RIMS by admin

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri stu 23, 2011 8:31 am

Nemozes koristiti tu pumpu jer ima premaz iznutra, a tekucina dolazi u doticaj sa time. Nije pogodno za prehrambene ili pitke vode.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri lip 27, 2012 11:46 am

Admine, da l' ti je kad na toj tvojoj pumpi sladovina ucurila u prostor oko magnetnog rotora, pa kad se osušilo, sve se zapeklo i jedva dalo rastaviti?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri lip 27, 2012 11:53 am

pa ne bih rekao... nakon kuhanja odmah perem opremu što uključuje da i pumpa cirkulira čistu vodu pa se valjda ispere...

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri lip 27, 2012 2:46 pm

admin je napisao/la:pa ne bih rekao... nakon kuhanja odmah perem opremu što uključuje da i pumpa cirkulira čistu vodu pa se valjda ispere...
Tako i ja, cim zavrsim prepumpam toplom vodom iz pipe a onda procirkuliram i betadin otopinu kroz sve (pumpa-CFC).
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet lip 29, 2012 11:09 am

Ta "magnetska" pumpa je isto "govno" kao i obična. Pumpa bi trebala imati magnetsku spregu rotora motora s rotorom pumpe, tako da sladovina ne može izaći iz kučišta pumpe jer nema semeringa na osovini, tj. osovina ne prolazi van kučišta pumpe. To bi onda bilo rješenje. Ili, magneti bi mogli biti zaliveni u lopaticama rotora, stator bi bio malo veći, ali bi i pumpa imala veći zakretni moment.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pet lip 29, 2012 11:33 am

Pa ova "magnetska" je upravo takva, rotor je u kucistu i nema semeringe, stator je izvana i nema nikakvog fizičkog kontakta sa rotorom. Klasične imaju semeringe.
Druga, ne manje bitna stvar za korištenje magnetne pumpe je to da možeš zaglaviti rotor bez sa sjebeš pumpu jer magneti jednostavno preskaću. Nama je to dosta bitno jer pumpe često ne rade u režimu punog protoka već ih gušiš ventilom na izlazu...
Realno, magnetna i obična pumpa nisu isto "govno" :)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet lip 29, 2012 12:08 pm

Eh, realno ja kupio prije dva tjedna i rastavio => "govno". Probaj i ti ako mi ne vjeruješ. Ne bih pisao da nisam vidio. Tri vijka. Treba malo više sile za isčupati rotor pumpe osovinom vezan na rotor motora. Na rotoru motora su magneti. Između rotora pumpe (lopatice) i rotora motora na osovini je semering, koji kad se podere, tekućina ode u prostor rotora, što u principu ne smeta ako je čista voda. No sa sladovinom znam da će biti problema, kad-tad.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pet lip 29, 2012 12:21 pm

nisam i neću vjerojatno rastavljati još neko vrijeme :) no vjerujem ti... samo sam htio reći da je meni bitno da ako se neš podere tekućina ne može van na struju nego jedino procuri u dio sa magnetima, te da nemam straha ako pumpa radi sa zatvorenim izlaznim ventilom...

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet lip 29, 2012 12:31 pm

Samo kod snažnih i velikih pumpi su bitni uvjeti, da je na usisu stalna dobava tekućine i da ne povlači zrak u kučište, a potis smiješ pritvarati bez problema, ali se ne isplati jer abrazija podere ventil. Kod ovih malih pumpi ne možeš ju tako pokvarit. A da tekućina kroz poderani semering ne curi na priključke za napajanje, njih kod montaže okreneš na gornju stranu. Moja je procurila, i to jako, ali nije se ništa bitno desilo, osim velike lokve. Sad curi u kantu.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pet lip 29, 2012 2:36 pm

pa di ti je uspjela procuriti? Imaš kakvu sliku?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet lip 29, 2012 2:46 pm

Ma ne nova. Stara pumpa, na osovini.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori