Prokuhavanje gotove pive

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Prokuhavanje gotove pive

Post Postao/la tante » čet kol 16, 2012 10:12 am

Pozdrav!

7.7. kuhao sam s kolegom 60L iz Backa. 16.07. sam pretočio u drugi fermentor. Flasirali smo u 26.06. Kada sam otvorio fermentor prije flaširanja, osjetio sam kiseli miris i mislio sam da ćemo morati baciti sve, ali pošto je pivo okusom bilo OK u kiselost se nije osjećala u okusu tekućine, odlučili smo flaširati pa što bude. Nakon 3 tjedna, otvorio sam pivo, i nije uopće karboniziralo. Taloga na dnu flaša ima. Pivo je okusom dobro (tj nije kiselo) ali je prilično bljutavo pošto je negazirano.
Što se moglo dogoditi?
Prilikom pretakanja iz prvog u drugi fermentor probao sam flaširati 2 boce, i te dvije boce su ispale OK, tako da se vjerojatno pivo inficiralo nečim prilikom pretakanja. Pretpostavljam da je pivo inficirano bakterijama da bi se ukiselilo i nebi bilo pitko uopće. Je li moguće da se inficiralo nekim divljim kvascem koji je nadjačao pivski kvasac pa nije došlo do karbonizacije?

Sada me zanima da li se može ovo kako iskoristiti? Da li bi pomoglo da probamo istočit sve boce u fermentor, pa dodati pivski kvasac i ekstrakt? Ili da probamo prokuhati sve i dodati malo ekstrakta prilikom kuhanja staviti kvasac unutra?

Ono što me malo brine je to što sam pivo ostavio preko noći u čaši i ujutro sam na vrhu vidio neku tanku mrenu, kao neka prozirna opna – budem ostavio opet pa poslikam.

Da li se može ovome kako pomoći jer mi je žao bacat 60L piva :(

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet kol 16, 2012 11:08 am

Jesi li dodavao šećer u svaku bocu pri flaširanju? Ako jesi koliko si grama šećera dodao po litri?
Divlji kvasci nisu opasnost za naše pivo nego baktrije.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » čet kol 16, 2012 11:44 am

Ferdo je napisao/la:Jesi li dodavao šećer u svaku bocu pri flaširanju? Ako jesi koliko si grama šećera dodao po litri?
Divlji kvasci nisu opasnost za naše pivo nego baktrije.
Kod flaširanja smo 0.5 kg šećera razmutili u malo vode i dodali u 60L pive (znači oko 8g/L), promiješali, pa nakon toga flaširali.
Je li moguće da je pivo inficirano batkerijama a da se nije ukiselilo?
I ono što neznam, odakle talog na dnu boca ako nije od kvasca...
Kod pretakanja u drugi fermentor sam pazio na uvjete, trudio sam se da sve bude sterilizirano, ali su me tijekom pretakanja napala vinske mušice i par komada ih upalo u fermentor...

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet kol 16, 2012 12:06 pm

Ovo sve što govoriš ukazuje ili da si možda nešto krivo napravio sa šećerom za karbonizaciju, ili loši čepovi? Na kojoj su ti temperaturi bile boce nakon karbonizacije?
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet kol 16, 2012 12:08 pm

I divlji kvasac proizvede odličan CO2. Za prave pivare ne postoji kiselo pivo. Ono je za smrtnike. Mi to zovemo lambic pivo.
Možda nisi dobro začepio? Kakve boce koristiš?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » čet kol 16, 2012 12:14 pm

Pošto sam bio na moru za vrijeme karbonizacije, nisam siguran kolike su bile temperature u garaži gdje su boce stajale, ali pretpostavljam da je bilo 20 - 25 °C.
Flaše, čepove, šećer i tehniku flaširanja sam koristio identično kao i u prva dva kuhanja, koja su bila dobro karbonizirana.
Boca imam raznih, uglavnom od domaćih piva.

Geordie
Postovi: 59
Pridružen/a: pon vel 06, 2012 11:24 am
Lokacija: Beograd

Post Postao/la Geordie » čet kol 16, 2012 2:24 pm

Sinoc sam bas pretakao iz fermentora u flase,Stout. Prilikom otvaranja poklopca,mirisalo je malo jace na kiselkasto,ali je nakon par minuta taj miris bio sve slabiji,da bi nakon nekog vremena pocelo da mirise predobro.
Mozda ste ipak trebali secer da sipate posebno u svaku flasu,pitanje je da li se dobro rasporedio i istopio u fermentoru pre pretakanja u flase...
Ne znam,tu su iskusniji clanovi,pa mozda je neko imao slican problem..

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » čet kol 16, 2012 2:32 pm

Stvarno mislim da nismo pogriješili sa šećerom, šećer se rastopio u vodi skroz, i onda smo tu otopinu ulili u pivo i dobro izmješali. Kako mogu provjeriti je li mi kvasac još živ? Da otvorim jednu falšu, unutra opet 5 grama šećera, flaširati i čekati tjedan - dva?

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » čet kol 16, 2012 2:50 pm

Homebrewtalk kaže:
Just set them aside and give it more time. I've had beers that had very little carbonation after 4-5 weeks but 3 months later were perfectly carbed and crystal clear. Get another brew started and forget about this one for awhile.

Je li stvarno moguće da 3 tjedna nisu bila dovoljna?
Opet kažem, kod pretakanja u sekundar sam flaširao dvoje pive, koje smo tjedan dana kasnije otvorili kod flaširanja cijele šarže, i već je bilo gazirano...

zlander
Postovi: 117
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 12:59 pm
Lokacija: lj - slo

Post Postao/la zlander » čet kol 16, 2012 3:11 pm

Sasvim je moguce da u tri tjedna kvasac jos nije proradio.
Desilo se to meni sa lagerom, karboniran tek posle nekih 6 tjedana...
koliko si boca provjerio ?
Ja isto radim ko ti, cjelokupni secer rastopim u vodi i ubacim sve zajedno pre flasiranja. U dosadasnjih 30+ batcheva nije bilo nikakvih problema da se secer nebi dobro premjesao...
u svakom slucaju ostavi na nekih 15 stepeni nardenih nekoliko tjedana ako imas strpljenja... i svake toliko otvori po jednu bocu ...
ako bude sreca u devetom mjesecu pijes tih 60 litara, fino karboniranih ;)

T

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet kol 16, 2012 3:12 pm

Meni je kod jednog flaširanja ponestalo dekstroze s kojom uvijek gaziram pivu i stavio sam obični kuhinjski šećer.Boce s tim šećerom su bile gazirane tjedan dana kasnije od ovih s dekstrozom.

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » čet kol 16, 2012 3:25 pm

I jos jedno možda: Je li moguće da su boce bile na previsokoj temperaturi za karbonizaciju? Koristili smo S33 i S04 (pomiješne zajedno), a temperatura je bila kao što sam napisao, oko 25°C...

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet kol 16, 2012 5:02 pm

Kolika ti je bila početna gustoća? Pivo s većim postotkom alkohola treba više vremena za karbonizaciju. Po prilici jedan tjedan za svaki postotak alkohola.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » pet kol 17, 2012 9:58 am

Eh, nažalost nismo mjerili gustoću...

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » sri ruj 19, 2012 4:57 pm

Pozdrav!
Eto, htio bih samo napisati da sam ponovo probao pivo, 2 mjeseca nakon flaširanja, i pjena je prva liga, ipak je izgleda faktor bilo vrijeme.
Živjeli!
:pivo4: :zivjeli2:

Odgovori