Stranica: 1/4.
Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 12:17 am
Postao/la Novopečeni
Flaširao zadnju zimsku turu.
Kuhao sam Red Ale.
Znam da u njega u pravilu ide manje šećera ali....
Mozak mi nije bio u glavi i stavio sam 5g secera/L.
I sada mi molim vas recite hoće to biti dosta za karbonizaciju?
Planiram za Uskrs to piti. Mjesec dana na sobnoj temp bi mu možda bilo dovoljno :O
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 8:05 am
Postao/la Poljo
Kako si uklonio miris plastike prije flasiranja?
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 8:06 am
Postao/la Poljo
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 10:10 am
Postao/la Novopečeni
Uklonio sam ga tako da sam bacio cijelu turu.
A ovo što sam spomenuo je druga tura, ona koja valja.
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 11:28 am
Postao/la Poljo
Pametno. A ovo za karbonizaciju moraš pogledat kalkulator. Dakle 5g/l šećera na 20°C je 2.1 volumes karbonizacija.
ista količina s cold crashem i flaširanjem na 5°C je 2.69 volumes karbonizacija. Velika je razlika.
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 11:31 am
Postao/la Pemac
Poljo je napisao/la: ↑pet ožu 02, 2018 11:28 am
Pametno. A ovo za karbonizaciju moraš pogledat kalkulator. Dakle 5g/l šećera na 20°C je 2.1 volumes karbonizacija.
ista količina s cold crashem i flaširanjem na 5°C je 2.69 volumes karbonizacija. Velika je razlika.
Zar se nije pisalo da se pod temp. unosi najviša temp. na kojoj je pivo bilo (temp. fermentacije), a ne temp. pri flaširanju? Ili sam ja nešto pobrkao ili je to neka stara info ili neka netočna info?
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 11:32 am
Postao/la Toples
Poljo je napisao/la: ↑pet ožu 02, 2018 11:28 am
Pametno. A ovo za karbonizaciju moraš pogledat kalkulator. Dakle 5g/l šećera na 20°C je 2.1 volumes karbonizacija.
ista količina s cold crashem i flaširanjem na 5°C je 2.69 volumes karbonizacija. Velika je razlika.
tu si u krivu. bitna je najviša temperatura kod fermentacije. kod cold crasha minimalno CO2 može ući u pivo, niti za 0.05 neće povisiti jer nema više co2 u headspace-u

Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 12:52 pm
Postao/la AlkoholUnited
Novopečeni je napisao/la: ↑pet ožu 02, 2018 12:17 am
Flaširao zadnju zimsku turu.
Kuhao sam Red Ale.
Znam da u njega u pravilu ide manje šećera ali....
Mozak mi nije bio u glavi i stavio sam 5g secera/L.
I sada mi molim vas recite hoće to biti dosta za karbonizaciju?
Planiram za Uskrs to piti. Mjesec dana na sobnoj temp bi mu možda bilo dovoljno :O
Sto koristis kao mjernu posudu po kojoj odredjujes litrazu?
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 1:16 pm
Postao/la Novopečeni
Imam plastičnu bačvu na kojoj je označena litraža.
Zbunilo me to što piše na pivomaniji za red ale da ide 5gr/L pa sam se poveo za tim.

Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 1:22 pm
Postao/la Toples
Novopečeni je napisao/la: ↑pet ožu 02, 2018 1:16 pm
Imam plastičnu bačvu na kojoj je označena litraža.
Zbunilo me to što piše na pivomaniji za red ale da ide 5gr/L pa sam se poveo za tim.
karbonizacija će ti biti mala, ko za neka britanska piva. bojim se da to prosječni HR pivopija ne očekuje, nego želi više...
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 1:24 pm
Postao/la Novopečeni
Poljo je napisao/la: ↑pet ožu 02, 2018 11:28 am
Pametno. A ovo za karbonizaciju moraš pogledat kalkulator. Dakle 5g/l šećera na 20°C je 2.1 volumes karbonizacija.
ista količina s cold crashem i flaširanjem na 5°C je 2.69 volumes karbonizacija. Velika je razlika.
Radio sam cold crash 48h. Koliko ssm shvatio, ispadne veći co2 volume? Znači još ima šanse da ih neću morati otvarati i stavljati šećer?
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 1:26 pm
Postao/la Toples
Novopečeni je napisao/la: ↑pet ožu 02, 2018 1:24 pm
Poljo je napisao/la: ↑pet ožu 02, 2018 11:28 am
Pametno. A ovo za karbonizaciju moraš pogledat kalkulator. Dakle 5g/l šećera na 20°C je 2.1 volumes karbonizacija.
ista količina s cold crashem i flaširanjem na 5°C je 2.69 volumes karbonizacija. Velika je razlika.
Radio sam cold crash 48h. Koliko ssm shvatio, ispadne veći co2 volume? Znači još ima šanse da ih neću morati otvarati i stavljati šećer?
odgovrio sam ti 2 posta iznad. ne slušaj Polju, nije razmislio o tome što priča
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 3:38 pm
Postao/la Novopečeni
Hvala na preporukama i savjetima. Mislim da ću ga ostaviti nek bude takav kakav je. Bitno da malo bude gaziran, ne kao studenac heh
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 3:59 pm
Postao/la Poljo
Toples je napisao/la: ↑pet ožu 02, 2018 11:32 am
Poljo je napisao/la: ↑pet ožu 02, 2018 11:28 am
Pametno. A ovo za karbonizaciju moraš pogledat kalkulator. Dakle 5g/l šećera na 20°C je 2.1 volumes karbonizacija.
ista količina s cold crashem i flaširanjem na 5°C je 2.69 volumes karbonizacija. Velika je razlika.
tu si u krivu. bitna je najviša temperatura kod fermentacije. kod cold crasha minimalno CO2 može ući u pivo, niti za 0.05 neće povisiti jer nema više co2 u headspace-u
Tu si ti u krivu

Ako ne udje co2 uci ce neki drugi plinovi koji i dalje doprinose gaziranosti.
Re: Dobra/Losa karbonizacija?
Postano: pet ožu 02, 2018 4:01 pm
Postao/la Poljo
Dakle, ako u headspaceu nema dovoljno co2 da ga pivo upije kod smanjenja temperature, pivo ce upit zrak. Jednak broj mjehurica.