Plastični okus piva

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
bob
Postovi: 150
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:20 pm
Lokacija: Podrum!
Kontakt:

Plastični okus piva

Post Postao/la bob » čet lis 21, 2010 1:55 pm

Bok svima,

evo da se pohvalim da sam konačno otrkio koji je problem mog prvog piva. Dakle, pivo ima okus i miris po plastici i nikako otrkiti u čemu je problem. Nakon par sati kušanja piva dolazim do zaključa da je Andrej bio u pravu i da je pivo poprimilo takav okus i miris zbog varikine. Vjerovali ili ne. Kad pomirišim pivo i varikinu u razmaku par sekundi točno taj miris se osjeti...

Eto za ubuduće da znate da ukoliko radite s varikinom, ispirete 10000000 puta!
osobno više nikad neću koristiti varikinu za dezinfekciju...za novu rundu svo posuđe i pribor sam obradio Jarom za posuđe. Pivo se nije pokvarilo nakon duuuuuge fermentacije čak štoviše ima fenomenalan okus, pjena još ljepša...

Ukoliko se sve pravilno napravi mislim da nema mjesta ikakvom kvarenju. Ako brzo ohladimo, i pobrinemo se da posuđe bude što manje na zraku, već da se odmah začepi i slično, pivo mora uspijeti...

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » čet lis 21, 2010 2:15 pm

Preporučio bi dezinfekciju izosanom, treba ti gram-dva u pet litara vode, nema ispiranja, bočica od valjda 100 grama je 30 kuna u apoteci, dakle traje dugo dugo, jeftino je i još nikad nisam imao problema s pivom (kvarenje ni loš okus).

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Re: Plastični okus piva

Post Postao/la jux » čet lis 21, 2010 5:11 pm

bob je napisao/la:Bok svima,

evo da se pohvalim da sam konačno otrkio koji je problem mog prvog piva. Dakle, pivo ima okus i miris po plastici i nikako otrkiti u čemu je problem. Nakon par sati kušanja piva dolazim do zaključa da je Andrej bio u pravu i da je pivo poprimilo takav okus i miris zbog varikine. Vjerovali ili ne. Kad pomirišim pivo i varikinu u razmaku par sekundi točno taj miris se osjeti...

Eto za ubuduće da znate da ukoliko radite s varikinom, ispirete 10000000 puta!
osobno više nikad neću koristiti varikinu za dezinfekciju...za novu rundu svo posuđe i pribor sam obradio Jarom za posuđe. Pivo se nije pokvarilo nakon duuuuuge fermentacije čak štoviše ima fenomenalan okus, pjena još ljepša...

Ukoliko se sve pravilno napravi mislim da nema mjesta ikakvom kvarenju. Ako brzo ohladimo, i pobrinemo se da posuđe bude što manje na zraku, već da se odmah začepi i slično, pivo mora uspijeti...
Lal pa di bas sa jarom,jedina stvar koja se konkretno ne preporuca u pivarstvu.Smanjuje povrsinsku napetost i kojekavki umjetni parfemi koji ti kasnije se mogu oslobadjat u tragocima i izvrnit okus piva.

Valjda si dobro isprao :)

Avatar
bob
Postovi: 150
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:20 pm
Lokacija: Podrum!
Kontakt:

Post Postao/la bob » čet lis 21, 2010 8:46 pm

ma ispiro sam ko tenkre...izosan veliš?jel ostavlja gadan miris?

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » čet lis 21, 2010 9:34 pm

Jok, nisam imao problema niti sa mirisom niti sa okusom, a već mjesecima koristim izosan. Da napomenem, ne mora se posude ispirati nakon izosana.

Avatar
bob
Postovi: 150
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:20 pm
Lokacija: Podrum!
Kontakt:

Post Postao/la bob » pet lis 22, 2010 8:48 am

fala ljudi. Blagoslovljeni bili!

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » pet lis 22, 2010 11:00 pm

Nisam znao da se izosan ne mora ispirat, inače koristim varekinu,morat ću probati sa izosanom(stoji mi u kutiji...),sve je to slično.

Kod korištenja takvih sredstva ne treba pretjerivat sa količinom,nečeš ubiti više bakterija, samo češ morat ispirat ko tenkre :lol:

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet lip 09, 2011 7:51 am

Moj nije plastičan, nego ima okus, zapravo više aftertaste po plijesnu. Radi se o pokušaju koelscha, fermentor je spremljen mokar i popljesnivio je. Iako je opran i oxy-jem i kasnije prenoćio pun otopine varikine ipak se pivo osjeti na plijesan. Osim toga, pivo je izvrsno. Popit će se na nekom tulumu kad nestane boljeg...

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » uto lip 21, 2011 6:45 pm

Sad sam se malo igrao. Stavio halertauer hmelj u bocu, malo promućkao i začepio te stavio hladiti. Sasvim je ubilo taj okus po plijesnu jedino što još pljuckam hmelj...

Avatar
bob
Postovi: 150
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:20 pm
Lokacija: Podrum!
Kontakt:

Post Postao/la bob » uto lip 21, 2011 8:17 pm

hehehe dobra ideja...hvala
Kuham pivo jebe mi se živo!

One Way band!

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » uto lip 21, 2011 8:33 pm

kao kauboji kad su žvakali duhan... hraaaaaaak :D

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto lip 21, 2011 10:38 pm

Hmelj je između ostaloga i dezinficijens, tako je npr. nastao IPA: budući da je za vrijeme kolonijalizacije Indije jedini put bio onaj morem (a putovalo se jako dugo), ondašnji engleski pivari su tražili način da spriječe kvarenje piva pri transportu.

Dodavanjem hmelja i povećanjem % alkohola uvidjeli su da pivo mogu održati nekvarljivim duže vremena no inače.
Počeli su dodavati veće količine hmelja što je rezultiralo pivom s više gorčine, no ostvarili su cilj- svojim herojima na istoku su dopremali okus domovine- India Pale Ale, iako se recept danas modificirao načelo je ostalo isto.

To dezinficirajuće djelovanje hmelja je i razlog zašto možemo suho hmeljiti bez straha od infekcije.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » uto lip 21, 2011 11:50 pm

svojim herojima na istoku su dopremali okus domovine- India Pale Ale,
Nikad neću skuhati IPA iz principa .... :evil:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » uto lip 21, 2011 11:55 pm

Alivio je napisao/la:Nikad neću skuhati IPA iz principa .... :evil:
Indijac? :)
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri lip 22, 2011 7:39 am

nije nego čovjek ne voli gorko pivo :)

Odgovori