Stranica: 1/2.
Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pon svi 18, 2020 1:04 pm
Postao/la dbunic
Draga ekipa,
imamo zanimljiv izazov. Naime nakon kuhanja 50ak litara piva, stavljeno je u 2 fermentora po 25L u dnevnom boravku. Na jednom je vrenjača s malo rakije a drugi ima StarSan otopinu
E sad, moja ljepša polovica se žali na isparavanja tj. kaže da količina CO2 + sve ostale pare (ako ih uopće i ima) su možda štetne.
Pitam vas, može li 50L piva tijekom fermentiranja biti štetno?
Naravno, dnevni boravak nije hermetički zatvoren i uvijek je neki prozor otvoren "na kipu" tako da svježi zrak ulazi u prostor. Do sada nije bilo tako izraženo s fermentiranjem, ali kad smo povećali proizvodnju onda radi predostrožnosti ipak pitam.
Hvala

Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pon svi 18, 2020 1:37 pm
Postao/la Poljo
Nemaš nikakve brige. Jedino bi kod pojedinih kvasaca mogao imati neugodan smrad po pokvarenim jajima (h2s/sumporovodik) pa bi te ljepša polovica mogla lažno optužiti da si se opet uprdio kao svinja

Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pon svi 18, 2020 1:47 pm
Postao/la dbunic
Za ovo neka slobodno optuži - tu nemam brige

ali mi je bitno da ukućani ne krenu s pretpostavkama da im fermentacijom ugrožavam zdravlje

Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pon svi 18, 2020 1:55 pm
Postao/la Poljo
Možda jedino psihičko s konstantnim bučkanjem vrenjaće.

Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pon svi 18, 2020 2:04 pm
Postao/la dbunic
Možda hehe, pratimo dalje situaciju. Za sada sam stavio crnu vreću preko plastičnog fermentora tako da primirim svoju ekipu. Placebo efekt

Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pon svi 18, 2020 4:04 pm
Postao/la Poljo
Skini vrenjaču, pospremi u muzej, zalijepi rupu na poklopcu i samo pripazi da ga ne zadihtaš do kraja

Ja tako fermentiram već oko 4.5 od ukupno 5 godina pivarenja.

Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pon svi 18, 2020 4:24 pm
Postao/la FrendPero
Uskoro ce Poljo najaviti svoj godišnji Anti vrenjača skup. Šuška se da ce bit i igra Prdež u kanti, gdje ce se racunati najveći broj mjehurića koje natjecatelj moze ispustiti u kantu vode dok sjedi u njoj. Drzim fige da event postane tradicija.

Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pon svi 18, 2020 4:29 pm
Postao/la dbunic
Hm, mogao bih probati tako ... tnx

Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: uto svi 19, 2020 11:53 am
Postao/la stribor7
čisto da ih primiriš na vernjaču stavi balon pa nek vide koliko je to malo co2
Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: uto svi 19, 2020 5:18 pm
Postao/la koske
dbunic je napisao/la: ↑pon svi 18, 2020 1:04 pm
Draga ekipa,
imamo zanimljiv izazov. Naime nakon kuhanja 50ak litara piva, stavljeno je u 2 fermentora po 25L u dnevnom boravku. Na jednom je vrenjača s malo rakije a drugi ima StarSan otopinu
E sad, moja ljepša polovica se žali na isparavanja tj. kaže da količina CO2 + sve ostale pare (ako ih uopće i ima) su možda štetne.
Pitam vas, može li 50L piva tijekom fermentiranja biti štetno?
Naravno, dnevni boravak nije hermetički zatvoren i uvijek je neki prozor otvoren "na kipu" tako da svježi zrak ulazi u prostor. Do sada nije bilo tako izraženo s fermentiranjem, ali kad smo povećali proizvodnju onda radi predostrožnosti ipak pitam.
Hvala
Hehe, fermentacija u dnevniki....Vlažan san svakog od nas uštrojenih pivara

Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: sri svi 20, 2020 12:47 pm
Postao/la Vjeko
prodaj priču kao ja punici, da je taj co2 iz fermentora odličan za kućne biljke i cvijeće.
ne samo da ćeš na miru fermentirati i uživati u zvuku bućkanja dok spavaš, već će i prostor oko fermentora biti ukrašen raznim cvjetnicama, kritosjemenjačama, te potencijalno i sezonskim povrćem.
uslikaj i pošalji nam ovdje u temu!
Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: čet svi 21, 2020 8:53 am
Postao/la mlaen
Vjeko je napisao/la: ↑sri svi 20, 2020 12:47 pm
prodaj priču kao ja punici, da je taj co2 iz fermentora odličan za kućne biljke i cvijeće.
ne samo da ćeš na miru fermentirati i uživati u zvuku bućkanja dok spavaš, već će i prostor oko fermentora biti ukrašen raznim cvjetnicama, kritosjemenjačama, te potencijalno i sezonskim povrćem.
uslikaj i pošalji nam ovdje u temu!
Socijalno hakiranje


Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pet svi 22, 2020 8:40 am
Postao/la Poljo
FrendPero je napisao/la: ↑pon svi 18, 2020 4:24 pm
Uskoro ce Poljo najaviti svoj godišnji Anti vrenjača skup. Šuška se da ce bit i igra Prdež u kanti, gdje ce se racunati najveći broj mjehurića koje natjecatelj moze ispustiti u kantu vode dok sjedi u njoj. Drzim fige da event postane tradicija.
Neki toliko pažnje posvećuju proizvodnji mjehurića da na proizvodnju piva i zaborave.
https://www.quora.com/Why-does-fermenti ... an-airlock
https://www.homebrewtalk.com/threads/ai ... ed.338053/
Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pet svi 22, 2020 3:26 pm
Postao/la FrendPero
Ma meni je drago šta znam kaj cu ti kupit za rodendan

Re: Fermentacija u dnevnom boravku
Postano: pet svi 22, 2020 11:30 pm
Postao/la sharkyboy
FrendPero je napisao/la: ↑pet svi 22, 2020 3:26 pm
Ma meni je drago šta znam kaj cu ti kupit za rodendan
set vrenjaca svakojakih oblika i velicina?
