

1. najčešće se radi o tome da ti treba dobar "rolling" boil za pjenu kojom bi bio ponosan. ništa više.

2. razni deterđenti ako se koriste za išta vezano u čemu je piva/sladovina bila ili kroz što je prošla, mogu naškoditi. isprati čašu iz koje piješ 3 puta u vodi prije pijenja je nekima pomoglo jer je tu bila greška. ti si možda oprao fermentor s čarlijem ili neku drugu opremu. razmisli
save a tree - drink beer

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sub kol 06, 2016 9:45 am

1. dobroisprati sva dezinfekcijska sredstva sa opreme i boca
2. sladovina prilikom kuhanja mora dobro ključati jer se tada najbolje razmotavaju LTP proteini koji ce ti kasnije dati odlicnu pjenu
3. posto je pjena od proteina, razmisli o dodavanju nekih pahuljica ili neslađenih žitarica...

p.s.
Ako su ti mjehurići co2 prilikom istakanja u čašu veliki, onda je vrlo vjerojatno čaša prljava, a to mi je znalo sjebati pjenu...Onako istočim pivo ono se zapjeni i pjena samo nestane kao kod gaziranog soka...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

maki007
Postovi: 9
Pridružen/a: čet srp 28, 2016 6:02 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la maki007 » sub kol 06, 2016 3:04 pm

Hvala na odgovrima pa ajmo redom.
tamni hvala na linkovima.

Prvo sam počeo s najlakšim i čašu sam temeljito opra u vodi ono 5-6 puta izmuća, i pjena je tu cca 3-5 sekunda i onda nestane.

Toples: perem isključivo sa Chemipro® OXI , opremu koja je oprana "čarlijem" temelito ono krvniči ispirem vodom (jer nevolim okus deterđenta) al ovaj Chemipro® OXI ne ispirem jel možda tu kvaka?

slawoner ovo sa jačim kuhanjem ću probat slijedeći put pa da i to probamo.

Osobno meni pjena i nije najbitnija al kad nekome uliješ "svoj ponos i diku" onda malo jadno izgleda bez pjene.
Zadnja izmjena: maki007, dana/u sub kol 06, 2016 3:13 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub kol 06, 2016 3:07 pm

maki007 je napisao/la:Hvala na odgovrima pa ajmo redom.
Prvo sam počeo s najlakšim i čašu sam temeljito opra u vodi ono 5-6 puta izmuća, i pjena je tu cca 3-5 sekunda i onda nestane.

Toples: perem isključivo sa Chemipro® OXI , opremu koja je oprana "čarlijem" temelito ono krvniči ispirem vodom (jer nevolim okus deterđenta) al ovaj Chemipro® OXI ne ispirem jel možda tu kvaka?

slawoner ovo sa jačim kuhanjem ću probat slijedeći put pa da i to probamo.

Osobno meni pjena i nije najbitnija al kad nekome uliješ "svoj ponos i diku" onda malo jadno izgleda bez pjene.
svi oxy cleaneri ti ostave sloj koji moraš dobro isprati

mali badem mi je čak jednom prilikom savjetovao (s obzirom da je oxy lužina) da se kontrira s malo kiseline i onda dobro ispere
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sub kol 06, 2016 3:43 pm

maki007 je napisao/la:Chemipro® OXI ne ispirem jel možda tu kvaka?
Je, OXI se mora isprat. Ako ne možeš do starsana nabavi bar izosan u prvoj ljekarni.
10ak tura sam s njim raido i ako se dozira po uputama nema straha od klorofenola koji se tu toliko spominju.
Svejedno sam presao na starsan jer je navodno bolji.
slika

maki007
Postovi: 9
Pridružen/a: čet srp 28, 2016 6:02 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la maki007 » sub kol 06, 2016 4:17 pm

Toples je napisao/la:
svi oxy cleaneri ti ostave sloj koji moraš dobro isprati

mali badem mi je čak jednom prilikom savjetovao (s obzirom da je oxy lužina) da se kontrira s malo kiseline i onda dobro ispere
Taj tvoj govori istinu jer je nakon toga na opip sapunasto (lužina) al jebiga ja se drža upita citiram: Sredstvo za čišćenje i dezinfekciju.
Bez ispiranja, ekološki čistač za sva lagana zaprljenja u samo jednom tretmanu!
Aktivni kisik smanjuje vrijeme kontakta i jamči higijensko čišćenje. Ispiranje nakon toga nije potrebno.

maki007
Postovi: 9
Pridružen/a: čet srp 28, 2016 6:02 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la maki007 » sub kol 06, 2016 4:21 pm

