Već treća šarža koja ne valja

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » pet vel 28, 2014 11:01 pm

Da li radiš vorlauf prije istakanja (jednom kad povučeš sladovinu da gravitacijom krene)?
Koliko dobro ta mrežica stvarno filtrira? Koliko dobro "dihta" uz rubove mash tuna i uz cijev u sredini?

Ono na što ciljam je koliko si siguran da u sladovini, pogotovo tom zadnjem dijelu koji izliješ nakon skidanja mrežice (očigledno bez vorlaufa) ostane slada i naročito ljuski? Jer ako je previsoka sparge temperatura problem, zamisli što se tek događa sa ljuskama ako dospiju do boila....
fermentacija = civilizacija

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet vel 28, 2014 11:38 pm

Ferdo je napisao/la:Tanini se iz slada estrahiraju vodom prvisoke temperature i (ili) vodom u kojoj ima karbonata.

rekoše da se tanini rado izlučuju vodom temp. više od 75c i pH višim od 6.plus... u fazi ukomljavanja i ispiranja
ferdo , kak da si objasnim ovo ----------vodom u kojoj ima karbonata........

karbonata nema jedino u RO vodi i demi vodi !!

svaka druga voda iz pipe , domača , kao moja , mješana sa demi ima karbonata.
molim da razjasniš zbrku.kada i zašto će se izlučivati tanini ako ima karbonata i koja je granica :hmelj:

milcha
Postovi: 142
Pridružen/a: uto stu 10, 2009 6:36 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la milcha » pet vel 28, 2014 11:53 pm

Ajde da pokušam odgovorit na pitanje.Ajmo ovako kada se kaže da se treba staviti 3 posto(što je neka gornja granica.npr za svjetla piva radjena sa pretežno ro vodom) acid malta od ukupne količine svih sladova koji su u receptu.To bi značilo da kada bi npr. ukomljavali 25 kg slada 3%(acid malta) bi bilo 750g,pošto se zna da acid malt(sauermalt) sadrži 2%mlječne kiseline svojom težinom odnosno gramažom to bi značilo da 750g acid malta sadrži 15g mlječne kiseline(lactic acid).mlječna kiselina se inače prodaje kao tekućina koja sadrži težinom 88%,tako da 15/0.88=17g tekučine bi trebalo koristiti.Specifična težina 88% mlječne kiseline je oko 1,2g/ml tako da je onda 17/1.2=14,2ml to bi dalje značilo da 14.2/25(kila s početka priće)daje 0,568 ml/kg.Dakle na svaku kilu slada ide 0,568 ml 88% mlječne kiseline .Tako isto računaš i za 2% ili bilo koji drugi postotak.Zato sam i rekao da je lakše sa zrnjem radit,a sad kako ko voli.

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » pet vel 28, 2014 11:58 pm

vatre je napisao/la:Da li radiš vorlauf prije istakanja (jednom kad povučeš sladovinu da gravitacijom krene)?
Da
vatre je napisao/la:Koliko dobro ta mrežica stvarno filtrira? Koliko dobro "dihta" uz rubove mash tuna i uz cijev u sredini?
Ima dva-tri milimetra lufta od rubova, a oko cijevi skoro pa prianja. Ali mrežca ima okvir koji ide do dna, tamo je priljubljena.
vatre je napisao/la:Ono na što ciljam je koliko si siguran da u sladovini, pogotovo tom zadnjem dijelu koji izliješ nakon skidanja mrežice (očigledno bez vorlaufa) ostane slada i naročito ljuski? Jer ako je previsoka sparge temperatura problem, zamisli što se tek događa sa ljuskama ako dospiju do boila....
Pa, ne mogu reć da sam 100% ziher da nema, al ono... gledam kakav je forlauf, gledam dok se cijedi, gledam u kotao... stalno buljim u to kolko mogu, valjda bi vidio ljuskice. Ili?

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sub ožu 01, 2014 12:00 am

milcha je napisao/la:Ajde da pokušam odgovorit na pitanje.Ajmo ovako kada se kaže da se treba staviti 3 posto(što je neka gornja granica.npr za svjetla piva radjena sa pretežno ro vodom) acid malta od ukupne količine svih sladova koji su u receptu.To bi značilo da kada bi npr. ukomljavali 25 kg slada 3%(acid malta) bi bilo 750g,pošto se zna da acid malt(sauermalt) sadrži 2%mlječne kiseline svojom težinom odnosno gramažom to bi značilo da 750g acid malta sadrži 15g mlječne kiseline(lactic acid).mlječna kiselina se inače prodaje kao tekućina koja sadrži težinom 88%,tako da 15/0.88=17g tekučine bi trebalo koristiti.Specifična težina 88% mlječne kiseline je oko 1,2g/ml tako da je onda 17/1.2=14,2ml to bi dalje značilo da 14.2/25(kila s početka priće)daje 0,568 ml/kg.Dakle na svaku kilu slada ide 0,568 ml 88% mlječne kiseline .Tako isto računaš i za 2% ili bilo koji drugi postotak.Zato sam i rekao da je lakše sa zrnjem radit,a sad kako ko voli.
Opa, saurermalz vs. lactic acid primer!
Hvala, ovo je bilo brzo i poučno.

