Previše pjene

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Previše pjene

Post Postao/la ninoid » uto srp 06, 2021 10:01 pm

Meni se to događalo samo iz dva razloga:
- kvasac prvih nekoliko dana fermentacije radio malo preko gornje granice preporučene temperature
- plastični fermenter nije bio dobro dezinficiran

Od kada primjenjujem održavanje fermentera uvijek vlažnog sa otopinom Starsana to mi se više ne događa.
Našpricam fermenter nakon pranja i kada se potpuno osuši samo ga iscijedim desetak minuta i dobro ga zatvorim da ne ulazi zrak. Na početku kuhanja otvorim fermenter i pustim ga da se dobro osuši do desetak minuta prije pretakanja kada ga opet našpricam i samo iscijedim. Pivu ne smeta koji mililitar Starsana, a ja sam siguran da je dobro dezinficiran.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Previše pjene

Post Postao/la dbunic » uto lip 27, 2023 8:50 am

Samo da se nadovežem na temu. U zadnja 2 kuhanja (56 i 57 tura) isto imam pregazirano pivo. Ako ga stavim u frižider onda ga mogu "normalno" otvoriti (da ne kipi) ali ga trebam doslovno točiti u dvije čaše jer ima previše pjene. Jučer sam probao jednu bocu otvoriti bez prethodnog hlađenja i doslovno je bio vodoskok (da ne kažem pivoskok) - pola sadržaja je izletilo iz boce.

Kod pretakanja, stavljam otopinu dekstroze oko 2,3g šećera po boci piva od 0,5L i tako radim za sve ture do sada i s tim nisam imao problema. Fermentacija je trajala 2 tjedna i nakon toga pretakanje. Promjena u zadnja 2 kuhanja je stavljanje "Servomyces, Yeast Nutrition" (doziranje po specifikaciji), irska mahovina i dry hopping u muslin vrećici.

E sad, ono što sam primjetio da se kod dry hopping-a (zadnja 2 dana fermentacije) pojača aktivnost kvasca - kao da se kvasac probudi. Uz to nisam stavio dovoljno utega u vrećicu pa mi je sve skupa plivalo na površini, a kvasci su bili M44 i US04 pa je možda to razlog.

Ili pak prehrana za kvasac je razlog jer do sada s tim nikad nisam imao problema.

Uglavnom u sljedećem kuhanju ću probati bez Servomyces i dry hopping pa ćemo vidjeti.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Previše pjene

Post Postao/la Poljo » uto lip 27, 2023 10:46 am

slika

Avatar
Narodni heroj
Postovi: 76
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 12:34 pm
Lokacija: Među žabari

Re: Previše pjene

Post Postao/la Narodni heroj » uto lip 27, 2023 9:39 pm

Vrlo vjerojatno hop creep.
Probaj dry hop na nižoj temperaturi, oko 10 stupnjeva.
... on a last chance power drive.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Previše pjene

Post Postao/la dbunic » sri lip 28, 2023 9:21 am

Poljo je napisao/la:
uto lip 27, 2023 10:46 am
https://www.youtube.com/watch?v=itrjDXP ... anddrinkit
Ovo je jako korisno i probat ću "spasiti" ovu turu od pucanja boca - upravo sam si naručio otvarač s dugačkom drškom :D

Puno, puno hvala :pivo5:

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Previše pjene

Post Postao/la dbunic » sri lip 28, 2023 9:31 am

Narodni heroj je napisao/la:
uto lip 27, 2023 9:39 pm
Vrlo vjerojatno hop creep.
Probaj dry hop na nižoj temperaturi, oko 10 stupnjeva.
Kad čitam o "hop creep", u mojem slučaju to je sigurno to - i nakon 57 kuhanja uvijek se nauči nešto novo :D

Nakon dry hopping-a sam primjetio da je počelo ponovo lagano bućkati, a kako piše da enzimi iz hmelja ustvari razgrađuju nefermentabilne (složene) šećere na jednostavnije koji su onda "nova" hrana za kvasac što opet znači da fermentacija još traje i na kraju rezultira (između ostalog) s previše gaziranim pivom - ako sam dobro sve pohvatao.

Sad sam dobio odgovore na pitanja zašto se to desilo i kako popraviti "overcarbonated beer".

Hvala ekipa :pivo5: :pivo5: :pivo5:

Odgovori