KISELO PIVO

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

KISELO PIVO

Post Postao/la buky1 » uto ruj 01, 2009 8:47 pm

Evo posto sam trazio otvaranje podforuma, da se i ocitujem. Znam da nitko nevoli pricati o svojim greskama, ali sto nas vise napise to ce se manje gresaka događati.

Drugu turu kuhao sam pretproslu nedjelju. Iako sam kupio izosan za dezinfekciju, nije mi se dalo muckati s njim i radio sam sve u posudama samo opranim deterdžentom. Jucer mi se pivo cinilo malo kiselo, ali probao sam ga toplo i jos uvijek bez Co2. Danas kad sam dosao s posla probao sam opet i dobilo je malo na Co2 i nije toliko kiselo. Mozda sam kao sto kaze JUX digao paniku bezveze, mozda pivo bude skroz OK, ali od sad cu sigurno vise paziti na dezinfekciju. Isto tako temp. vrenja bile su mi znacajno iznad preporucenih, pa je i to mozda uzrok.

Uglavnom, bilo bi mi draago da ovaj podforum zazivi, jer ako sam ja morao baciti jednu sarzu zbog necega, nemora i neki novi pocetnik... Nek nauci na mojoj greški!

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » uto ruj 01, 2009 9:51 pm

Ja sam bacio dio zadnje šarže. jednu i pol bačvu.

Dakle, kuhanje je bilo početkom 6og mjeseca (http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=1338). Prva bačva odlična. Od druge odtočeno 10ak litara odmah po otvaranju i u frižider. 5 dana nakon otvaranja ostatak bačve se ukiselio i bilo je potpuno nepitko. Zadnja bačva čekala 11.8. (moj dođendan :) i ta je bila kisela. Zanimljivo je da je pivo koje je otišlo u boce bilo dobro i preko 10 dana od točenja.

Na higijenu smo strogo pazili i sve je bilo prano varikinom. Moja pretpostavka je temperatura, podrum je bio na 23C kada sam mjerio, možda i više u međuvremenu.

Odluka je da iduća šarža čeka frižider, nema više kuhanja po toplom vremenu. Prevelik rizik i previše bačenog piva za moj ukus....

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri ruj 02, 2009 7:04 am

admin je napisao/la:Ja sam bacio dio zadnje šarže. jednu i pol bačvu.

Dakle, kuhanje je bilo početkom 6og mjeseca (http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=1338). Prva bačva odlična. Od druge odtočeno 10ak litara odmah po otvaranju i u frižider. 5 dana nakon otvaranja ostatak bačve se ukiselio i bilo je potpuno nepitko. Zadnja bačva čekala 11.8. (moj dođendan :) i ta je bila kisela. Zanimljivo je da je pivo koje je otišlo u boce bilo dobro i preko 10 dana od točenja.

Na higijenu smo strogo pazili i sve je bilo prano varikinom. Moja pretpostavka je temperatura, podrum je bio na 23C kada sam mjerio, možda i više u međuvremenu.

Odluka je da iduća šarža čeka frižider, nema više kuhanja po toplom vremenu. Prevelik rizik i previše bačenog piva za moj ukus....
To je pojava poznata iz vinarstva.Oksidacija.Kisik iz praznog prostora u bačvi reagirao je s pivom (ili vinom).Bačva mora biti uvijek puna ili potrošeana u 2-3 dana( s tim da cijela bačva ide u hladnjak).Čak nadopunjavanje inertnim plinom ne garantira spriječavanje oksidacije.
U prouzvodnji vina koristim se enološkim uljem (vazelinsko)kao svojevrsnim poklopcem.
Vidio sam bačvu s membranom (nešto kao ekspanziona posuda)"Party pig".Balon se širi i zauzima mjesto istočenog piva...
princip je jednostavan ali je kod nas nemoguće nabaviti.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet ruj 03, 2009 2:58 pm

Jučer probao pivo i stvarno ima kiselkast okus ovo koje je u flašama. Ono u karnisteru je dobilo kao neku bijelu kožicu gore i smrdi ko kuga. Njega cu baciti a ovo u bocama ostaviti jos malo da leži da vidim u kojem toku će ići. Mislim da je uzroka više: temperatura vrenja, otvoreno vrenje ( bez vreljnjače, a možda najviše kasno flaširanje. Dvije boce koje su flaširane tri dana ranije bile su super. I kvasac koji sam ostavio od ove ture ni nakon što je 5 - 6 puta ispiran nije izgubio smrad.

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » čet ruj 03, 2009 3:09 pm

i meni ja dio zadnje ture oso u klinac dio piva koji je vrio u zatvorenoj posudi j ok a ostatak sto je vrio u otvorenoj kace je prokisao

zato kupujem jos jedan demizon od 55 lit pa da imam za vrenje :wink:

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pet ruj 04, 2009 8:19 pm

evo jucer popio piva i nist mi nije bilo... danas rijesavamo 5tu litru i ide ok :) tetak Švabo kad je probao kaže: Auuuuuu, pa to je hefe! (šta god to znacilo) izgleda da se ipak nece baciti :D

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » pon stu 02, 2009 9:23 pm

buky1 je napisao/la:evo jucer popio piva i nist mi nije bilo... danas rijesavamo 5tu litru i ide ok :) tetak Švabo kad je probao kaže: Auuuuuu, pa to je hefe! (šta god to znacilo) izgleda da se ipak nece baciti :D
hefe- kvasac, htio ti je reci da je ukus na hefe pivo koje ima poseban okus na kvasac a piju ga svabe puno pogotovo hefe bijelo pivo

