Okus kvasaca "previse" dolazi do izrazaja - safale

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub srp 30, 2016 6:21 pm

"#"#"#"# uz sve to i puno kvasca, jer nisi ostavio još barem tjedan ili čak dva da ti se kvasac pošteno slegne u fermentoru, jer se S-04 malo teže sliježe (trebalo bi ga ohladiti za bolje slijeganje). "#"#"#"#

:( pa kud još, kako , zašto još tjedan dva kad Vakula vozi ferm. profil več 12 dana na 23 c samo zato da se 4vorka slegne . ako ima dobrih flokulanata onda je to 4vorka.čuvati dalje na lila temperaturi vodi samo u drugu fermentaciju --- prema octu--u krivo i kiselo.
onaj kome se to dogodilo nemože se ne sjećati okusa al sve se da popiti iako , nije dobro sebe uvjravati da je to fino i da to tako mora biti .
ljeti se događaju ovakve stvari , čak sam i šarže bacal dok nisam opremom sam određivao uvjete ferm i hlađenja.
u ovom slučaju nekoliko je grešaka kumovalo. slažem se Don da treba čitati . ali stručnu literaturu - knjige . na forumu pitaš kad imaš dvojbu jer savjete dobivaš i od onih koji su malo čitali- a žele pomoći...

da se vratim malo na kvasac. skoro bi se kladil da je 4vorka, iako u podnasadu, u 5 dana odfermala sadržaj do 1.012-10 u divljačkom razularenom transu s rezultatom u okusu kakav več je . bilo im je ko ovima na zrću . ni brige ni pameti . :P
hladiti fermentor . hmda. 2. šarža a 80 L :o .... barem pričekati jesen

dečki , čitati i vježbati . ahoooooj

djaya
Postovi: 8
Pridružen/a: sri tra 27, 2016 5:58 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la djaya » sub srp 30, 2016 7:02 pm

hvala na savjetima, budemo u sljedecoj turi pazili dodatno i na stvari koje ste spomenuli. jasno mi je da samo zelite pomoci za buduce sarse ali kao sto je grga rekao vise diskutirate o cijelokupnom okusu, a napomenuo sam i opet cu da je taj okus kvasca prisutan ovisno od boce do boce... Istina je da se nije slegao kako je trebao, te je to vjerujem jedan od glavnih razloga. Pipa je na visini od cca 5cm od dna, tako da mislim da je to ok. Mali bademe, zaboravih napisat da smo dodali jos 40 grama u dry hop tako da imamo dosta arome, onako kako smo i htjeli, ne preagresivano ali se dosta dobro osjeti (u ovim bocama u kojima ne prevladava okus kvasca). Nista, sada sam trenutacno na moru, tako da imam samo tu "losiju" gajbu s kraja ali cim se vratim u zagreb cu probat s kolegama po bar boca iz svake gajbe.

Pitanje za buduce, kada fermentacija zavrsi (provjerim gravity 3,4 dana i ako se ne mijenja) koliko je jos potrebno da to odlezi u fermentoru? U ovom slucaju je fermentacija zavrsila (to je bio 12ti dan), ubacili smo onda dry hop i ostavili jos 5 dana....

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » ned srp 31, 2016 9:52 am

djayja, evo primjera koji ti možda pomogne .12.07. skuham apu na rekordnoj vanjskoj temp (crveni alarm) od 37 stupnjeva u mom brlogu sa 22 se diglo u visini glave na preko 40 stupnjeva . Hlađenje izvedeno kako je moglo i fermentacija na oko 18 stupnjeva . Po prvi put mi je kvasac odlučio izači na vrenjaču . Nikakva drama oprao poklopac i vrnjaču i ostavio do sedmog dana i tada pretok u sekundar i suho hmeljenje 4 dana na oko5 stupnjeva . kušajući noge mi odkažu to pivo osvaja 14 zlatnih kolajni , recept nikome ne odati čuvati ko Vegetin.
16.07. isti recept , kiša pada- milina nakon vručina sve isto (osim povračanja) i prilikom dry hopanja jedan od tri hmelja zamjenim s cascadeom. Kod flaširanja ponovo se oduzimaju noge , bacio bih ga u3pm i kreten svaljujem krivnju na slovensku casc. Glupan uopće ne razmišljam (alkohol)
da je prva bila sa US 05 a ova druga sa kvascem koji je Nenad greškom donio Mangrove Jacks Liberty Bell Ale M36. I sad naravoučenije supruga kaže nakon 72 sata u bočicama( juče )" što pričaš pivo je ok" Da ne duljim isti sastojci i uvjeti a pivo slično kao indijanac i kinez. Kvasci su čarobnjaci i zato im hvala . Mjesta za paniku nema i ovo vaše će se preobraziti iz ružnog pačeta u bijelog labuda . Pustite ih da dišu, lijepim pogledom i nježnom rukom točite i sve poločite .
:zivjeli2: :hmelj: :zivjeli2:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la sinco » pon kol 01, 2016 9:49 am

nadovezat cu se na ono sto je netko spomenuo da kvasci i gorcina nemaju veze....
Imaju, ali ne u toj mjeri da ti pokvare dan.
Kako mi je Svarog objasnio, kvasci na sebi nose cestice hmelja i samim time gorcinu... nama u pivovari je osjetna razlika u filtriranom i nefiltriranom pivu (kad pricamo o gorcini).
ono kad ti punica proba IPAu na koju si ponosan i kaze: mmmm vockasto isto ko i radler!!!

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned ruj 25, 2016 11:37 am

Riješena ja nedoumica. Jučer sam probao ovu pivu i definitivno je problem temperatura fermentacije.

Nešto slično, iako ne u ovoj mjeri izraženo, smo u Sisku prije tjedan dana probali.

Ostaje pitanje zašto je u pojedinim bocama pivo OK, pretpostavljam da je kvasac u nekim bocama možda počistio sto je napravio u fermentaciji.
save a tree - drink beer

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Okus kvasaca "previse" dolazi do izrazaja - safale

Post Postao/la ninoid » ned ožu 18, 2018 11:17 pm

Znam da je prošlo dosta vremena, ali zanima me kako je na kraju to tvoje pivo ispalo? Jesi ga ostavio još na odležavanju pa se počistio taj okus?
I ja sam radio sa S-04 i fermentirao na oko 20'C pa je desetak dana u bocama i još se jako osjeti kvasac, a u svakoj boci ga ima nešto na dnu.

Odgovori