Razina alkohola u pivu

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
cole
Postovi: 2
Pridružen/a: uto vel 24, 2015 11:25 pm
Lokacija: Zagreb

Razina alkohola u pivu

Post Postao/la cole » uto vel 24, 2015 11:41 pm

Bok svima!
Imam jedno pitanje vezano za razinu alkohola u pivu.
Naime prijatelj i ja smo nedavno skuhali četvrtu (tek, znam ) rundu pive. Kuhamo u loncu od 50 litara sa 30 litara vode (točnije 29). Prve tri runde smo skuhali prema receptu za Pale Ale s bloga Hoću pivo s 5kg Gradiške i 0,5kg Crystala. Kuhali smo malo proimijenjeno, a to je da smo odmah svu vodu od 29 litara zagrijali na 73 stupnja i onda ubacili slad u onoj DM vrećici za veš. I dalje sve po receptu.
OG nam je drugi put ispao 1039, a treći 1042 (prvi puta nismo mjerili). To također nije željeni OG kako je po receptu, ali je bolje od onga što nam se dogodilo četvrti put.
FG je sve tri puta ispao 1010.

Četvrti put smo kuhali sa 5 kg Vienne umjesto Gradiške. I malo smo promjenili proces. Zagrijali smo 16L vode prema receptu i stavili zajedno sa sladom u vrećici u onaj prenosi firžider. Temperatura je bila bolja i stabilnija nego kad smo kuhali sve u loncu. Dalje smo nastavili prema receptu, isprali s ostatkom zagrijane vode i dalje kuhali cijelu količinu.
OG nam je ispao 1025, što je užasno malo.

Tako da je na kraju naše pitanje o čemu najviše ovisi OG, tj. o čemu najviše ovisi koliko će se šečera osloboditi?
Da li smo toliko manji OG dobili zbog Vienne koja ima manju aktivnost?
Da li je problem što smo u prijenosni frižider stavili slad u vrećici i nismo ga imali prostora miješati?
Koliko često i dugo treba miješati slad da se dobije što veći OG?

Unaprijed se zahvaljujem na pomoći!

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » uto vel 24, 2015 11:51 pm

OG najviše ovisi o procesu ukomljavanja i mlinu za slad. Kod BIABA je iskoristivost uvijek malo manja jer ne ispireš slad pa to treba isto uračunati, treba u vreči promješati slad da se sve natopi inaće truba. Nadalje, PH komine igra isto ulogu u tome. Što se tiće Viene, ona je malo slabiji slad, ali bi se trebala isto skonventirati kao i Pilsen.

Nego koliko ti na kraju ispadne sladovine u fermentoru. Koliko kuhaš ništa ne znači, napiši koliko strpaš u fermentor i koji je OG.

pozdrav,
Zadnja izmjena: pklicov, dana/u sri vel 25, 2015 12:54 am, ukupno mijenjano 1 put.

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » sri vel 25, 2015 12:36 am

treba dobro dobro promijesati slad da topla voda dodje do citavog slada koji ubacite. kod biaba ovo zna biti problem ako se ne pazi.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri vel 25, 2015 12:47 am

Pročitati više literature, preporučam. Ima oko toga puno čimbenika što je napisano i objašnjeno u puno dugih knjiga, no ima i u kratkim člancima. Kvaliteta smljevenog slada. Odnos voda/slad, pH, vrste slada, temp., ... sve samo kod ukomljavanja, pa puno stvari kod kuhanja ...

Možda na ovaj odgovor nalete i oni koji bi uskoro htjeli iste odgovore na ista pitanja. Već jedno pitanje otvara nekoliko poglavlja odgovora, a sve je već puno puta napisano isto. Odgovori nisu s "da" ili "ne". Mnogi od nas ovdje su se učili na tuđim iskustvima (što je jeftinije, brže, a i puno jednostavnije; kako? kroz bilo koji oblik dostupne literature), a manji broj je odmah krenuo u "pohode", pa su se napatili kroz bezbroj pitanja, dok nisu i sami shvatili da ništa ne ide "preko noći". Žao mi je, no tako nam je zacrtano u zvijezdama, svima.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

cole
Postovi: 2
Pridružen/a: uto vel 24, 2015 11:25 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la cole » sri vel 25, 2015 8:57 am

[quote="pklicov"]OG najviše ovisi o procesu ukomljavanja i mlinu za slad. Kod BIABA je iskoristivost uvijek malo manja jer ne ispireš slad pa to treba isto uračunati, treba u vreči promješati slad da se sve natopi inaće truba. Nadalje, PH komine igra isto ulogu u tome. Što se tiće Viene, ona je malo slabiji slad, ali bi se trebala isto skonventirati kao i Pilsen.

Nego koliko ti na kraju ispadne sladovine u fermentoru. Koliko kuhaš ništa ne znači, napiši koliko strpaš u fermentor i koji je OG.

pozdrav,[/quote]

Na kraju nam je ispalo drugi put nekih 23 litre i bilo je 1039, dok je treći put ispalo nekih 19 litara i ispalo je 1042.

