Gubitak arome u kegu

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Jonas » pon ruj 19, 2022 6:30 pm

MladenJ je napisao/la:
ned ruj 18, 2022 9:58 am
Pozdrav svima
Evo da ne otvaram novu temu, samo bi nastavio na ovu jer je u pitanju isti/sličan problem.

Pivo nakon fermentacije bude odličnog okusa i mirisa. Fermentiram u Allround Fermzili pod tlakom.
Nakon što odradim closed transfer, u odzračene i sa CO2 nekoliko puta napunjene kegove kreće karbonizacija na 4°C po tablici za karbonizaciju stilova.
E tu mi treba bar 15 dana da se karboizira.
U tom periodu pivo je već djelomično izgubilo svoj okus i aromu koje je imalo prije karbonizacije, a s vremenom što duže stoji u kegu sve više ga gubi.

Uz to imam i problem da kad pivo natočim u čašu javlja se neki čudan miris koji nestane nakon možda 1-2 minute
Jedan kolega pivar kojeg jako cijenim je rekao da je u pitanju miris kuhanog kukuruza/DMS, ja to ne mogu baš najbolje detektirati.
moram navest da pivo nikada nije poklopljeno ni u procesu kuhanja ni hlađenja.
Hlađenje traje cca 45 min.

S obzirom da se to sve javlja nakon karbonizacije, razmišljam da li bi problem mogao biti u CO2, jer ga punim u servisu za vatrogasne aparate, a tu ga pune i ostali ugostitelji.
Može li biti problem u boci, prethodno je korištena za akvaristiku, ili je možda vrijeme da promjenim sve linije dotoka plina i izlaza za pivo?

Evo ako netko ima kakvu ideju šta bi moglo biti, bio bi jako zahvalan ako bi mi pomogli.
Ovo me strašno demotivira.
Purganje kegova nema nekakvog smisla , pametnije ti je keg napuniti starsanom , pa pretaces iz kega u keg , prvo sto ga sanitiziras , a drugo ubrizgavas samo CO2, + provjeris da sve brtvi kako treba , ako keg nakon nekoliko dana zgubi pritisak znas da imas neki problem s brtvama.

Ako koristis kupovni slad (Wey, Best, NG...) nema DMS-a koliko god se trudio.

Ja jednom punio u vatrogasnom servisu , pa mi napunili bocu s co2-om i ABC prahom, sj****balo mi pivu. Nikad vise!

Provjeri kegove , sve cisto ? diptube, skini prikljucne glave i izvadi ventile. Lampa i ssvjetli unutra. Kako ih peres? Brtve? ja ih mjenjam jednom godisnje ili svakih 15 punjenja kega.


Si u ZG? Donesi jednu pivu za degustaciju pa da vidimo

MladenJ
Postovi: 8
Pridružen/a: uto svi 05, 2020 8:58 am

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la MladenJ » sri ruj 21, 2022 9:18 am

Znači ništa purganje CO2, samo napunit starsan do vrha i prije punjenja ga istjerati iz jednog kega u drugi?
Kegove, postove, cijevi, brtve namačem u vrućoj otopini Chemipro OXI, sve dobro očistim, i operem četkom i spužvom, a cjevčice krpom i štapićem provučem. Ali detaljno.
Onda ulijem starsan i mućkam.
Fermentore operem deterdženton za suđe BLISTAL DD, i onda prije punjenja starsanom.
Brtve sam sve promjenio.
Nisam u ZG nego sam u Trogiru. Moram se s nekim ovdje uvezati za razmjenu iskustava

Odgovori