Potrebna pomoc, izgleda da sam nesto usrao

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon stu 05, 2012 1:04 pm

ja se slažem s ferdom...da sam ja u pitanju prije bih išao na varijantu pokušaja spuštanja temperature nego dodavanja pekarskog kvasca!

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon stu 05, 2012 2:29 pm

Ferdo je napisao/la: Ako možeš iznesi demižon van ili navuci preko njega mokru majcu, hlapljenje vode će spustiti temperaturu. Bitno je da majca bude stalno mokra, u protivnom će ugrijati fermentor.
Ovo i ako imaš kakav ventilator uključi ga da puše u majicu.

markisha
Postovi: 9
Pridružen/a: sri kol 08, 2012 6:50 pm

Post Postao/la markisha » pon stu 05, 2012 2:43 pm

Skontao sam da imam neki stari frizider koji radi, ali ova staklena boca ne moze da stane u njega :(
Da li je opasno ukoliko sad uzmem i pretocim pivo u plasticno bure koje moze da stane ili da se okanem toga i probam da skidam temperaturu sa mokrom majcom?

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon stu 05, 2012 3:26 pm

ja bih ga pretakao crijevom da previse ne bućka...dakle lagano crijevom uz stijenku bureta i jos dok se pretače lagano, prebacio bih preko otvora bureta nekakvu čistu gazu ili krpu da ne upadne neko đubre iz zraka u pivo...

markisha
Postovi: 9
Pridružen/a: sri kol 08, 2012 6:50 pm

Post Postao/la markisha » pon stu 05, 2012 7:51 pm

Danas kad sam dosao kuci video sam da je temperatura spala u podrumu na 16, i da ima mnogo vise pene na vrhu nego jutros.
Prekrio sam ga mokrom krpom i ukljucio ventilator, sutra cu verovatno srediti frizider za prebacivanje.
Valjda ce biti sve ok, hvala puno ljudi! :)

Odgovori