Hvala na odgovoru! Ipak je onda do procesa, a ne do vrste slada.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sri vel 25, 2015 9:21 am

Malo mi je cak nevjerovatno da ste se upustili u kuhanje druge trece i cetvrte ture a niste nakon svake nadograđivali znanje koje je evidentno da vam nedostaje. Procitaj blog hocu pivo i prelistajte forum pa se onda uhvatite kuhanja jer bi odgovor na ovo tvoje pitanje trebao biti na 44 stranice da ti se razjasni sve.. nije lijep odgovor al je iskren i sigurno cete lakse i brze doci do kvalitetnijeg proizvoda listanjem foruma nego kuhanjem napamet. Samo da prelistate blog hocu pivo gdje je covjek sve objasnio na nacin da i pocetnik moze sve shvatit to bi vas stavilo na level s kojeg mozete samostalno krenut kuhat pivo...
in fermantation we trust

Avatar
celo
Postovi: 88
Pridružen/a: uto svi 13, 2014 9:42 am
Lokacija: Petrinja

Post Postao/la celo » sri vel 25, 2015 10:28 am

Blog Hoću pivo je pravo mjesto sa dosta informacija za početnike.
Plastična kanta od 50l + pipa 1/2"+ crijevo za bojler i par šelni = posuda za ukomljavanje.
BIAB-om nikada ne bi radio ture od 50l

Avatar
Jim
Postovi: 174
Pridružen/a: ned ožu 08, 2015 8:46 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Jim » ned ožu 08, 2015 9:03 am

Pozdrav,
Imam sličan problem, jučer sam kuhao drugu rundu piva i opet sam dobio dosta niži OG. Očekivani je oba puta bio oko 1050 a ja sam oba puta dobio oko 1040. Znam da su prve ture u pitanju i da treba još puno učiti ali stvarno neznam gdje sam ofalio, barem u zadnjoj turi. Ukomljavanje sam radio sa 15 lit vode u električnom loncu (hvala Mario i Davore) i bez problema sam održavao temeraturu na 64-68 C. Ispiranje sam radio tako da sam u drugom loncu zagrijao 24 lit vode na 74 C i održavao je na 70 C nekih 15min dok sam ispirao. Poslje toga sam sve to stavio u veliki lonac i kuhao sat vremena prema receptu. Nakon hlađenja dobijem OG 1040, a trebao je biti 1053.
Koristio sam pipovaču iz bojlera, jeli to uzrok ili sam negdje drugo pogriješio.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » ned ožu 08, 2015 9:10 am

Kolika je količina sladovine koju si dobio nakon kuhanja, u fermentoru?
Koliki postotak iskoristivosti si računao?
Stavi cijeli recept i količine vode/sladovine, bez toga je nemoguće znati jesi li krivo izračunao ili dobio slabu iskoristivost. :zivjeli2:

Avatar
Jim
Postovi: 174
Pridružen/a: ned ožu 08, 2015 8:46 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Jim » ned ožu 08, 2015 9:17 am

Recept je u prilogu, i držao sam ga se "ko pijan plota".
Dobio sam 26 lit u fermentor sa OG 1040.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » ned ožu 08, 2015 9:54 am

Po ovome imaš slabu iskoristivost.

Mogući razlozi:
mljevenje - pregrubo
tehnika - loše ukomljavanje i / ili ispiranje

...najviše vjerujem da je stvar do tehnike, nažalost odnosno na sreću samo vježbanjem ćeš usavršiti tehniku. Imaš kojeg kolegu iskusnog u blizini da vidi način na koji kuhaš? Ili da vidiš kako netko drugi kuha istom tehnikom.
Možda ti nekim savjetom može pomoći tijekom kuhanja.

Kod ovakvih stvari više manjih grešaka dovodi do značajnijeg odstupanja od zadanog rezultata.

U svakom slučaju voda ti nije nikakav problem što se tiče tvoje iskoristivosti.

Samo hrabro naprijed i svaki put pokušavaj unaprijediti tehniku kuhanja! :zivjeli2: :zivjeli2:

Avatar
Jim
Postovi: 174
Pridružen/a: ned ožu 08, 2015 8:46 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Jim » ned ožu 08, 2015 10:07 am

Hm, ako je tako, nema mi druge nego za idući put pripremit koju gajbu piva, pozvati ekipu koja malo više zna i složiti jedan trust mozgova pa probati ispravno zakuhati pivo.
Dobrovoljci neka se jave na pvt. :indianabeer:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned ožu 08, 2015 12:54 pm

osim što BIAB tehnika ima svojih mana kad treba ispirati , greška je i u proračunu količina . nemože biti 10l razlike između boil size i batch size.
postavi u kalk vrijednosti iz prakse , razlike će se smanjiti i sve će ti biti jasnije. :hmelj:

Odgovori