wild yeast, pelud i piva

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

wild yeast, pelud i piva

Post Postao/la mali badem » sri tra 06, 2016 12:37 am

ovih dana , količina peluda u zraku mnogima radi problema. ima ga toliko da su auti požutili , stakla potamnila ( promjenila mi se je dioptrija :wink: ). ali povod za ovaj topic nije dioptrija nego nešto što prvi put vidim ....
svaki put nakon kuhanja i mjerenja og , ostavim uzorak u čaši par dana ... kad se istaloži vidi se boja , pratim miris , promjenu a onda sve ode prema plijesni i više nije zanimljivo...
ovo u nedjelju kuhano prvi put je na specifičan način diglo talog a bijela pjenica okolo otkriva nešto kao fermentaciju . sadržaj je tipično mutan, a miris još uvjek čist, prevladava hmelj (nije ni čudo nakon onog filtera s kojim sam digel tolku buku :) ).
da li je to stvarno divlji kvasac i sve ide zdravo , znat će mi samo Matt . provjereni lovac na divlje kvasce . :hmelj:
mjesto ulova je prostorija u kojoj se kuhalo - a što bi tek bilo da je bilo vani ? temperature su idealne,voćke u cvatu, smjer vjetra i pivarsko raspoloženje također ..
sve je tu za dobru vibru
:D
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri tra 06, 2016 6:46 am

Baš sam na zadnjem kuhanju razmišljal da bi sad bilo idealno za tak nekaj. Nisam probal još, al možda budem... :zivjeli2:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned tra 10, 2016 2:51 pm

sedmi dan miris je još uvijek ugodan . pomalo " suh ", kvasast, krušnat.
ako uspijemo napraviti mućkalicu na vrijeme možda ga zaigramo. . :)
hvala Sergiu na magnetiću :pivo3:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon tra 11, 2016 2:14 pm

Ja bi ti Badem predložio da ubaciš taj kvasac u sterilni slad i prekriješ nečime da ti se ne inficira. Iako je fora ovak, bolje ćeš skontrolirati sve skupa. Ovako ti to skuplja hrpetine kvasaca i bacila i svega i nema teorije da ti kolonija preživi.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon tra 11, 2016 5:05 pm

Pero imaš praf . od trečeg dana je papirič ko poklopac i povremeno snifnem . miris je ok . ma zapravo me iznenadila ta slika. ne očekujem nešto iako je mućkalica spremna.
zapravo nespreman na ovo ne razlikujem di je tu kvasac .pojava taloga može biti od smirivanja fermentacije i slijeganje worta a pjenica na površini je još uvjek čvrsta , bogata i normalnog mirisa

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » pon tra 11, 2016 8:52 pm

Badem, ak ovo popiješ, mislim da si postavio rekord za najmanju šaržu u povijesti foruma. :lol:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon tra 11, 2016 10:14 pm

:D Gnomixe vrli, znači da si i Ti prepoznal situaciju i slažeš se da je u pitanju kvasac ?-domači , divlji , leteći ... nebitno . ali popiti ovo značilo bi progutati cjeli projekt zajedno s fasciklom i biljezima. znaš i sam da Naj nije kriv što bi ovo moglo biti naj ... i zapravo nevažno jer ne držim do naj. tek za nauku, pratit ću ovo do nekakvog kraja, a mućkalica je spremna .
ovo je prvi put da nešto ovakvo vidim i nisam bio spreman kontrolirati temp. a u ovom slučaju temp variraju ovisno o vanjskoj i okolnog prostora. nisu previsoke pa je zato sve sporije i još uvijek pod "kontrolom ".
isto kao i sa peči ( skojom sam otjerao zimu- jesi primjetil da je prolječe došlo ranije :) ) tak ću i s ovim biti možda biti spreman tek za sljedeče prolječe, jer mi je još uvijek u sječanju Matt-ova piva s kvascem ulovljenim u vrijeme cvata trešanja i višanja. neopisivo . a da shvatim ? čitati i čitati o kvascima - a tu sam jako tanak - i eto ti izazova. :)
pozdrav pivarskom paru ... :hmelj: :pivo3:

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » uto tra 12, 2016 2:41 pm

Hajd sad polu-ozbiljno. Nisam siguran da je baš samo kvasac tu u igri. Fotke su smanjene pa se ne vidi najbolje... jel ono mušica neka u donjem-desnom dijelu čaše?

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » uto tra 12, 2016 3:05 pm

Mušice mu tuste! 😂
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto tra 12, 2016 4:33 pm

"#"#.. jel ono mušica neka u donjem-desnom dijelu čaše? "#"#

... ma je al ta je izvađena odmah nakon.. još je bila topla i kolutala očima :) nakon toga je išel papirić.
danas je zatoplilo , miris je intenzivniji . samo površni bi rekli da se može zamisliti put prema kiselkastom , ali ja ću to prihraniti kak je peroreko i zavrtiti. pa bumo vidli. sam nek se rola
:hmelj:

Odgovori