Poljo je napisao/la: Je, OXI se mora isprat. Ako ne možeš do starsana nabavi bar izosan u prvoj ljekarni.
10ak tura sam s njim raido i ako se dozira po uputama nema straha od klorofenola koji se tu toliko spominju.
Svejedno sam presao na starsan jer je navodno bolji.
Ma ovaj OXI sam uzeo na preporuku "pivara" jer kao super nema miris netreba prat i dobro dezinficira. Inače boce perem sa Asepsol-om ima miris al ako se dobro ispere vodom sve 5. U ljekarni mi nije ponudila ovaj Izosan pa ću sad pitat.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub kol 06, 2016 5:51 pm

maki007 je napisao/la:
Poljo je napisao/la: Je, OXI se mora isprat. Ako ne možeš do starsana nabavi bar izosan u prvoj ljekarni.
10ak tura sam s njim raido i ako se dozira po uputama nema straha od klorofenola koji se tu toliko spominju.
Svejedno sam presao na starsan jer je navodno bolji.
Ma ovaj OXI sam uzeo na preporuku "pivara" jer kao super nema miris netreba prat i dobro dezinficira. Inače boce perem sa Asepsol-om ima miris al ako se dobro ispere vodom sve 5. U ljekarni mi nije ponudila ovaj Izosan pa ću sad pitat.
izosan ispereš jednom vodom i nema mirisa garant

u neke takve "sane" stavljaju previše klora pa se to osjeti i nakon 5 ispiranja
save a tree - drink beer

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » sub kol 06, 2016 7:11 pm

meni je OXI je odlican za namakenje i pranje opreme , ali ga uvijek dobro isperem vodom pa onda vodom u koju dodam limunske kiseline ( u svakoj samoposluzi / par kuna ) pa onda jos jednom obicnom vodom ,

Sto se dezinfekcije tice , starsan je broj jedan ( meni ) i nije uopce tesko doc do njega, a i po meni racionalnom upotrebom nije uopce skup .
A zajebancije sa ispiranjem itd nemam

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sub kol 06, 2016 8:40 pm

Starsan se razrjedjuje u omjeru 15-25ml na 1l vode.
Ako koristis destiliranu ta otopina moze dosta dugo stajat.

Ja ga tak razrjedjujem u medvedgradsku litrenu staklenku bocu. Jednu bocu mogu koristit par kuhanja, jer ne uranjam sve u starsan, nego koristim avinatore za ispiranje boca, i obicnu spricu iz peveca za pranje svega ostalog. Mislim da ce mi ono pakiranje od pola litre trajat par godina.
slika

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned kol 07, 2016 1:08 am

maki007 je napisao/la:
Toples je napisao/la:
svi oxy cleaneri ti ostave sloj koji moraš dobro isprati

mali badem mi je čak jednom prilikom savjetovao (s obzirom da je oxy lužina) da se kontrira s malo kiseline i onda dobro ispere
Taj tvoj govori istinu jer je nakon toga na opip sapunasto (lužina) al jebiga ja se drža upita citiram: Sredstvo za čišćenje i dezinfekciju.
Bez ispiranja, ekološki čistač za sva lagana zaprljenja u samo jednom tretmanu!
Aktivni kisik smanjuje vrijeme kontakta i jamči higijensko čišćenje. Ispiranje nakon toga nije potrebno.
Živili Vi meni obojica i optoćili se potocima vlastite, one koju bi uvijek poželjeli.
@toples , javlja mi mali badem da te čeka krigla domaće.... ako vas ikako uspijem spojiti...

:D :hmelj: :pivo3:

Avatar
DSV
Postovi: 164
Pridružen/a: čet vel 20, 2014 6:01 pm
Lokacija: Dubrava

Post Postao/la DSV » ned kol 07, 2016 7:56 am

Poljo je napisao/la:Starsan se razrjedjuje u omjeru 15-25ml na 1l vode.
10 l :oops:
Kad san pijan svi vide a kad san žedan nevidi niko

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned kol 07, 2016 9:59 am

mali badem je napisao/la:
maki007 je napisao/la:
Toples je napisao/la:
svi oxy cleaneri ti ostave sloj koji moraš dobro isprati

mali badem mi je čak jednom prilikom savjetovao (s obzirom da je oxy lužina) da se kontrira s malo kiseline i onda dobro ispere
Taj tvoj govori istinu jer je nakon toga na opip sapunasto (lužina) al jebiga ja se drža upita citiram: Sredstvo za čišćenje i dezinfekciju.
Bez ispiranja, ekološki čistač za sva lagana zaprljenja u samo jednom tretmanu!
Aktivni kisik smanjuje vrijeme kontakta i jamči higijensko čišćenje. Ispiranje nakon toga nije potrebno.
Živili Vi meni obojica i optoćili se potocima vlastite, one koju bi uvijek poželjeli.
@toples , javlja mi mali badem da te čeka krigla domaće.... ako vas ikako uspijem spojiti...

:D :hmelj: :pivo3:
majstore, jedan dan slijedeći tjedan zicer :indianabeer:

stalno sam u poslu jer su drugi na godišnjem, a ovaj tjedan sam bar 3 puta pomislio da te nazovem i da spojim svoje usne s tvojom pivom :lol:
save a tree - drink beer

Odgovori