Pjena prije kvasca

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Pjena prije kvasca

Post Postao/la hrcimir » pon lis 13, 2014 12:22 pm

Pozdrav,

dakle kuhao sam novu rundu, kombinacija pale ale ječma i biscuita, kvasac US-05. Kuhao sam u dvije ture po 25L jer sam nabavio demižon od 54L pa da ga ispunim. Hladio sam prvu turu na nekih 25 stupnjeva i ulio u demižon, drugu sam na nekih 40° ohladio i dolio u demižon, to sam zatvorio i ostavio na hlađenju prek noći začepljeno s vrenjačom s izosanom. Sve sam pažljivo sterilizirao i nije niš moglo uć (bar se nadam). Ujutro kad sam išao dodati kvasac, pri vrhu je već bilo pjene i ostataka hmelja. Reakcija na kvasac je bila u roku 20-30 minuta i onda je počelo izbacivat pjenu van. Pjena je izlazila dok nije izbacila te ostatke hmelja i onda se smirila. Vrenjaču s izosanom sam ponovo stavio i sad izbacuje plin vrlo brzo. Nije ništa smrdilo samo je reakcija bila jaka. Zanima me jel to u redu, jel moguće da se to s nečim inficiralo i da ode sve kvragu?

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon lis 13, 2014 1:54 pm

ma to je sve ok, probaj malo izvuc van, ako nije kiselo samo ga pusti da radi...ako ti je slucajno uletio divlji kvasac (pjena prije kvasca), njega ce us05 razjebat i preuzet kontrolu!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » pon lis 13, 2014 2:20 pm

hvala lijepo, jebo sam se malo s tom pjenom, al nije niš bila čudna, jedino kaj je bila puna trusnog hmelja, inače niš kiselo ili smrdljivo, vjerujem da će bit pic pic

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon lis 13, 2014 3:31 pm

Pjena može biti od pretakanja od aeracije, od proteina , možda divlji kvasci ali je to već vrlo teško ako si imalo to sterilizirao.

Ne znam samo zašto imaš ostatke hmelja u primaru, ali nema veze. Ako nemaš kako pretakati, koristi sterilnu gazu iz ljekarne, košta 4 kune, ili 3 kune i sigurno hmelj neće proći.

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » uto lis 14, 2014 8:20 am

Najvjerojatnije od aeracije, ali ono što je problem, ako dobro razumijem, je što si nagurao 50 litara sladovine u demižonku od 54 litre? :shock: To ti je daleko premalo prostora za divljanje kvasca i krausen; sigurno će ti bljuvati van.
fermentacija = civilizacija

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » pon stu 03, 2014 11:06 am

E da, nekaj se sjebalo izgleda. Jučer sam flaširao i pivo mi je blago vuklo na kiselo, ko neko slatkasto vino. Miriše normalno i sve, al ima taj kiselkasti trag. Sad sam isflaširao za karbonizaciju pa možda nestane, al sve mi se čini da će poslužit ko gnojivo u vrtu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon stu 03, 2014 11:25 am

hrcimir , a koja je optimalna temperatura za rad kvasca :?:
ili ..zašto pingvinima netreba Dubai 8)

Odgovori