KISELO PIVO

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon lis 24, 2011 2:46 pm

Da, sve treba korisriti što prije nakon dezinfekcije.
OXY koristim kad me žena natjera prati tepihe ljeti.Ne koristim to u našem hobiju.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon lis 24, 2011 2:54 pm

Mirko, kolika ti je točno bila temperatura sladovine kad si dodavao kvasac?

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » pon lis 24, 2011 3:10 pm

Malo ispod 20°C, ne vjerujem da je tu problem.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » pon lis 24, 2011 3:31 pm

Ja oxi action koristim samo za pranje staklenih fermentora. Nakon Oxy-a zna ostati kamenca na staklu pa onda stavim malo octa koji to skine kao rukom odnešeno. Nakon toga ispirem ko lud te stavljam blagu otopinu izosana na par sati prije točenja u isti. Možda pretjerujem ali :roll:
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon lis 24, 2011 4:05 pm

OLD je napisao/la:Ja oxi action koristim samo za pranje staklenih fermentora. Nakon Oxy-a zna ostati kamenca na staklu pa onda stavim malo octa koji to skine kao rukom odnešeno. Nakon toga ispirem ko lud te stavljam blagu otopinu izosana na par sati prije točenja u isti. Možda pretjerujem ali :roll:
Ne pretjeruješ. Oxy je detergent u prvom redu, i kao takvog ga treba koristiti. Što se koristi u bolnicama za dezinfekciju? Jod i varikina. To nije slučajno.
Inače sam prilično nošalantan tip, ali kad se radi o dezinfekciji pivskog posuđa i ambalaže, tu sam manijakalno opsjednut patogenima.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon lis 24, 2011 6:47 pm

Ferdo je napisao/la:Inače sam prilično nošalantan tip, ali kad se radi o dezinfekciji pivskog posuđa i ambalaže, tu sam manijakalno opsjednut patogenima.
Jako dobra navika.
Od početka pazim na čistoću i dezinfekciju, infekcije se bojim ko samog vraga i nije mi teško utrošit koliko god treba za pranje i dezinficiranje. Mislim da će se problemi počet javljat kad me prestane bit strah...

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » pon lis 24, 2011 10:16 pm

diS je napisao/la:
Ferdo je napisao/la:Inače sam prilično nošalantan tip, ali kad se radi o dezinfekciji pivskog posuđa i ambalaže, tu sam manijakalno opsjednut patogenima.
Jako dobra navika.
Od početka pazim na čistoću i dezinfekciju, infekcije se bojim ko samog vraga
Evo da ti kažem iz prve ruke da se imaš čega i bojati, nije nimalo ugodan osjećaj kad propadnu tri ture :(
No dobro, pouka jel :)

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » pon lis 24, 2011 10:21 pm

Do sad skuhao 5 rundi piva oko 100 litara.
Sad imam još 60 litara u tri demižona, u jednom je cider i u jednom medovača, ali nikad nisam imao problema sa kiselim pivom.
Upotrebljavam isključivo "Izosan" koji se koristi i za dezinfekciju vode u vodovodnoj mreži i bazenima za kupanje.
Kutijica izosana od 100 grama u apoteci košta 30 kn.
Sa 1 do 2 grama se dezinficira voda za piće, a za dezinficiranje posuđa radim 0,5 do 1 gram na 5 litara vode.
Nakon pranja dovoljno je samo okrenuti flašu ili demižon da se isjcedi i kasnije nema nikakvog mirisa.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon lis 24, 2011 11:12 pm

izosan,kad je već otopljen u vodi,ima li rok trajanja ?nepotrošeni ostatak je u karnisteru začepljenom,ali primjetio sam da je novo polivinilklorid (pvc)crijevopostalo zamućeno nakon par dana ležanja u izosanu,(možda čak i malo otvrdnulo).kakva je tu reakcija.zapravo ,najbolje napraviti frišku otopinu!?

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » pon lis 24, 2011 11:39 pm

Ne ga držati u karnisterima ili crijevima.
Nagriza.
Izosan je vrsta klora, a klor je poznat po svojoj agresivnosti.
Znaš i sam da u toplicama i bolnicama uvjek sve ima miris po kloru jer sa njim dezinficiraju.
Evo link:
http://www.pliva-sept.hr/izosan.html
Rekla mi je u apoteci da ga zatvorenog u kutiji u frižideru mogu držati bez bojazni da će ishlapiti.

Evo mali C/P:

Kod: Označi sve

Izosan® G

 • granulat 
 • dezinficijens za opću sanitaciju i dezinfekciju vode

SASTAV 
 Granulat sadržava 100% natrijevog dikloroizocijanurat dihidrata. 
 EC: 220-767-7
 Prije uporabe valja pročitati način uporabe i oznake upozorenja i obavijesti!

 Čuvajte pri temperaturi do 15 °C i izvan dohvata djece!

SVOJSTVA I DJELOVANJE
 Izosan® G djeluje baktericidno i fungicidno (prema EN 1650), inaktivira poliovirus (prema EN 14476), virus hepatitisa tip A, HBV, HCV i HIV.

