Visok FG, standardne metode ne pomažu

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Visok FG, standardne metode ne pomažu

Post Postao/la vatre » čet pro 19, 2013 4:53 pm

Prije ili kasnije, znao sam da ću završiti ovdje.

Prije cca. 2 tjedna krenuo nadobudno kuhati wee heavy, eventualno za furat u Budapest ako ispadne OK. Podbacio gadno OG, slegnuo sam ramenima, rek'o, bit će nekakav Irish Red i nikome ništa.

Uglavnom, OG ispao tek 1.058. Nakon tjedan dana vadim sample kao i obično, vidim dosta visok SG: 1.028. Pomislih; niska je temperatura, ostavit ću ja to, spustit će se. Odnio fermentor u topliju prostoriju (18 C), lagano zavrtio i ostavio.

Pet dana kasnije (jučer) mjerio ponovno, ali SG stoji na tih 1.028. Sample ima okus OK, jedino što je sladak do ljepljivosti (naravno). Rehidrirao novi paketić S-33 i usuo to unutra. No ni od toga, za sad, nikakvog efekta.

Sad više ne znam što bih, sve ideje sam iscrpio. Sample je nekakav mutnjikav pa mi se čini da kvasac nije još pao, ali fermentacije nema.

Recept: uglavnom pale-ale, nešto abbeya i prženog ječma. 4 litre "first runninga" reducirano na pola litre karamele ulivene pred kraj kuhanja u kettle. Ne znam da li to može imati ikakve veze.

Pa ono, ako tko ima još kakvu ideju što bih mogao pokušati...
fermentacija = civilizacija

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet pro 19, 2013 5:41 pm

Pretok u sekundar, samim pretokom dodat ces malo kisika te pomoci kvascima da ode malo nize, ali ovo je klasican problem preslabe aeracije, jer i da si usuo premalo kvasca on bi se prvo mnozio a tek tada krenuo na posao, dao vise estera ali bi odradio, sada vise nema kisika i nemoze nikuda dalje… Moj predlog je sekundar i mozda tako dobijes jos malo nizi FG.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet pro 19, 2013 8:15 pm

samim tihim pretokom u sekundar u ovoj fazi baš nevidim kako stvar može krenuti .

kažu da dovadanje još kvasca na zastalu fermentaciju ne pomaže . isto tako je i nepoželjna aeracija u ofoj fazi .

jednom prilikom , u takvom slučaju , pomoglo je pretakanje na sek i čekanje da odfermentira sljedeća runda . nakon odtoka ,ova na čekanju prelijana je na kompletan kvasac druge runde . u tri dana FG je završil je di treba.
vitalni kvasac dovršio je posao. objašnjenja i razmišljanja rado čitam :hmelj:

ps: u ovom slučaju da li bi vrijedilo napraviti dobar starter dok je sve u sekundaru ?? :?
Zadnja izmjena: mali badem, dana/u čet pro 19, 2013 8:39 pm, ukupno mijenjano 1 put.

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » čet pro 19, 2013 8:27 pm

Ja bi to probal završit s vinskim kvascem

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » pet pro 20, 2013 6:35 am

Hvala na savjetima. Pričekat ću još par dana i zviznut to u sekundar. Što se aeracije tiče, aerirao sam sladovinu standardno (bućkanjem fermentora) kao i do sad. Možda sam bio prenježan... :?

Sad mi je žao što mi nije pao na pamet vinski kvasac, ovako sam vjerojatno "bacio" paketić S-33 u vjetar.
fermentacija = civilizacija

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » pet pro 20, 2013 7:37 am

taj problem sam i ja imao ali na 1.022 i to je definitivno vezano za dekokciju i karamelizaciju jer sam SVE radio isto kao i uvijek do sad i islo je normalno cak sam crno bez dekokcije doterao do 1.011 ali cim je dekokcija u kombinacijis dodavanjem karameliziranog secera neide nize a isto tako i sa karamelizacijom sladovine. u tim slucajevimami je padalo do 1.014 ali zadnja dva puta 1.022 sa hrpom opranog kvasca i aeraciom i 19c i neznam vise ni sam koji mu je kurac. sekundar mi nije pomogao nista oko rusenja nikad do sad.
in fermantation we trust

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sub sij 04, 2014 11:51 am

uvijek pricamo storije bez finalnog zakljucka. sta se dalje događalo i kak si zavrsio slucaj?
in fermantation we trust

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » ned sij 05, 2014 7:40 pm

Upravo sam to sad flaširao. I nakon prebacivanja u sekundar i čekanja 2 tjedna, ništa se nije dogodilo. FG: 1.026. Lijepljivo slatko. Nije nepitko, zato sam ga i flaširao, ali je slatko.

