"Divlja" fermentacija

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

"Divlja" fermentacija

Post Postao/la Alivio » pet sij 18, 2013 12:36 am

Prije nekih dva mjeseca nakon kuhanja ostane mi u bačvi(loncu) par litara sladovine koja je prenoćila ..nešto sam pametovao sa opremom pa nisam sve uredno pretočio u fermentor ..a nisam izmjerio ni OG ..
Drugi dan natočim jednu plastičnu dvolitru skupa sa ostatcima hmelja i svega što se nalazi u talogu pa je strpam u frižider ..
Pošto nisam ni drugi dan izmjerio OG osta ta dvolitra u frižideru ..
Nakon desetak dana ju stisnem a ona tvrda kao mlada sisa ..
Ta "divlja" fermentacija mi nije toliko ni čudna jer je sladovina stajala cijelu noć u otvorenoj posudi ..
Kako je plastična boca postajala sve tvrđa prvh dana sam svaki dan uredno lagano odvrtao čep i ispuštao CO2 ..
Pri laganom odvrtanju čepa u boci bi nastala ludnica ..talog,pjena koja pokušava da izbije čep ..ta me boca plašila i proganjala u snovima .. :roll:
Kako se pomalo smirila nakon nekog vremena morao sam probati to pivo pa i pod cijenu trovanja .. :D
Ugodan miris i okus su me iznenadili ..ali za ljude slabog želudca ne želim slikati kako to izgleda u čaši ..
Dio hmeljnog taloga se skupa sa pjenom digne na površinu pa izgleda strašno ..taj dio odvojim kašikom ..
Večeras natočena i popijena još jedna krigla tog odličnog "divljeg" piva ..

Prije nekih mjesec dana nakon kuhanja i hlađenja sladovine odmah uredno odvojim jedan dio za neki budući starter i u opranim i dezinficiranim dvolitrama stavim u frižider ..ista priča kao sa mladom sisom ..
Pošto je ovo još mlado pivo nisam ga probao ali bar nema onakvog taloga ..

Da li su vam se kao meni događale "divlje" fermentacije sa sladovinom koja je odvojena za starter ??
Možda mi po kuhinji stalno lebde kvasci od prijašnjih tura ??
Možda ih trebam uzgajati i patentirati kao neki novi ??
:D
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » pet sij 18, 2013 7:31 am

Ja se ne bih čudio što kod tebe neprestano lete kvasci po kući... :lol:

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Re: "Divlja" fermentacija

Post Postao/la Ferdo » pet sij 18, 2013 8:23 am

Alivio je napisao/la: Možda ih trebam uzgajati i patentirati kao neki novi ??
:D
Nazovi ga: "WLP mlada sisa"
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pet sij 18, 2013 9:06 am

Htio bi samo nadopisat da sam jednom prilikom ostavio u posudi cca 2-3 deci sladovine, stajalo mi je tako u "pivnici" nekoliko dana niti jedan znak fermentacije, ostavio sam cca 2 tjedna... fermentaciji i dalje ni traga, poceo se loviti plijesan. Eto koliko toliko sam siguran da BAREM tada nije bilo nicega divljega u zraku.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub sij 19, 2013 12:49 am

@Alivio;
Već sam pisao da volim lambice, i da sam ostavljao namjerno manje uzorke kao i ti. Najbolje je, kao što si i sam radio, otpuštati često jedan (veći) dio tlaka iz boce do pred kraj fermentacije. Tako dobiješ najbolje rezultate. Ako pustiš dugo da kvasci nabiju previše tlaka, kao da se od tlaka "zblesiraju" i onda okus više nije baš najbolji.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori