Fermentacija ne krece

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
srboljub.vakcic
Postovi: 8
Pridružen/a: uto sij 26, 2021 10:10 am

Fermentacija ne krece

Post Postao/la srboljub.vakcic » uto sij 26, 2021 11:06 am

Dobar dan zelim. Odlucio sam da probam da napravim pivo za svoje potrebe i uzeo sam Pilsner, recept koji sam nasao na netu. Svu opremu i sastojke sam kupio u BG, i gospodin koji prodaje mi je preporuzio da uzmem WB 34-70 kvasac jer radi na nizim temepraturama, kako on kaze i jer je za lager pivo napravljen. Sve sam odradio kako treba, stavio u posudu da pocne fermentacija ali evo i posle 36h nista se ne desava. U vrenjaci je sinoc bio isti nivo vode, a danas je jedna strana pri dnu a druga pri vrhu sa vodom naravno, a temperatura je 13 stepeni (na kvascu pise da je idealna 12-15 stepeni)
Zanima me jel to normalno da posle 36h jos nema mjehurica, a nema ni pjene na vrhu? Jel imate neki savjet sta da radim ili da ostavim ovako? Aerometar nisam kupio jer je prodavac rekao da mi za pocetak to ne treba. :roll: Tek da uzmem kad dodjem sledeci put ako budem zelio da pravim pivo..

Po ovom receptu sam radio, stim da je hmelj drugi samo (Magnum i Challenger)...ostalo je sve isto
https://understand.beer/hr/pilsner/

Hvala unaprijed na odgovorima svima.

EDIT:

Fermentacija krenula posle nekih 40-ak sati. Temperatura 14 stepeni.
Zadnja izmjena: srboljub.vakcic, dana/u uto sij 26, 2021 9:41 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Fermentacija ne krece

Post Postao/la Poljo » uto sij 26, 2021 11:37 am

Lager za prvo pivo baš nije najbolji izbor.
Vjerojatno nisi napravio starter i stavio premalo kvasca. Daj mu vremena, lagerima treba 2-3 tjedna za primarnu fermentaciju.
Sad više ništa ne možeš popravit, ostavi mu dovoljno vremena i nadaj se da nije u lag fazi stvorio previše offova.
slika

srboljub.vakcic
Postovi: 8
Pridružen/a: uto sij 26, 2021 10:10 am

Re: Fermentacija ne krece

Post Postao/la srboljub.vakcic » uto sij 26, 2021 11:38 am

Poljo je napisao/la:
uto sij 26, 2021 11:37 am
Lager za prvo pivo baš nije najbolji izbor.
Vjerojatno nisi napravio starter i stavio premalo kvasca. Daj mu vremena, lagerima treba 2-3 tjedna za primarnu fermentaciju.
Sad više ništa ne možeš popravit, ostavi mu dovoljno vremena i nadaj se da nije u lag fazi stvorio previše offova.
Stavio sam kesicu 11.5gr kako i pise u receptu. Nasuo je u mlaku vodu, cekao 30 min i nasuo u fermentor. Cekacu, sta mi drugo preostaje. Hvala puno na odgovoru.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Fermentacija ne krece

Post Postao/la Poljo » uto sij 26, 2021 11:50 am

https://fermentis.com/wp-content/upload ... W-3470.pdf
fermentis je napisao/la:PITCHING: 80 to 120 g/hl for fermentation at 12°C – 15°C (53.6-59°F)
na 12°C je to po vrećica od 11.5g na svakih 10l piva kad se radi bez startera.
Na žalost recept nije to baš stavio u matematiku.

Možeš mu ranije krenut dizat temperaturu i ostavit mu više vremena pa se možda i uspješno izvuče bez prevelikih problema.
slika

srboljub.vakcic
Postovi: 8
Pridružen/a: uto sij 26, 2021 10:10 am

Re: Fermentacija ne krece

Post Postao/la srboljub.vakcic » uto sij 26, 2021 12:08 pm

Poljo je napisao/la:
uto sij 26, 2021 11:50 am
https://fermentis.com/wp-content/upload ... W-3470.pdf
fermentis je napisao/la:PITCHING: 80 to 120 g/hl for fermentation at 12°C – 15°C (53.6-59°F)
na 12°C je to po vrećica od 11.5g na svakih 10l piva kad se radi bez startera.
Na žalost recept nije to baš stavio u matematiku.

Možeš mu ranije krenut dizat temperaturu i ostavit mu više vremena pa se možda i uspješno izvuče bez prevelikih problema.
Mogu mu podici na temperaturu izmedju 18-24. To mi je u sobi gdje boravim. Mislite da je bolje da mu sad dignem temp ili da ga ne diram jos koji dan?

P.S. Sad mi u vrenjaci sva voda otisla na jednu stranu. :lol:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Fermentacija ne krece

Post Postao/la Poljo » uto sij 26, 2021 12:40 pm

A sad.. ovisi o stanju u fermentoru.

Ako ti se kvasac i dalje muči i stvarno nije krenuo onda je vjerojatno najbolje prebacit ga gore i završit u ale uvijetima.

Ali moguće je i da je krenuo i radi kak spada, samo ne vidiš aktivnost na vrenjači jer ne dihta nešto dobro. U tom slučaju mu je bolje samo dati vremena da odradi na toj niskoj pa tek kasnije dizati temp.
slika

srboljub.vakcic
Postovi: 8
Pridružen/a: uto sij 26, 2021 10:10 am

Re: Fermentacija ne krece

Post Postao/la srboljub.vakcic » uto sij 26, 2021 12:46 pm

Poljo je napisao/la:
uto sij 26, 2021 12:40 pm
A sad.. ovisi o stanju u fermentoru.

Ako ti se kvasac i dalje muči i stvarno nije krenuo onda je vjerojatno najbolje prebacit ga gore i završit u ale uvijetima.

Ali moguće je i da je krenuo i radi kak spada, samo ne vidiš aktivnost na vrenjači jer ne dihta nešto dobro. U tom slučaju mu je bolje samo dati vremena da odradi na toj niskoj pa tek kasnije dizati temp.
Sada je voda na jednoj strani u vrenjaci (na slici sam pokusao da oznacim gdje stoji voda na kojoj strani) :mrgreen: logicno je da se nesto desava cim se pomjera voda unutra. Ostavicu jos neko vrijeme da vidim jel sta krenulo i sta se desava. Hvala Vam.

slika

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Fermentacija ne krece

Post Postao/la Chuky » čet sij 28, 2021 8:48 am

uslikaj vrećicu, možda je loš rok ili loše skladištena. Kolega, vrstan pivar, je odradio odličan lager 20 litara, bez startera, sa jednim pakovanjem na 14 C

srboljub.vakcic
Postovi: 8
Pridružen/a: uto sij 26, 2021 10:10 am

Re: Fermentacija ne krece

Post Postao/la srboljub.vakcic » čet sij 28, 2021 11:10 am

Chuky je napisao/la:
čet sij 28, 2021 8:48 am
uslikaj vrećicu, možda je loš rok ili loše skladištena. Kolega, vrstan pivar, je odradio odličan lager 20 litara, bez startera, sa jednim pakovanjem na 14 C

Krenula je posle 40+ sati. Mjehurici izlaze na vrenjacu, ima malo pjene na vrhu..tako da mi je bitno da je krenulo.

Odgovori