Čudan okus - jel do slada?

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Rale
Postovi: 24
Pridružen/a: uto tra 03, 2018 9:41 am

Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Rale » čet svi 28, 2020 10:48 pm

Bok ekipa,
Piva mi u fermentorima ima nekako čudan okus. Malo vuče na karbofiks. Nisam ju još flaširao. Nema nikavog sloja da je vidljiva infekcija i radi se o 2 batch-a. Jedna pšenična i jedna IPA. Sve sam radio kao i inače jedino mi je ovaj put frend donirao slad iz sladorane iz Županje. Jel moguće da sa sladom neš nije valjalo iako mi je to čudno? OG/FG je OK.
Hvala unaprijed

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Puyol » pet svi 29, 2020 10:49 am

Jedino sto mi pada na pamet su klorofenoli ili neki fenoli, oni mogu vuci na plastiku, to mi je najblize karbofixu sta si rekao. Cime cistis fermentore? Izosan ili starsan ili nesto trece?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Poljo » pet svi 29, 2020 12:49 pm

Karbofix/ljepilo opis bi mogao biti i etil-acetat (lak za nokte / aceton / prezrela kruška) koji može biti uzrokovan premalom količinom kvasca, premalom količinom kisika ili agresivnim rastom kod povećane temperature u početnoj lag fazi.
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Puyol » pet svi 29, 2020 9:39 pm

Da, i o tom.sam razmisljao, al.mi je nekako u glavi drugacije od karbofixa. Al te dvije opcije au vjerojatne. Daj malo informavija o kvascu, tperaturi fermentacije okvirnoj, i tak.

Rale
Postovi: 24
Pridružen/a: uto tra 03, 2018 9:41 am

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Rale » pet svi 29, 2020 10:17 pm

Čistim sa starsanom. Fermentira u inoxici od 50l a pive je otpr. 28l. Koristio sam kao i dosad safale us05 a temp je oko 21C. Velim čudno mi je zato šta nisam niš mijenjao u recepturi i proceduri osim kaj sam koristio drugi slad. IPA mi je u fermentoru tjedan dana i FG je sad na 1.012 a bila je na 1.056. Ni sam ne znam da li da ju suho hmeljim ili šta. Pričekam još koji dan pa probam. Ak na kraju sve bude loše imat ću zalihe za lovit stršljene ak niš drugo.

Rale
Postovi: 24
Pridružen/a: uto tra 03, 2018 9:41 am

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Rale » sub svi 30, 2020 10:06 am

Vidim da kada se slad previše samelje isto može doći do ''off-flavour-a''. Sada sam prvi put mljeo sam na novi mlin, i istina dosta je bilo sitno ali sam čitao negdje da nije toliko bitno, ako se radi pivo BIAB metodom. Jel možda to u pitanju. Više ni sam ne znam kako bi okarakterizirao okus. MOžda i je u pitanu taj ''Astringent taste'' -> opor ->
Possible Causes:
Astringency can be caused by many different factors. Polyphenols or tannins are the number one cause of such flavors. Tannins are found in the skins or husks of the
grain as well as in the skin of fruit. Steeping grain for too long or grain that has been excessively milled or crushed can release tannins.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Poljo » sub svi 30, 2020 12:45 pm

Astringent nebi osjetio na mirisu. to je onaj trpki okus/mouthfeel kao da pocuclaš prokuhanu vrećicu čaja ili pojedeš nezrelu šljivu.
Od načina mljevenja mislim da ne možeš izvuć neki drugi off, a i ta trpkost se puno više izvlači loše prilagođenom vodom za ispiranje nego samim mljevenjem.