NAČIN UPORABE
 Izosan® G rabi se otopljen u vodi, a dozira pomoću priloženih mjerica za doziranje.* Uporabne otopine pripremljene na osnovi tablice sadržavaju količinu slobodnog rezidualnog klora dostatnu za pouzdan germicidni učinak.

INDIKACIJE I PODRUČJA UPORABE
 • opća sanitacija predmeta i površina
 • dezinfekcija vode za piće
 • dezinfekcija vode u bazenima

[b]Površine i predmeti ne smiju biti osjetljivi na koroziju.[/b]

MJERE OPREZA
 Granulat Izosan® G je toksičan ako se proguta. Ne smije se udisati prašina koja je eventualno nastala u tijeku rukovanja preparatom. Ne smije doći u dodir s kožom, sa sluznicama, niti s očima. Ako se to dogodi treba ih temeljito isprati vodom, a nakon toga 1 - 2%-tnom otopinom natrij-hidrogenkarbonata. 

UPOZORENJE
 Izosan® G je oksidativan i ne smije se miješati s drugim oksidativnim, a ni s reduktivnim tvarima, dušikovim spojevima, alkalijama, a niti s jakim kiselinama. Pri radu s granulatom i otopinama Izosan® G preporuča se zaštitna odjeća i gumene ili plastične rukavice. Dezinficirane prostorije dobro je provjetriti. 

NAČIN ČUVANJA
 Čuvajte pri temperaturi do 15°C i izvan dosega djece.

Z A P A M T I T I:
 Klorni dezinficijens za opću sanitaciju i dezinfekciju vode. Koncentrirani klorni preparat širokog područja primjene - [b]voditi računa o koroziji materijala.[/b]
Ovdje ima još tvari da dezinfekciju:
http://www.pliva-sept.hr/paleta.html

Varikina smrdi.
Ocat mi je sumnjiv jer je moguće da sa dezinfekcijom octene kiseline ubacite i octenu bakteriju. Neka me neko ispravi jer nisam siguran na koji način se dobiva industrijski alkoholni ocat.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto lis 25, 2011 8:11 am

Ocat se počeo spominjati kao sredstvo za čišćenje kamenca. Može i limunska kiselina umjesto octa ili bilo koja druga kiselina ( HCl npr.) Može i jebeni cilit beng.
Znači, to je sredstvo za skidanje kamenca.
Ocat nije dezinficijens .
Izosan ili varikina imaju ( natrijklorit ili natrijhipoklorit ) sposobnost otpuštanja molekule klordioksida u vodenoj otopini. To je jedini dezinficijens na koji mikroorganizmi nisu u stanju razviti rezistentnost.
Kad dezinficirate opremu koristite varikinu. Može i betadine za već mehanički oprano posuđe nekim detergentom.
Ništa drugo (osim iskuhavanja na pregrijanoj pari i gama zračenja) nije u stanju dezinficirati opremu.
Eto, kad vam se ukiseli sljedeća šarža možete kriviti bilo koga osim mene. :twisted:
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto lis 25, 2011 8:14 am

Alkoholni ocat mi se pokazao dobar kod čišćenja bakrenih cijevi u posudi za ukomljavanje.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto lis 25, 2011 8:42 am

Kiselina se i inače koristi za čišćenje bakra prije lemljenja. :)
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » uto lis 25, 2011 10:27 am

Ocat je odličan za čišćenje kamenca i bakra.
Vodoinstalateri koriste mravlju kiselinu za čišćenje saća bojlera.
Varikina je OK za dezinfekciju, ali ima neugodan miris za razliku od izosana.
Flašica izosana od 100 grama je dovoljna za dezinfekciju 50.000 do 100.000 litara vode za piće ili 250 do 500 litara otopine za dezinfekciju.
Zaboravio sam dodat da su uz varikinu i izosan (i drugo na bazi klora) jedini dezinficijensi klorno vapno, vapneno mlijeko i kaustična soda.
Zadnja izmjena: Amdejac, dana/u uto lis 25, 2011 10:36 am, ukupno mijenjano 1 put.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » uto lis 25, 2011 10:27 am

Ferdo je napisao/la:Ocat se počeo spominjati kao sredstvo za čišćenje kamenca. Može i limunska kiselina umjesto octa ili bilo koja druga kiselina ( HCl npr.) Može i jebeni cilit beng.
Znači, to je sredstvo za skidanje kamenca.
Ocat nije dezinficijens.
Da, nadam se da nije netko krivo shvatio moj post u kojem spominjem ocat, ne zbog dezinfekcije nego zbog (valjda) skidanja ostataka oxija (kamenac ili nešto slično). Taj savjet je došao s istog mjesta na kojem sam i pročitao (netočno) da je oxi dezinficijens.
Ferdo je napisao/la:Kiselina se i inače koristi za čišćenje bakra prije lemljenja. :)
A ona malo jača i za uklanjanje :D

Odgovori