Pregledavajući bilješke i uzevši u obzir tvoj prethodni komentar, pretpostavljam da je u pitanju niz faktora koji su se poklopili; visoka temperatura ukomljavanja, karamelizacija sladovine, ne naročito atenuirajući kvasac... S obzirom da sam aerirao kao i obično i ostatak procesa je bio uobičajen, pretpostavljam da sam jednostavno dobio silu nefermentabilnih šećera. Nažalost, to je nešto što niti jedan softver ne bude proračunao unaprijed i na ovakvim iskustvima se uči.
fermentacija = civilizacija

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned sij 05, 2014 11:55 pm

eto ili ETO . vatre , ovo se ne odnosi samo na tebe . ZAŠTO je teško čitati ????? i kad se napiše još uvjek nije dovoljno .
jedan od odgovora može biti -- ovo je samo hobi i nemaju baš svi vremena kolko bi htjeli za hobi ( oni odgovorniji naročito ), ali onda su i neka pitanja suvišna !! ovaj hobi je daaaaleko od toga da bude samo špahtl-gleter varijanta. ( iako i za to treba znanje i vještina - nepodcjenjujem nikoga i ničije znanje ) traži vremena i truda da se razumije proces , aonda slijedi nagrada . vatre , još jednom , ništa osobno , samo njorgam jer je mnogoma lakše ne čitati , ne prevoditi , ne pokušavati , ne učiti , usporediti ,ponuditi , ne ... a kušali bi pivu isto kao i svi mi :?

u vezi ...1.026 ... mislim da je previsoko ostalo , a flaširal si . bilo bi donekle logično da ja og bil 080-090. pitkost uzorka negovori jel vrijeme za flaširanje ( majčešće samo , vuče li na bolest ili je zdravo a tek iskusnijim kušaćima da li je ono što je ciljano ili je odstupanje , suho hmeljiti ili ne .

slažem se s tinl-om povratne info su korisne svima nama . da bude manje bespotrebnih pitanja

vatre :pivo3: tvoj prostor a moje vrijeme :hmelj: Ž

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » pon sij 06, 2014 12:18 am

a šta je trebao radit?
in fermantation we trust

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pon sij 06, 2014 1:46 am

S cime si flasirao? Pripazi samo da saharoza ako si je koristio pretjerano ne probudi kvasce pa odluce do kraja odfermentirati i bombe imas... Otvori koju nakon par dana i vidi stupanj karbonizacije... Ponovi par dana kasnije...

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » uto sij 07, 2014 8:18 am

@mali badem: slažem se u potpunosti, čitam ja dosta, ali kako sam i napisao u naslovu, neke standardne metode koje sam iskopao, nisu se pokazale efektivnima, stoga moj post. Poanta je da mi se činilo da je 1.026 daleko previsoka gustoća da to stvarno bude FG. No i nakon svih navedenih natezanja, čini se da niže ne ide. Probavanjem okusa nisam utvrdio da je vrijeme za flaširanje, nego da ne želim baciti 20 litri pive. :) Kako tinl kaže, što sam drugo mogao napraviti? Prebacio sam to u boce pa ćemo vidjeti.

@admin: da, s obićnim šećerom sam flaširao, i sad stoje na sobnoj temperaturi. Izvjestit ću za par dana što se dogodilo. Ako se karboniziraju a ne eksplodiraju, onda, pretpostavljam da sam stvarno napravio izuzetno nefermentabilnu sladovinu i da je navedena brojka stvarni FG?
fermentacija = civilizacija

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » uto sij 07, 2014 9:39 am

ja bi na tvom mjestu za svaki slucaj obmotao boce strech folijom.. imat tak visok FG u staklu je ko imat neekspoldiranu bomba, nikad ne znas kad moze krenuti..

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » uto sij 07, 2014 10:00 am

vatre je napisao/la:pretpostavljam da sam stvarno napravio izuzetno nefermentabilnu sladovinu i da je navedena brojka stvarni FG?
Pogledaj temu :

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 60&start=0

Svarrogh je tamo spominjao "amylase enzim". Radi se o enzimu koji "lomi" kompleksne nefermentabilne šećere u jednostavnije sa kojima kvasci sa lakoćom izlaze na kraj. Nisam to nikada koristio ali kako nije skup, razmišljam o nabavci istoga pa neka bude pri ruci ako zatreba.

Vidi opis na ovome shop-u :
http://store.homebrewheaven.com/amylase ... -p123.aspx

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto sij 07, 2014 10:25 am

http://www.homebrewtalk.com/entries/fix ... n-101.html

ovo je samo jedan od članaka na temu --stuck fermentation -- a ima ih još . u svakom nešto dobroga i nama primjenjljivo

:hmelj:

Odgovori