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » sub ožu 01, 2014 7:26 am

Oskar je napisao/la: Pa, ne mogu reć da sam 100% ziher da nema, al ono... gledam kakav je forlauf, gledam dok se cijedi, gledam u kotao... stalno buljim u to kolko mogu, valjda bi vidio ljuskice. Ili?
A valjda bi, pogotovo u količini koja bi bila dovoljna da dovede do osjetnog nivoa trpkosti pri niskom pH-u sladovine. Ne znam, više bacam ideje na što da obratiš pažnju prije nego što baciš komad opreme :)

Da se nadovežem na kradljivce teme, slažem se sa Milchom oko uporabe sauermalza - jednostavnije ga je dozirati, funkcionira vrlo dobro, ljudi čak kažu da donosi i određenu kompleksnost okusa . E, da, i što je najbitnije ljudima na ovom forumu - korištenjem sauermalza ne kršite Rajnhajc Gebot! :shock:
fermentacija = civilizacija

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sub ožu 01, 2014 9:00 am

vatre je napisao/la:A valjda bi, pogotovo u količini koja bi bila dovoljna da dovede do osjetnog nivoa trpkosti pri niskom pH-u sladovine. Ne znam, više bacam ideje na što da obratiš pažnju prije nego što baciš komad opreme :)
Mda. Ništ, budem pogledal bolje kod slijedećeg kuhanja. U stvari, vrlo jednostavno, uzmem manju DM vrećicu i kroz nju puštam sladovinu, pa nek se uhvati šta treba prije kuhanja ;)
vatre je napisao/la:Da se nadovežem na kradljivce teme, slažem se sa Milchom oko uporabe sauermalza - jednostavnije ga je dozirati, funkcionira vrlo dobro, ljudi čak kažu da donosi i određenu kompleksnost okusa . E, da, i što je najbitnije ljudima na ovom forumu - korištenjem sauermalza ne kršite Rajnhajc Gebot! :shock:
Ja dost kuham belgijanke. Tak da me taj ajnc cvaj ne tangira :P

milcha
Postovi: 142
Pridružen/a: uto stu 10, 2009 6:36 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la milcha » sub ožu 01, 2014 9:40 am

Nebih se složio da je u ovoj prići neko,nekome išao ukrasti temu.Oskar je postavio pitanje da bi došao do odgovora i rješenja svog problema.Neznam da li si pročitao cjelu temu al problem je trpkost u pivu zbog koje može doć iz više razloga(previše karbonata,ispiranja,ispiranja sa pre visokom temp,nepravilnog mjerenja ph,itd),te smo se zbog toga dotakli skoro svih postupaka u procesu kako bi rješili problem.Istina dotakli smo se malo i dubljih djelova pojedinih(ph,acid malt,oversparging) procesa,kaj je po meni dobro i mislim da čovjek koji želi naučiti nekaj iz ove teme i spriječiti nebili mu se to više dogadjalo,može i hoće popravit grešku ako to želi,a mi kolege forumaši smo tu da pomognemo jedan drugom kada to treba,a moje mišljenje je da ova tema ide u dobrom smjeru i da je Oskaru sad već puno jasnije kaj treba delat sljedeći put kad bu kuhao.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sub ožu 01, 2014 10:32 am

Ja bi rado probao ta trpka piva... Sacuvaj koje.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub ožu 01, 2014 11:05 am

Baš mi je drago što si imao problema s tri zadnje šarže.:D
Unio si malo živosti na forum.
Zadnje trideset tri šarže koje sam kuhao su bile tako dobre da nisu stigle odležati.
A nisu tako male, i flaširane su po pola litre, i nemaju tanina.
:twisted: Živio
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sub ožu 01, 2014 11:07 am

Ferdo je napisao/la:Baš mi je drago što si imao problema s tri zadnje šarže.:D
Unio si malo živosti na forum.
Zadnje trideset tri šarže koje sam kuhao su bile tako dobre da nisu stigle odležati.
A nisu tako male, i flaširane su po pola litre, i nemaju tanina.
:twisted: Živio
Prasac :D
Sačuvam ja koju za druženje. Ajd ne budi lijen Ferdo, sačuvaj i ti ;)

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sub ožu 01, 2014 11:08 am

admin je napisao/la:Ja bi rado probao ta trpka piva... Sacuvaj koje.
Eto, baš sam reko... no problem, bit će. Samo reci kad da donesem.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub ožu 01, 2014 8:53 pm

Redovit sam na svim druzenjima. Neki put donesem pivu-dvije (istina je da popijem 5-6) hehe Bas sam gad.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » ned ožu 02, 2014 3:28 pm

milcha je napisao/la:Nebih se složio da je u ovoj prići neko,nekome išao ukrasti temu.
Jezuš kristuš, samo sam se šalio. :shock:
fermentacija = civilizacija

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » čet ožu 06, 2014 1:38 pm

Samo kratki update.

Ona Duvel-like živina koju sam skuhao je s 1.070 pala na 1.006. Osjeti se nešto one inicijalne gorčine za koju sam mislio da je tanin. I dalje može bit da je tanin. Nadam se jaaako da je ipak bio acetaldehid.

Teško je to sad reći, obzirom da visoki alkohol možebit prekriva stvarnu aromu gorčine. Što u ovom slučaju i nije tako loše :)

U svakom slučaju, nosim na druženje...

*EDIT*

Po meni Dunkelweizen nije izgubio onu čudnu gorčinu. Žena veli da je dobar i da nema niš čudno. Izgleda da sam pičkica i da mi je bolje da više pijem i manje zajebajem. Procijenit ćete sami.

Odgovori