Pivo izlazi iz fermentora

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Geordie
Postovi: 59
Pridružen/a: pon vel 06, 2012 11:24 am
Lokacija: Beograd

Pivo izlazi iz fermentora

Post Postao/la Geordie » ned kol 12, 2012 12:23 pm

Jedno jednostavno pitanje,ako je neko imao slican problem. Pivo posle 10-ak sati krece da izlazi iz plasticnog fermentora. Ostalo je lufta oko 5l,a sipali smo oko 25l. Pravimo Coopersov Stout(znaci instant pivo iz limenke).

Da li je problem sto pivo izlazi(ne mnogo,pena i po koja kap)? Da li ce vazduh koji bi mogao da udje da zagadi pivo?
Trebalo bi na ovoj sobnoj temperaturi da drzimo u buretu oko 4 dana,pa posle ide u flase.
Cheers

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned kol 12, 2012 3:22 pm

prvih dan dva zna biti (ponekad) tako burni početak fermentacije.kasnije se to smiri.ako imaš vrelnjaču,skini ju ,isperi i dezinficiraj alkoholom.alkohol možeš staviti i u nju nakon montaže.ako nemaš (vrl),pokupi to što izlazi čistim steril...pomagalom.ako se u ovoj fazi ne zagadi,kasnije kad padne pjena,sigurno neče jer će CO2 biti iznad tekučine i čuvati sadržaj.
da procjeniš kada flaširati moral bi mjeriti gustoču,procjeniti kada je ferm gotova.mislim da je 4 dana premalo

Geordie
Postovi: 59
Pridružen/a: pon vel 06, 2012 11:24 am
Lokacija: Beograd

Post Postao/la Geordie » ned kol 12, 2012 3:54 pm

Da imam vrenjacu,uradicu kako si napisao. Prosli put smo bas u nju sipali vodku,ispalo je ok.
Ovo je ipak instant pivo,u uputstvu stoji da se na vism temperaturama (27C) pivo cuva 4 dana u fermentoru,na nizim (21c) 6 dana. Nisam merio gustinu,ustvari jesam,ali je hidroetar sranje pa ne mogu lepo da ocitam..

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned kol 12, 2012 4:09 pm

ovak visoka temp ferm iz više razloga nije dobra.za sljedeći put osguraj uvjete ferm na 18c i pusti 10-14 dana, mjeri fg i još malo čitaj.probaj preći na zrnje i uživaj.poz :hmelj:

Geordie
Postovi: 59
Pridružen/a: pon vel 06, 2012 11:24 am
Lokacija: Beograd

Post Postao/la Geordie » ned kol 12, 2012 4:33 pm

Pa ovo je definitivno po uputstvu,mislim na temperaturu. Pise da je ok od 18-32,ali preporucuje se 21-27.
Ovo nam je cisto bila proba,da se malo uigramo i sl. Od sledeceg puta,krecemo sa sladovima,hmeljom i kvascem posebno.

Sad sam sredio vrenjacu,dihtuje,i krenuli su baloncici kao ludi,valjda nece sve da eksplodira :lol:

Odgovori