Kožica

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned svi 25, 2014 11:57 pm

35L pive je otišlo ne u ocat, zasad , al uskoro će.
po već poznatoj šemi....zanemariš fermentor, temperaturu i vrijeme .
stakleni demižon 40 l u metalnoj bačvi , nepraktičan za seljenje ......
prije 9 dana fg odličan , ciljani .... odgoda flaširanja zbog lokalno objektivnih obaveza , prije 4 dana pokazala je one bijele točkice (temp u prostoru je porasla i okolini je porasla 8-10 c ).

ovo je važno ---- na demižonu nije bila vrelnjača nego Al folija ....

prije 5-6 dana sa onim porastom temp., fantastično je zamirišalo u prostoru.... nakon toga samo pametni bi zaključili da slijedi problem . točka
:wink: :hmelj:

eh da , okus uzorka pri mjerenju fg -- korektan -- sladan , ne nađeš nikakvu grešku pri kušanju i razumiješ u kojem smjeru ide okus, samo čekaš malo gaziranosti ---- ovaj danas je pastelnog blesavo-mutnog okusa ipak sam jedan dio flaširal...za nauku

muke ti tantalove , šteta slada i plina :roll:

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » pon svi 26, 2014 8:10 am

uuuuu jbt, pa na kolkoj je to temperaturi bilo, ja isto imam u demižonu ali sam ga sada stavio u podrum na cca 18-19 stupnjića jel mi u garaži zna biti i 27!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pon svi 26, 2014 8:43 am

Zašto bi porast temperature imao veze sa infekcijom ??
Imao sam fermentaciju na 28-29 stupnjeva i nikakvih problema ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon svi 26, 2014 8:47 am

fermentiralo je na 18-20 c . zadnjih dana do 24c

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » pon svi 26, 2014 8:48 am

a kad je kuhano??
in fermantation we trust

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon svi 26, 2014 10:04 am

Alivio je napisao/la:Zašto bi porast temperature imao veze sa infekcijom ??
Imao sam fermentaciju na 28-29 stupnjeva i nikakvih problema ..
naravno da ne samo porast temp...
kuhano je 4.5. ; 12 dana kasnije bilo je na 1012.

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » ned stu 02, 2014 9:00 pm

Eto i moje kožetine :(
Oprostite na veličini ali nemam sad volje smanjivati tugu osim u Porteru!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned stu 02, 2014 9:28 pm

Takvi fermentori su ok za primarnu fermentaciju, prvih 6-7 dana, nakon toga pivom treba pretočiti u sekundar. Najbolje stakleni demižon, tako da pivo dođe skoro do vrenjače.
Ili koristiti fermentor koji hermetički brtvi i ima dobru vrenjaču. Tad ne treba pretakati. Osim u slučaju kad u primar uz pivo točimo i proteinski hladni lom, ali to je druga priča...
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » ned stu 02, 2014 9:47 pm

I to dvije ture u dva različita fermentora. Za popizdit. Do sada su dobro služili. Kuhamo 30-ak litara pa nam je original fermentor mal a ovi od 50 l ne dihtuju. Probao obljepiti folijom ali bez uspjeha, ručke smetaju. Sva sam crijeva bacio a hladim cfc-om i jedino crijevo na izlazu je u doticaju sa hladnom sladovinom. Probat ću nakon 7 dana u sekundar taman ostane par cm do vrha fermentora. Obzirom na količinu skuhanih tura nije strašno ali plače mi se za pivom i trudom!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » ned stu 02, 2014 10:04 pm

Ferdo je napisao/la:Takvi fermentori su ok za primarnu fermentaciju, prvih 6-7 dana, nakon toga pivom treba pretočiti u sekundar. Najbolje stakleni demižon, tako da pivo dođe skoro do vrenjače.
Ili koristiti fermentor koji hermetički brtvi i ima dobru vrenjaču. Tad ne treba pretakati. Osim u slučaju kad u primar uz pivo točimo i proteinski hladni lom, ali to je druga priča...
Moze plz objasnjenje za ovaj boldani dio?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned stu 02, 2014 10:27 pm

jbt , šteta, i Oldove i ove i svake .....ufff

pretpostavljam da si zadnjih dana fermentacije imal velike promjene temp u prostoru. ovakvi fermentori koji nemaju vrenjaču i ne dihtaju ( neki u tvom kraju bi rekli ## i dihtaju ## :) ) pogotovo nebi smjeli oscilirati temperaturom jer kad je najhladniji --povuče zrak iz okoline i eto problema.

po slici mi se čini da je ovo prilično napredovalo ( prve znakove si imal vrj prije 5-6 dana ) no ipak probaj barem dio pretočiti u flaše od jamnice na način da gornji sloj s kožicom i donji ne diraš. u flaši nebi smjela završiti ni jedna bijela točkica . u ranoj fazi se po okusu nemora ništa primjetiti a po tvrdoći boce i kod otvaranja češ vidjeti jeli nastavljen kakav proces unutra.

dobro došao u klub :) :hmelj:

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned stu 02, 2014 10:34 pm

Puno forumaša hladi pivo plate chillerom ili cfc-om. U fermentor osim piva toče i proteinski hladni lom. Fermentacijom takve pive nastaju i viši alkoholi (patočna ulja). Ako vam se ponekad čini da od domaće pive imate crvene uši i da ste pijaniji nego od obične pive istog %-tka alkohola, to je zbog nečiste fermentacije. Pogotovo ako fermentira pretoplo.
Zato treba pretočiti s taloga u sekundar dok su kvasci još zauzeti stvaranjem etanola i preduhitriti ih u nakani da nas sjebu. :D
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » ned stu 02, 2014 10:38 pm

U pravu si. Nemam kontroliranu temperaturu a oscilirala je 16-22 a bacio sam jer je odvratno smrdilo po kiselini i bilo je mutno kao i smash prije tjedan dana iz drugog fermentora. Držat ću ih u buduće u podrumu gdje je konstantna temperatura.
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » ned stu 02, 2014 10:43 pm

Ferdo u pravu si, to je kod mene situacija iako sam na dno bk stavio inox crijevo kao u mash tunu prodje dosta toga. Do sada nisam pretakao u sekundar a ne znam nakon koliko dana je ok, dali 7 ili ? I koliko u sekundaru? Do sada sam držao 21 dan i u boce.
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned stu 02, 2014 10:58 pm

Nikakav filter tu ne može pomoći. Dok je pivo vruće i nakon što ugasimo plamenik hmelj se brzo istaloži, pivo je bistro. Hlađenjem se događa da proteini otopljeni u vrućem pivu počinju stvarati pahuljice pa se talože.
Ako hladiš u prolazu kroz chiller talog nastaje u chilleru.
Nekoliko sam puta pisao da bi trebalo ukomponirati whirlpool u proces prije fermentora.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Odgovori