Gejzir iz boce

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

camel
Postovi: 83
Pridružen/a: pet stu 26, 2010 1:00 pm
Lokacija: Župa dubrovačka

Gejzir iz boce

Post Postao/la camel » ned sij 16, 2011 1:03 pm

Skuhao sam prvu pivu krajem prošlog mjeseca... Sinoć sam otvorio treću bocu i iz nje je šiknula pjena 40 cm u vis... jednostavno se sva tekućina pretvorila u pjenu? Jeli to znak zaraze ili nešto drugo? Prilikom flaširanja stavljao sam 5 g/l šećera jer imam neku staru čepilicu...

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned sij 16, 2011 1:58 pm

Nekoliko pitanja:
Kad si kuhao?
Koja je početna gustoća?
Nakon koliko dana fermentacije si flaširao,odnosno koja je tad bila gustoća piva?
I kakve veze ima količina šećera za karbonizaciju sa starošću čepilice?
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Post Postao/la Wodillica » ned sij 16, 2011 2:42 pm

Meni se nešto slićno dogodilo kada je piva bila topla. Prije konzumacije je stavim na sat-dva u frižider i nema problema. Ako je normalne boje, mirisa i okusa mislim da nema problema od zaraze ili bolesti. U početku sam reagirao na svaku promjenu i strahovao a vrijeme je pokazalo da ne treba strahovati. Piva starenjem dobiva na kvaliteti. Probaj ju ohladiti, pa ako i onda jako pjeni vidi, možda se zbilja nešto loše dogodilo .
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » ned sij 16, 2011 3:25 pm

si probao pivo? jel kiselo? ako je po okusu ok onda je vjerojatno stvar u tome da je pregazirano tj da si flaširao a da fermentacije nije otišla do kraja.

camel
Postovi: 83
Pridružen/a: pet stu 26, 2010 1:00 pm
Lokacija: Župa dubrovačka

Post Postao/la camel » ned sij 16, 2011 9:24 pm

Ferdo je napisao/la:Nekoliko pitanja:
Kad si kuhao?
Koja je početna gustoća?
Nakon koliko dana fermentacije si flaširao,odnosno koja je tad bila gustoća piva?
I kakve veze ima količina šećera za karbonizaciju sa starošću čepilice?
Kuhano 27.12. pretočeno u boce nakon 13 dana. Nemam aerometar.
Čepilica je stara 30 i nije radila zadnih 20 godina, a nisam bio siguran jeli se promijenila debljina čepova

camel
Postovi: 83
Pridružen/a: pet stu 26, 2010 1:00 pm
Lokacija: Župa dubrovačka

Post Postao/la camel » ned sij 16, 2011 9:25 pm

Wodillica je napisao/la: Probaj ju ohladiti, pa ako i onda jako pjeni vidi, možda se zbilja nešto loše dogodilo .
Boce mi stoje u podrumu na 10 stupnjeva

camel
Postovi: 83
Pridružen/a: pet stu 26, 2010 1:00 pm
Lokacija: Župa dubrovačka

Post Postao/la camel » ned sij 16, 2011 9:31 pm

admin je napisao/la:si probao pivo? jel kiselo? ako je po okusu ok onda je vjerojatno stvar u tome da je pregazirano tj da si flaširao a da fermentacije nije otišla do kraja.
Prije ove boce otvorio sam dvije i one su bile sasvim uredu (bez šikljanja)... Ova je također okusom uredu ako izuzmem kvasac kojeg co2 digne sa dna.
Možda je fermentacija..

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned sij 16, 2011 10:03 pm

Postavio sam ti ona pitanja gore da te navedem na to da sam zaključiš,ali ništa od toga.
Prijatelju, prerano si flaširao.Ne pocugaš li pivo nabrzinu, uskoro će boce početi pucati.
U boci ti stoji tek 4-5 dana a već pizdarije.
Flašira se tek kad se fermentacija potpuno zaustavi i F.G. padne na vrijednosti iz recepta.Za početnike je dobro držati pivo u primarnom 7-10 dana i u sekundarnom 14-21 dan,i to na optimalnoj temperaturi,i to za piva koja neće prelaziti 5%ABV.
Tek tad se smije flaširati.
Pivo u boci mora biti 90 dana.
Jesi li čitao išta o fermentaciji?