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » čet pro 23, 2010 3:20 pm

Probao sam nedavno pivo od kolege pivara i bilo je kiselkasto, neki blagi okus kao jabukovača (cider). Možda i malo kao vino. (Iznimno rijetko pijem jabukovaču i vino pa zaboravim okus, ali tako nekako.) Meni se to još nikad nije desilo (do sad). Koliko sam shvatio iz ove teme, uzrok je ili oksidacija ili zaraza (ili oboje)?
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » pet pro 24, 2010 10:22 am

Ferdo je napisao/la:Vidio sam bačvu s membranom (nešto kao ekspanziona posuda)"Party pig".Balon se širi i zauzima mjesto istočenog piva...
princip je jednostavan ali je kod nas nemoguće nabaviti.
Pa eto, kupiš si ekspanzijsku posudu za centralno grijanje i imaš "svinju za zabavu". Ili strpaš svinjin mjehur u bačvu i napušeš ga.
Ferdo je napisao/la:U prouzvodnji vina koristim se enološkim uljem (vazelinsko)kao svojevrsnim poklopcem.
Nego, evo čitam, znaš se i ti poigrat' s vazelinom. Nisi ti baš tako daleko od Guznog Vadičepa :lol: . Al' će mu bit' drago kad pročita. Valjda ćete si odsad biti nekako bliži, pa da mi ostali ne moramo čitati neke ružne i diskriminacijske poruke.
buky1 je napisao/la:Evo posto sam trazio otvaranje podforuma, da se i ocitujem. Znam da nitko nevoli pricati o svojim greskama, ali sto nas vise napise to ce se manje gresaka događati.
Lijenost je čovjekov najveći neprijatelj. I skupo se plaća.
Je l'? Jako sam pametan :shock: .

Krpa od gaze, mini-wash, izosan = 10 minuta posla.
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » pet sij 21, 2011 1:40 pm

zeljko je napisao/la:Probao sam nedavno pivo od kolege pivara i bilo je kiselkasto, neki blagi okus kao jabukovača (cider). Možda i malo kao vino. (Iznimno rijetko pijem jabukovaču i vino pa zaboravim okus, ali tako nekako.) Meni se to još nikad nije desilo (do sad). Koliko sam shvatio iz ove teme, uzrok je ili oksidacija ili zaraza (ili oboje)?
I meni se predzadnja šarža koju sam kuhao u 11.mjesecu ukiselila.Prije flaširanja je sve bilo OK, probao sam pivo i bilo je fino. dva tjedna nakon flaširanja probao i bilo je kiselkasto.Nisam bacio jer sam na forumu čitao da možda s vremenom prodje kiselost.Ipak se radilo o 50L piva. Nekidan ja otvorim jednu bocu za probu i gle čuda,pivo je fino,uopće nije kiselo,pjena savršena,co2 u redu, jedino što je još uvijek malo mutno ali to mi baš i ne smeta.
frici

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » pon sij 31, 2011 1:31 pm

frici je napisao/la:
zeljko je napisao/la:Probao sam nedavno pivo od kolege pivara i bilo je kiselkasto, neki blagi okus kao jabukovača (cider). Možda i malo kao vino. (Iznimno rijetko pijem jabukovaču i vino pa zaboravim okus, ali tako nekako.) Meni se to još nikad nije desilo (do sad). Koliko sam shvatio iz ove teme, uzrok je ili oksidacija ili zaraza (ili oboje)?
I meni se predzadnja šarža koju sam kuhao u 11.mjesecu ukiselila.Prije flaširanja je sve bilo OK, probao sam pivo i bilo je fino. dva tjedna nakon flaširanja probao i bilo je kiselkasto.Nisam bacio jer sam na forumu čitao da možda s vremenom prodje kiselost.Ipak se radilo o 50L piva. Nekidan ja otvorim jednu bocu za probu i gle čuda,pivo je fino,uopće nije kiselo,pjena savršena,co2 u redu, jedino što je još uvijek malo mutno ali to mi baš i ne smeta.
Jučer sam skoro plačući bacio tih 50litara. prerano sam se radovao da kiselost prolazi. Probao sam više puta i ipak se osjeti,nikako da prođe. Malo je blaže kiselo nego na početku ali ipak nije za popiti.
frici

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon sij 31, 2011 1:53 pm

buky1 je napisao/la:...Mi pčelari kažemo da nije pčelar tko jednom nije ostao bez svih pčela...

Nije ni pivar tko jednom nije bacio cijelu šaržu :twisted: :twisted: :twisted:

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon sij 31, 2011 1:59 pm

Niti bajker koji nije pao sa motora :D

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » pon sij 31, 2011 5:52 pm

buky1 je napisao/la:
buky1 je napisao/la:...Mi pčelari kažemo da nije pčelar tko jednom nije ostao bez svih pčela...

Nije ni pivar tko jednom nije bacio cijelu šaržu :twisted: :twisted: :twisted:
onda sam i ja pivar

Avatar
Jall
Postovi: 399
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 5:48 pm
Lokacija: Grobnik

Post Postao/la Jall » uto vel 01, 2011 7:14 am

Svarrogh je napisao/la:Niti bajker koji nije pao sa motora :D
A ima onih koji nisu bikeri ali su pali sa motora :-)) !
Never ride faster than your angel can fly

Odgovori