jacina pive, kolicina secera prije, poslije kuhanja i krajnj

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
nemo
Postovi: 198
Pridružen/a: pet svi 10, 2013 7:04 pm
Lokacija: Sisak

jacina pive, kolicina secera prije, poslije kuhanja i krajnj

Post Postao/la nemo » pet srp 12, 2013 8:10 pm

danas sam probao snpa kojoj je danas 11-ti dan u boci, gorka i vise nego dosta, izrazena gorcina jer sam stavio vise magnuma, to je ok :)
e sad.....
osjeti se alkohol, ne toliko jako kod ispijanja, ali nakon pola boce se osjeti kako lupi, a tek nakon cijele :) izuzetno jako pivo, prije karbonizacije i flasiranja se nije tako jako osjetilo, na litr pive 5g secera.
kako odrediti za koliko npr 5g po litri podize kolicinu alkohola?
jel se moze znati po SG nakon kome koliki ce biti SG nakon kuhanja, tj ocekivati, jel se moze po SG predpostaviti ocekivana kolicina alkohola. konacne pive?
hvala na odg.
ps nasao sam link na forumu sa xls tablicom i jos nekoliko linkova, ali to mi ne daje odgovor.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub srp 13, 2013 10:43 am

Razlika gustoće sladovine prije fermentacije i gustoće pive nakon potpunog završetka fermentacije daje ti točan podatak koliko se šećera pretvorilo u alkohol. Šećer koji dodaješ u boce radi karbonizacije (stvaranja CO2) u tolikoj količini vrlo neznatno povećava sadržaj alkohola u boci i to te ne mora brinuti. Ovo što si primjetio o alkoholu, da te "hiće" je samo subjektivan dojam.
Koliko će piva biti jaka prije ukomljavanja možeš poprilično proračunati iz količine slada koji će dati fermentabilne šećere, još kod slaganja recepta, a isto možeš korigirati na niže dodavanjem vode sladovini prije kuhanja, tj. ispiranjem komine malo većom količinom vode od planirane prilikom sparginga (prije kuhanja).
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon srp 15, 2013 8:54 am

S time da i proces ukomljavanja isto utjeće na količinu šećera koje kvasac može pojesti pa obrati pažnju na temperature kod ukomljavanja. Temperatura oko 66 do 68 daje manje fermentabilnih šećera pa i pivo završi malo više, dok na 60 do 64 se više šećera pretvori pa i piva na kraju ima suši, alkoholniji okus i niži OG.

pozdrav,

PEro

Avatar
nemo
Postovi: 198
Pridružen/a: pet svi 10, 2013 7:04 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la nemo » pon srp 15, 2013 1:05 pm

hvala na odg, za komu i temp znam da na 64 se dobivaju suh stoft piva na 68 slatkasta sa mnje ferm secera, izmedju ostale kombinacije. i sladovi npr kristal koji imaju nefermentabilne secere u sebi i itd.slijedeca investicija su refraktometri za secer i alkohol, pa cu vidjeti, a i pokusat cu pokus na slijedecem flasiranju, jer me zanima karbonizacija sa secerom tzv table sugar saharoza, destroza - glukoza i sa fruktozom tj vocnim secerom, tri boce, tri vrste, pa cu slikati i dati opis i zapazanje, to ce ici sa aurora pale ale.

Odgovori