Stirplate

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pon svi 06, 2013 3:11 pm

Da li je baš potrebno raditi onu pločicu ili je moguće složitit stir plate samo sa ventilatorom, potenciometrom i prekidaćem?

špico
Postovi: 211
Pridružen/a: pon lis 15, 2012 7:59 am

Post Postao/la špico » pon svi 06, 2013 10:23 pm

Mogwai, naravno da nije potrebno

Kad dođem kući poslikat ću svoj stir plate. Obični ventilator od kompa zašarafljen na komad nepravilnog plexia, i izravno spojen na adapter od 3 - 12 V.

Ja sam totalno tele za struju, elektroniku i slično, ali sam ga uspio složiti da radi
Maslinar

Avatar
linhen
Postovi: 95
Pridružen/a: uto stu 27, 2012 3:14 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la linhen » pon svi 06, 2013 10:37 pm

Nije potrebno ako imaš adapter na kojem možeš regulirat napon u suprotnom moraš napravit sklop sa prve strane.

špico
Postovi: 211
Pridružen/a: pon lis 15, 2012 7:59 am

Post Postao/la špico » čet svi 09, 2013 9:07 am

Evo, kao što sam napisao, ovo je valjda najjednostavniji stir plate.

Izravno sam spojio žice od ventilatora na adapter, zalijepio magnet, i sve zašarafio na komad plexia.

Stvar funkcionira, i najbolje mi vrti na 4,5 V, ventilator je 12 V
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Maslinar

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » čet svi 09, 2013 12:38 pm

Hvala na slikama.
Kad ja završim svoj slikam i postam tu!

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » pet kol 09, 2013 4:05 pm

Uspio sam i ja upogonit stir plate!
Ventilator 12V, pogon 6V i imam vrtlog do pola tikvice. Mislim da će biti dobro. Recimo kad bi imao potenciometar i kad bi pojačao na recimo 7-7.5V vrtlog bi mi se još spustio, ali mislim da ne treba.
Na 9V mi magnet izbacuje

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet kol 09, 2013 5:07 pm

ljudi stirplate ne morate nikako praviti. samo kupite cooler za laptop sa potenciometrom. ima sve, prekidač, potenciometar ventilator po izboru jedino morate eventualno samo sa par matica spustiti ventilator da moze magnet stati na njega i nalijepiti magnet. za 5-10 eura odličan stirplate.

slika[/img]
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » pet kol 09, 2013 5:30 pm

To bi i bila opcija da nemam ni ventilator ni adapter.
Tikvicu i magnet sam naručio.
Jedini vent. sa potenciometrom u Sl.Brodu je bio za 145kn, a to nisam htio uzeti. Ima naravno na lageru, ali ako ovo ne bude šljakalo znam šta ću.
:)

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sub sij 04, 2014 6:33 pm

400d je napisao/la:ljudi stirplate ne morate nikako praviti. samo kupite cooler za laptop sa potenciometrom. ima sve, prekidač, potenciometar ventilator po izboru jedino morate eventualno samo sa par matica spustiti ventilator da moze magnet stati na njega i nalijepiti magnet. za 5-10 eura odličan stirplate.

slika[/img]
Hehe, evo te varijante...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
lavablack
Postovi: 33
Pridružen/a: čet lis 03, 2013 7:15 pm
Lokacija: Zagrebačka Dubrava

Post Postao/la lavablack » sri vel 05, 2014 8:24 pm

Ekipa, trebala bi mi pomoć. Nasao sam svakakve sheme na internetu, pospajao sam sve i ventilator se vrti, ali kad stavim magnet na njega ne mrda nigdje. Imam ventilator od 12V, adapter od 8.4V, potenciometar od 25 ohma i 5 watta. To je sve sto znam o tome =) Zasto mi ne daje dovoljno snage, nemam pojma, cak i potenciometar cudno radi, minimalna je razlika u brzini, jedva primjetna kada ga odvrnem na najjace ili smanjim do kraja. Ima li tko kakvu ideju?

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » sri vel 05, 2014 11:01 pm

provjeri potenciometar, izgleda da je zapeo na minimumu!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri vel 05, 2014 11:21 pm

adapter ti ima premali napon kad ga opteretiš , a potenciometar premali otpor. adapter od 10 ili 12V pa onda probaj

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sri vel 05, 2014 11:24 pm

lavablack je napisao/la:Ekipa, trebala bi mi pomoć. Nasao sam svakakve sheme na internetu, pospajao sam sve i ventilator se vrti, ali kad stavim magnet na njega ne mrda nigdje. Imam ventilator od 12V, adapter od 8.4V, potenciometar od 25 ohma i 5 watta. To je sve sto znam o tome =) Zasto mi ne daje dovoljno snage, nemam pojma, cak i potenciometar cudno radi, minimalna je razlika u brzini, jedva primjetna kada ga odvrnem na najjace ili smanjim do kraja. Ima li tko kakvu ideju?
Oko potenciometra ne bi puno, za početak ti ne treba. Dobar krug bi koristio npr . LM317 (vidi prvi post u ovom threadu) za regulaciju napona i na taj način regulaciju brzine vrtnje. Ajd za početak probaj potenciometar i regulaciju brzine isklučit iz igre.

Onda, ko što badem veli, probaj nabavit 12V adapter. Sigurno će pomoći :)

E sad, ako i tada magnet ne mrda, taj dio je vjerojatno problem s oblikom i jačinom magnetskog polja. Npr, ja sam uspio dobiti rezultate tako da sam između rotora i magneta stavio prvo komadić drveta (netko je već to bio radio ša sam pobrao foru) i a onda pločicu od fimo materijala. I tako udaljio magnet od mehaničkog dijela elektromotora. U oba slučaja bilo je dosta vibracija. Drugi uspjeh sam imao kad sam umjesto magneta iz hard diska stavio dva magnetića iz dječje igračke, također neodimijska. Bilo je bitno okrenuti im polaritete tako da silnice prolaze iz jednog u drugi (jedan gore S dolje N, drugi gore N dolje S).

Ukratko, kad izbaciš potenciometar - ako ti magnet ne mrda čak ni kad probaš rukom pokrenuti rotor, onda je definitivno ili preblizu elektromotoru ili prejak.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet vel 06, 2014 8:08 am

trebao bi kako kažu spojiti ga drito na 12v ispravljač i onda se igrati s njim... probaj ga udaljavati od magneta jer pretpostavljam sa je prejak, jednostavno za probu ubaci nešto između još pa ćeš vidjeti..
in fermantation we trust

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet vel 06, 2014 9:02 am

lavablack je napisao/la:Ekipa, trebala bi mi pomoć. Nasao sam svakakve sheme na internetu, pospajao sam sve i ventilator se vrti, ali kad stavim magnet na njega ne mrda nigdje. Imam ventilator od 12V, adapter od 8.4V, potenciometar od 25 ohma i 5 watta. To je sve sto znam o tome =) Zasto mi ne daje dovoljno snage, nemam pojma, cak i potenciometar cudno radi, minimalna je razlika u brzini, jedva primjetna kada ga odvrnem na najjace ili smanjim do kraja. Ima li tko kakvu ideju?
Stavi samo taj potenciometar u seriju s ventilatorom (bez stabilizatora LM317)i imat ćeš regulaciju napona ventilatora od cca 3 do 8,4 V što ti je sasvim dovoljno.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori