braumeister

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri stu 16, 2011 12:08 pm

Idioti nikad ne pišu kolko je koji lonac litara nego napišu visinu.Kod ovog je visina 40 cm.Ja sam uzeo za primjer nek je polumjer 15 cm i kad se to izračuna po formuli za volumen ispada cca 28 l.

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » sri stu 16, 2011 5:36 pm

Don Genovese je napisao/la:Planiram napraviti nekakav HERMS u kojeg, prije kretanja na posao u 6.30h ulijem prilagođenu vodu u oba kotla koliko je potrebno (po receptu), potrpam slad u komovnik, hmelj u dozatore za hmeljenje, stisnem gumb za start i kad se vratim s posla oko 16h u fermentoru me čeka aerizirana sladovina od 18°C u koju samo ulijem starter kvasca.
Upravo bih tako nešto i ja rado imao :)
Međutim nikamo mi se ne žuri, a ionako moram još puno stvari u vezi pivarstva pohvatati, pa te ideje zasada samo razmatram.
Don Genovese je napisao/la:Nakon dugo mozganja prihvatio sam se PIC-eka i pohvatao dosta stvari u Basic-u, no nikako da sve potprograme povežem u hrpu.
I od hardware-a imam sve u rukavu osim aktuatora za kuglaste ventile. Ima i za to rješenja, ali su komplicirana za DIY, grozota.
Razvojna ploča ti je super, no za praktičnu izvedbu morat ćeš radit' posebnu, strogo namjensku.
Radiš li i ti u Basic-u? C-ovi i asembleri su mi za sad prekomplicirani.
Tako je, dok pišem i isprobavam program koristim razvojnu ploču. Kad sa svime završim radim posebnu pločicu. Tome i služi razvojna ploča.
Radim u bilo čemu :D
Asembler nije nešto pretjerano kompliciran ali jednostavno oduzima previše vremena :)
Isprobao sam desetak prevoditelja viših programskih jezika u asembler i najbolje mi je legao jedan za C.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet stu 17, 2011 3:05 pm

E, pa ja ne dam +1000 kn za razvojnu ploču. Odmah napravim svoju ploču, uzmem buzdovan i PIC-ko mora proradit', "'oće-neće". Ta ploča ionako nema nikakvih indikatora za provjeru rada ni step-motora, ni tiristora, a ni servo spravica. Za to postoje instrumenti sa strane ili u PC-u.
Da sam programiranje naučio puno prije, sad bih već imao puno uređaja kojima bi mi bilo lakše pripremati pivu.
Želim ti neizmjernu sreću u nadolazećim konzumacijama pive kakve si god zaželiš. :zivjeli2:

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » čet stu 17, 2011 4:18 pm

Istinu govoriš, ako se misliš mikrokontrolerima baviti samo u svrhu izrade uređaja za pomoć kod spremanja piva, onda ti razvojna ploča vjerojatno ni ne treba. Ipak, razmisli o cijeni samog programatora i usporedi je s cijenom čitave razvojne ploče (koja na sebi ima i programator) i uvjerit ćeš da je razlika u cijeni relativno malena a u funkcionalnosti velika.
Eh da, da ne zaboravim, kakav programator trenutno koristiš?
Kad ti na pamet padne ideja za kakav pivarski aparat, napiši na forum pa da raspravimo! :) :wink:

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » čet stu 17, 2011 10:48 pm

frici je napisao/la:Koliki je taj lonac?
Mislim da je taj lonac od 24 lit. Barem je tako pisalo na polici.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet stu 18, 2011 7:12 pm

400d je napisao/la:hehe, nećete vjerovati šta sam našao za smješnu lovu na našem lokalnom oglasu:

slika

slika

ovo je inox ugostiteljski čajnik kapaciteta 50 litara. imam neki ludi osjećaj da sadrži većinu bitnih elemenata (osim pumpe i nešto elektronike) da bi se mogao konvertirati u braumeister ili nešto tog tipa.

i prokleto mu je sličan :D
sad sam pričao s likom u vezi ovoga. kaže da ima grijač jačine 5,6 kw i da je trofazna struja....

šta mislite o tome?

molim da mi odgovori neko ko zna oko struje - da li postoji nešto što bi se moglo nazvati produžni kabal za trofaznu struju? da mogu razdvojiti jednu utičnicu na dva izlaza?? to je onaj široki utikač s tri pipka:

slika
I like the smell of fermentation in the morning

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » sub stu 19, 2011 1:24 am

Nisam vidio kupovni "produžni" s trofaznim utičnicama (to ne znači da ne postoji), ali možeš ga jednostavno napraviti sam (ili dati da ti ga netko napravi ako se ne želiš petljati s tim) od elemenata za nadžbuknu instalaciju. Neće lijepo izgledati ali će raditi ispravno i sigurno.
Pravo pitanje je za što ga misliš koristiti. Ako želiš npr. spojiti štednjak i ovaj kotao na istu utičnicu pomoću tog produžnog kabla i oba uređaja koristiti u isto vrijeme, to i nije najpametnija ideja ako nisi siguran da su vodiči dimenzionirani za toliko opterećenje. Ako će kotao raditi samo kad je štednjak ugašen i obrnuto, neće biti problema.

EDIT: zaboravio sam spomenuti, postoje trofazni produžni kablovi na kolutu, uglavnom za gradilišta i industriju, ali imaju drugačiju utičnicu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub stu 19, 2011 1:15 pm

produžni kabel će biti manji problem nakon što saznaš jeli unutra jedan grijč predviđen za spoj na dvije faze(380V) ili je više grijača(predviđenih za 220V kao kod štednjaka) pa je ukupna snaga 5,6kW.u svakom slučaju osigurači nesmiju biti manje od 16A po fazi.
ako je (ovaj profi) aprat bio slučajno spojen na jednu fazu trebao bi osigurać od 20A min ili bolje 25A,što u stanu nemaš.(ovo je manje vjerojatno ali pišem zato da provjeriš spoj i podatke)

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » ned stu 20, 2011 10:32 am

Produžni kabel sa ovakvim 3F utikačem(kao na slici) ne postoji, jer ti utikači i utičnice nisu više po propisu. Sad su po propisu oni koje Mirko spominje.
Ja ti preporučam da kreneš od priključnog kabla, ako postoji. Ako ne postoji postoji priključna klema, i prekidač, gdje možeš vidjeti dali se radi o jednom grijaču za 400V, ili o tri grijača za 230 V. Priključak ovog uređaja napravi zasebno sa jednim kablom - ako je 3F pruključak treba ti 5-žilni kabel.
A ako ti treba još koja utičnica onda napravi posebno razvodnu kutiju sa više raznih utičnica(1-fazne i 3-fazne), koja će biti negdje montirana i okljopljena ( imaš u trgovinama elektroinstalcijskog materijala plastične kutije raznih veličina u zaštiti IP45( dobro zaštičeno od prašine i od vode).
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pon stu 21, 2011 1:43 pm


Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pon stu 21, 2011 2:59 pm

izvrsno sigurno, fala bogu da je cijena prava sitnica za kućnu upotrebu :)

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pon stu 21, 2011 3:25 pm

mislim da bi se moglo naći i jeftinije, ali s obzirom da moram povećat kapacitet i olakšat proizvodnju ne gine mi veliko ulaganje :)

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon stu 21, 2011 3:49 pm

Mislim da za 4000kn napravis sam opaki stroj... samo ako ti se da...

Za manje od 2500 bi napravio sistem sa 3 bacve od 50L, sa pumpama, elektricnim gijacem, plinski grijaci... ma sve. Ali treba truda. Ali nema niceg zabavnijeg nego kad sam sve napravis. ;) :zivjeli2:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » pon stu 21, 2011 3:59 pm

ahrga je napisao/la:http://www.njuskalo.hr/ugostiteljski-pr ... as-1761423

a kuhati u ovom?
U mojoj firmi postoje dva takva samo bez dimljaka, ispod ide plamemik, nisam znao da imaju takvu cijenu, ako opet budu poceli zajebavat sa placom nosim ih doma. :lol:

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pon stu 21, 2011 5:10 pm

Realno, 4kkn je bagatela za onaj kotao... inače su po 10 i vise.. no i dalje je to puno... za 2500 možeš bez problema napraviti sistem sa 3 bačve kapaciteta 50l. Ako trebaš veći kapacitet, cijena ide drastično gore. Inox je skup i tu nema pomoći.

Odgovori