Kolika je bila temperatura sladovine kad si ubacio kvasac i koliko kvasca si ubacio? koliko si aerirao sladovinu prije ubacivanja kvasca?
slika

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Ygor » sub svi 30, 2020 2:51 pm

Rale je napisao/la:
čet svi 28, 2020 10:48 pm
Bok ekipa,
Piva mi u fermentorima ima nekako čudan okus. Malo vuče na karbofiks. Nisam ju još flaširao. Nema nikavog sloja da je vidljiva infekcija i radi se o 2 batch-a. Jedna pšenična i jedna IPA. Sve sam radio kao i inače jedino mi je ovaj put frend donirao slad iz sladorane iz Županje. Jel moguće da sa sladom neš nije valjalo iako mi je to čudno? OG/FG je OK.
Hvala unaprijed
Ajd pitaj frenda što ti je ustvari dao i ima li nekih podataka o tome ? ( Neka deklaracija ili slično )

Koliko znam sladorana u Županji je tvornica šečera, etilnog alkohola i stočne hrane od nusproizvoda nastalih prilikom proizvodnje šečera.

.

Rale
Postovi: 24
Pridružen/a: uto tra 03, 2018 9:41 am

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Rale » sub svi 30, 2020 9:20 pm

Jaooooooo, my bad, debil, majmun... Kakva Županja?!? Dobio sam slad iz Gradiške. Badass, frendovi su im radili taj novi dizajn pa su dobili par vreća slada. https://badassbarley.com/
Nisam siguran u kakvim su ga uvjetima držali ali slad vrijedi do 2021.
Još jednom, nemrem vjerovat da sam napisao Županja. Zanimljivo da nije niko prije reagiro. ;)

Rale
Postovi: 24
Pridružen/a: uto tra 03, 2018 9:41 am

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Rale » sub svi 30, 2020 9:26 pm

Poljo je napisao/la:
sub svi 30, 2020 12:45 pm
Astringent nebi osjetio na mirisu. to je onaj trpki okus/mouthfeel kao da pocuclaš prokuhanu vrećicu čaja ili pojedeš nezrelu šljivu.
Od načina mljevenja mislim da ne možeš izvuć neki drugi off, a i ta trpkost se puno više izvlači loše prilagođenom vodom za ispiranje nego samim mljevenjem.

Kolika je bila temperatura sladovine kad si ubacio kvasac i koliko kvasca si ubacio? koliko si aerirao sladovinu prije ubacivanja kvasca?
Miris je u bit OK. Vodu koristim uvijek istu, izvorsku. Kvasac uvijek ubacujem na nekih 24/25C a aeriram ga tako da onako iz visine usipavam sladovinu da "brčka" . Usipam nekih 3 litre i oda lagano rasipam slad i aeriram ga non-stop. 20tak šarži mi je do sad suuuper uspjelo. Velim, ovo je prvi put da sam sam mljeo slad i stvarno sam ga na sitno. Pročitao sam negdje da nema veze budući da radim BIAB metodom i da će ''efficiency'' bit bolji.

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la mlaen » sub svi 30, 2020 10:11 pm

Us05 na 24/25? Ja bi prvo na to sumnjao... pitchaj ga na 18

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Poljo » sub svi 30, 2020 11:04 pm

Povecana temperatura u pocetnoj lag fazi. Najvjerojatniji uzrok pojacanog razvoja etil acetata.
Us05 bi trebalo cak pitchat na 15-16 i pustit da se sam lagano digne na 18
slika

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Ivan35 » ned svi 31, 2020 7:39 am

Znao sam i ja dok još nisam nabavio IC pitchat na 25 pa nisam imao takvih tegoba. Ili nisam osjetio, ali sumnjam 😀 Ili sam jednostavno imao sreće da me nije pogodilo.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Poljo » ned svi 31, 2020 8:39 am

Uvijek je moguće stvari napraviti krivo a da dobiveni off flavor ne pređe prag osjetljivosti. Nekad to bude samo osobni prag pa si uvjeren da je sve ok dok bi netko s istreniranijim osjetilima brzo uvidio problem.
slika

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Čudan okus - jel do slada?

Post Postao/la Ivan35 » ned svi 31, 2020 12:03 pm

Poljo je napisao/la:
ned svi 31, 2020 8:39 am
Uvijek je moguće stvari napraviti krivo a da dobiveni off flavor ne pređe prag osjetljivosti. Nekad to bude samo osobni prag pa si uvjeren da je sve ok dok bi netko s istreniranijim osjetilima brzo uvidio problem.
👍

Odgovori