braumeister

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » pet vel 24, 2012 9:27 am

Niko ništa?? :P
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet vel 24, 2012 9:58 am

Zrinski, pumpa ti je centrifugalnog tipa, a kod ukomljavanja radi samo grijač ispod slada. Mrcinu možeš vidjeti, ako nigdje bliže, onda na nekoj od prezentacija proizvođača ili dealera. U svezi toga kontaktiraš jednog od njih, "nakekaš" mu da ima dvadesetak zainteresiranih kupaca u ZG-u, osiguraš prostor, grickalice ... i dogovoriš termin. Vjerujem da bi bilo dovoljno posjetitelja. Za kupce baš nisam siguran. :)

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » pet vel 24, 2012 8:37 pm

Don Genovese je napisao/la:Zrinski, pumpa ti je centrifugalnog tipa, a kod ukomljavanja radi samo grijač ispod slada. Mrcinu možeš vidjeti, ako nigdje bliže, onda na nekoj od prezentacija proizvođača ili dealera. U svezi toga kontaktiraš jednog od njih, "nakekaš" mu da ima dvadesetak zainteresiranih kupaca u ZG-u, osiguraš prostor, grickalice ... i dogovoriš termin. Vjerujem da bi bilo dovoljno posjetitelja. Za kupce baš nisam siguran. :)
Hvala!
Centrifugalna je svaka, ali dali je magnetna kao što je na braumeister 50l ili ima sistem kao što je kod pumpi za pretakanje vina.?
Kako znaš za grijač da li si siguran u to ili predpostavljaš, to mi je važno jer planiram napraviti nešto slično, pa moram znati sve detalje.
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon vel 27, 2012 8:09 am

Nije svaka centrifugalna. Imaš još i klipnih, zupčastih, membranskih, ... Kad ne isperem odmah svoju "vulgaris" pumpu toplom vodom, osovina se zapeče s brtvama i treba, uz nalijevanje tople vode i okrenuti osovinu rukom da se oslobodi zalijepljenog sloja da bi opet vrtila. Zato na drugoj strani ima ventilator koji samo okrenem. Razmišljao sam, kad bih imao pumpu s magnetnom vezom rotora pumpe i rotora motora, morao bih uvijek rastaviti kučište pumpe da okrenem rotor, jer i kod takve se rotor vrti na nekakvoj osovini, samo ta ne izlazi van iz kučišta, pa nema brtvu. Moja je već odradila puno šarži, a brtva na osovini još nije propustila, tako da nemam brige.

Kod ukomljavanja grije samo najdonji grijač jer je najpotopljeniji kad pumpa gura sladovinu kroz doljnje sito prema gornjem, a izvan bubnja je najmanje sladovine. Logično, jer za grijač nije dobro da je nepotopljen, a i šećer se na oplahivanom grijaču (koji radi) najlakše karamelizira.

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » sri vel 29, 2012 6:54 pm

Don Genovese je napisao/la:Nije svaka centrifugalna. Imaš još i klipnih, zupčastih, membranskih, ... Kad ne isperem odmah svoju "vulgaris" pumpu toplom vodom, osovina se zapeče s brtvama i treba, uz nalijevanje tople vode i okrenuti osovinu rukom da se oslobodi zalijepljenog sloja da bi opet vrtila. Zato na drugoj strani ima ventilator koji samo okrenem. Razmišljao sam, kad bih imao pumpu s magnetnom vezom rotora pumpe i rotora motora, morao bih uvijek rastaviti kučište pumpe da okrenem rotor, jer i kod takve se rotor vrti na nekakvoj osovini, samo ta ne izlazi van iz kučišta, pa nema brtvu. Moja je već odradila puno šarži, a brtva na osovini još nije propustila, tako da nemam brige.

Kod ukomljavanja grije samo najdonji grijač jer je najpotopljeniji kad pumpa gura sladovinu kroz doljnje sito prema gornjem, a izvan bubnja je najmanje sladovine. Logično, jer za grijač nije dobro da je nepotopljen, a i šećer se na oplahivanom grijaču (koji radi) najlakše karamelizira.

Kakvu pumpu imaš? I za kaj ju koristiš?
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet ožu 01, 2012 2:03 pm

Pa običnu "vešmašinsku centrifugašicu".
Povlači sladovinu od ispod sita, crijevom izvan lonca do vrha i zalijeva slad kod ukomljavanja, i poslije kod ispiranja zrnja. Za sada.

Avatar
mišo
Postovi: 237
Pridružen/a: pet pro 28, 2012 5:51 pm
Lokacija: brdovec

Post Postao/la mišo » pon lip 16, 2014 10:47 am

Ljudi jel ko napravio taj braumeister, bas me zanima taj uredaj

Odgovori