E,da.Ako ne vjeruješ meni pitaj Željka.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pon sij 17, 2011 12:15 am

Možda je ipak kriva čepilica ....ako se ne koristi duže vrijeme zna eksplodirati ..... :shock: .. popij to pivo što prije ....prije nego eksplodira ...Ako ne vjeruješ Ferdi pitaj Željka ....
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pon sij 17, 2011 12:28 am

Malo se šalimo jer nisi detaljnije opisao postupak ....možda si stavio dva puta 5g šećera u tu bocu .....možda si naglo otvorio bocu ? ...pokušaj si zamisliti kako bi prošao da ti pivska boca eksplodira u blizini ..... :?:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » pon sij 17, 2011 9:28 am

Pročitaj par puta ovo naprijed što je majstor Ferdo napisao. Trebaš se držati toga ko pijan plota, i budi siguran ovakvih problema više nećeš imati. Stvarno ti mogu boce poćeti pucati jer nisu predviđene za visoke pritiske koji se mogu stvoriti. Da to preduhitriš uzmi posudu u kojoj ti je vrijalo i istresi sve povo u nju (otvori sve boce). Ostavi na toplom mjestu (oko 20C), nakon tjrdan dana pretoći u drugu posudu (sekundarna fermentacija) ostavi na istoj temperaturi tjedan dana i tek poslije toga flaširaj sa dodavanjem šečera za priming u svaku bocu. I svakako si kupi areometar jer bez njega nikad nemožeš znati što ti se dešava sa pivom.
Pozdrav i živjeli uz domaće pivo.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » pon sij 17, 2011 9:49 am

A možeš i otvoriti sve boce, pustiti co2 van i zatvoriti. Ali još uvijek nisi nakon toga siguran da neće puknuti.
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » pon sij 17, 2011 11:26 am

Ili pozovi ekipu neka to popije što prije.
Ako je problem, dovedem ja svoju i nemaš brige oko pucanja boca :)

Slažem se sa adminom- vjerojatno prerano flaširano, prije nego je fermentacija do kraja odradila. Uostalom otvori još koju bocu pa vidi, možda stvarno u ovoj duplo šećera za karbonizaciju bilo.

camel
Postovi: 83
Pridružen/a: pet stu 26, 2010 1:00 pm
Lokacija: Župa dubrovačka

Post Postao/la camel » pon sij 17, 2011 1:52 pm

Eto sve sam pretočio natrag u demižanu (koliko sam uspio)...
Hvala svima na pomoći... Samo se trebam još opustiti i nastaviti kuhati pivo :)

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » pon sij 17, 2011 5:22 pm

Ferdo je napisao/la:Prijatelju, prerano si flaširao.Ne pocugaš li pivo nabrzinu, uskoro će boce početi pucati.
Ovo moze biti zaista gadno.. Ja sam to na tezi nacin naucio... furao ekipi na posao pivu.. navecer je stavim u auto na prvi sic da ne trebam ujutro u podrum... kad sam ujutro dosao u garazu imao sam kaj vidjeti... auto pun stakla, krhotine su letjele tak da mi je na 5-6 mjesta razrezalo tapecirung na krovu.. da bude jos gore taman je bazga cvala pa sam im i sok furao u boci od jamnicke.. naravno da ju je ova pivska razrezala i pol auta mi je bilo usrano mixom od litre crne pive i litre i pol bazginog sirupa... kemijsko 2x i nekako se kroz 2-3 tjedna razluftalo...

Kad se samo zamislim kaj bi bilo da je tak gunula u voznji....
a bila je boca od stare jamnicke.. ona od fakat debelog stakla..od onda samo u plastiku flasiram..

Odgovori