STC-1000 kontroler

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri srp 11, 2012 2:36 pm

Moj STC-1000 ima na sebi relej od 10A i sa njim sam pogonio grijac od 2KW bez ikakvih problema. Jos uvijek radi :) Sondu zalijepim na stranicu fermentora i preko nje stavim komad stiropora. Kad radim lagering, samo stavim sondu unutar skrinje jer bi u protivnom skrinja hladila do svog maximuma koji bi se razlikovao od temp piva ali bi mi se smrznula voda u vrenjaci :)

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri srp 11, 2012 2:39 pm

Svarrogh je napisao/la:Moj STC-1000 ima na sebi relej od 10A i sa njim sam pogonio grijac od 2KW bez ikakvih problema. Jos uvijek radi :) Sondu zalijepim na stranicu fermentora i preko nje stavim komad stiropora. Kad radim lagering, samo stavim sondu unutar skrinje jer bi u protivnom skrinja hladila do svog maximuma koji bi se razlikovao od temp piva ali bi mi se smrznula voda u vrenjaci :)
ja ću idući put jednu sondu staviti u pivo, a drugu ću zalijepiti na zid fermentora pa ću vidjeti da li ima razlike. ako nema, onda nema potrebe da stavljam direkt u pivo.

s druge strane ne znam koliko ima veze debljina plastične stijenke i tip plastike.... ja nekako najviše vjerujem kad je sonda u pivu.

ustvari, to ne moram s pivom radit, nego mogu napraviti eksperiment s vodom.....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri srp 11, 2012 2:45 pm

s druge strane ne znam koliko ima veze debljina plastične stijenke i tip plastike.... ja nekako najviše vjerujem kad je sonda u pivu.
Velike... sam znas da plastika debljine 1mm ne provodi jednako toplinu kao plastika debljine 10mm.

Dobro si rekao ovo za vodu... bas cu i ja probati :)

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri srp 11, 2012 2:54 pm

400d je napisao/la:...ustvari, to ne moram s pivom radit, nego mogu napraviti eksperiment s vodom.....
Nemozes napraviti eksperiment samo sa vodom, jer prilikom fermentacije se desava povecanje temperature, koja moze bit i do par stupnjeva.

Ako vec imas volje, sondu kontrolera stavi u pivo, a drugu sondu stavi u bocu sa vodom (ili obratno).

Tada ces dobiti razliku izmedu tempreraturu burne fermentacije (koja ce ovisiti i do kvasca) i temperature obicne vode koja nema nikakve dodatne reakcije. Ukoliko stavis termometar koji ce mjeriti temperaturu zraka u toj skrinji dobivat ces velike oscilacije sigurno, dok se veca kolicina tekucine puno sporije zagrijava i hladi.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri srp 11, 2012 3:11 pm

Zedni je napisao/la:
400d je napisao/la:...ustvari, to ne moram s pivom radit, nego mogu napraviti eksperiment s vodom.....
Nemozes napraviti eksperiment samo sa vodom, jer prilikom fermentacije se desava povecanje temperature, koja moze bit i do par stupnjeva.

Ako vec imas volje, sondu kontrolera stavi u pivo, a drugu sondu stavi u bocu sa vodom (ili obratno).

Tada ces dobiti razliku izmedu tempreraturu burne fermentacije (koja ce ovisiti i do kvasca) i temperature obicne vode koja nema nikakve dodatne reakcije. Ukoliko stavis termometar koji ce mjeriti temperaturu zraka u toj skrinji dobivat ces velike oscilacije sigurno, dok se veca kolicina tekucine puno sporije zagrijava i hladi.
da ali ja zapravo mjerim razliku između temperature u pivu i temperature na stijenci fermentora, tako da može biti s vodom, zašto ne. i voda će biti toplija od temperature u komori, svakako....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri srp 11, 2012 3:33 pm

aha, ocito nisam skuzio tako. svejedno jako dobra usporedba. ne sumnjam u objavljivanje rezultata, tako da to necu ni pisati. :wink: :indianabeer:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri srp 11, 2012 4:36 pm

Svarrogh je napisao/la:
s druge strane ne znam koliko ima veze debljina plastične stijenke i tip plastike.... ja nekako najviše vjerujem kad je sonda u pivu.
Velike... sam znas da plastika debljine 1mm ne provodi jednako toplinu kao plastika debljine 10mm.

Dobro si rekao ovo za vodu... bas cu i ja probati :)

Dobro je povremeno preći na vodu 8) :wink:

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » čet srp 12, 2012 9:32 am

Ferdo je napisao/la: Ako ću uopće i stavljati grijalicu ipak ću se odlučiti za ovu keramičku žarulju jer ju mogu spojiti izravno na kontroler i zauzima mi manje mjesta u mom malom hrđavom frižideru.
Zašto skupa keramička žarulja. Obična nitna žarulja pretvara u svijetlost samo 3% energije koju troši (halogena 6%) a sve ostalo 97% pretvara u toplinu. Tako da je razlika prema keramičkoj žarulji samo 3%. Ali je zato keramička žarulja neusporedivo skuplja.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet srp 12, 2012 9:49 am

Svjetlo koju emitira nitna žarulja ne smeta pivu u prozirnim fermentorima?
Čak i zelene bačvice koje često koristimo su polupropusne za svijetlo. Kad već radim na postizanju optimalnih uvjeta eliminirati ću i svjetlo.
Keramička žarulja emitira samo IC dio spektra, znači mrak u komori.
Postajem picajzla, ili mi se to samo čini?
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet srp 12, 2012 10:12 am

Ferdo je napisao/la:Postajem picajzla, ili mi se to samo čini?
Mislim da ne postaješ nego već jesi picajzla! :D

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet srp 12, 2012 10:20 am

Opa!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » čet srp 12, 2012 10:26 am

Ferdo je napisao/la:Svjetlo koju emitira nitna žarulja ne smeta pivu u prozirnim fermentorima?
Čak i zelene bačvice koje često koristimo su polupropusne za svijetlo. Kad već radim na postizanju optimalnih uvjeta eliminirati ću i svjetlo.
Keramička žarulja emitira samo IC dio spektra, znači mrak u komori.
Postajem picajzla, ili mi se to samo čini?
Ja sam stavio fen. :)
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pon lis 29, 2012 9:20 am

Da ne otvaram novi topic, NTC sensor mi je prekratak, oće li biti problema ako naručim ovaj šta ima 3 metra?
http://www.ebay.com/itm/3m-NTC-Temperat ... 35bf62f73d

Neznam oće li očitavat temperaturu dobro zbog velike dužine kabela? Ne baca mi se 30-ak kunića bezveze.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon lis 29, 2012 9:46 am

nebi me to zabrinjavalo . razlika sigurno nije pažnje vrijedna . kad stigne usporedi sa kratkom ili drugim termometrom .

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pon lis 29, 2012 10:05 am

aj super, naručujem onda, valjda će stići do zahlađenja :)

Odgovori