CounterFlow Chiller

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub vel 20, 2016 11:40 pm

Chvembo je napisao/la:Svaka trgovina s vodovodnim materijalom ima 97%kositar tinol, Mariterm, Feroterm...
Ak si u zapadnom dijelu grada, javi se pa ti posudim zicu, pastu i alat za sloziti chiller.
A što čini onih 3% ostatka legure?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » pon vel 22, 2016 9:52 am

Sn97Cu3 je deklaracija, znaci bakar. I sva proizvodnja elektronike je presla na tu leguru, ROHS direktiva

Avatar
kocka
Postovi: 28
Pridružen/a: pet tra 15, 2016 8:13 pm
Lokacija: Varaždin
Kontakt:

Re: CounterFlow Chiller

Post Postao/la kocka » pet tra 15, 2016 8:23 pm

Zedni je napisao/la:Evo danas dosao zadnji dio (termometar) koji sam ubacio pa da poslikam i stavim.

Ovo kosta dosta, pa se nadam da ce i dobro raditi :D ... Sastoji se od 8m 12mm bakrene cijevne spirale i nesto manje vanjskog PVC crijeva unutarnjeg fi20, a vanjskog 25mm. Termometar sa ebaya, toliko da odokativno vidim izlaznu temperaturu, nije bas nesto, spor je ali za to sto treba bude dobar. :)

Najjednostavnije se sve vidi po slici:

2xT komad 22x22x15
2x redukcija 15 na 12
1xT 12mmm (za sondu termometra)
2x22 na 3/4" navoj za gardena nastavak
nekih 20tak cm fi22 za nalotati 3/4" prijelaz i za povezivanje PVC crijeva sa T komadom
2x selne
1 gumeni cep za sondu termometra

IZNOS:
8m fi12 sa 25% popusta 248kn
8m PVC crijevo + 2 selne 80kn
T komadi i redukcije sa popustom 30% nekih 50-60kn, izgubio sam taj racun.
Termometar par kn...

Sve ukupno na grubo 380kn! Uglavnom ovo mora da radi ko mala zvijerka, nadam se da cu ga testirati ovaj vikend i kuhanju. ;)

Komentari?
Budući da sam nov u ovom, imam glupo pitanje, tj za neke jednostavno, za mene još komplicirano.

Imam 8m fi15 bakrene cijevi u kolutu. koje veličine PVC cijevi trebam za vodu?

I koje veličine ove spojeve? T-spojeva , redukcija...

Hvala :)

Avatar
t_derek
Postovi: 26
Pridružen/a: čet lip 18, 2015 11:48 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la t_derek » uto ožu 07, 2017 8:22 pm

Bok pivopije,

Eto krenuo i ja u izradu svog CFC pa naletio na problem.
Koristio sam izoliranu bakrenu cijev za klimu 12,7 mm, omotao je žicom i stavio u PVC crijevo.

slika

Problem je kad sam krenuo raditi priključke (mislio sam sve spojeve zalemiti sa bakrenim fitinzima) onda sam shvatio da ova bakrena cijev nije 12 mm nego 12,7 mm i neće mi prći kroz redukciju na 12 mm. :?

E sad koji mi je najbolji način da složim te priključke? Vidio sam da neki koriste one završne uvodnice ili tak nešto.

Prijedlozi su dobro došli :zivjeli2:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto ožu 07, 2017 8:52 pm

12,7 nije standard . možda je cjev na kraju deformana pa imaš 12,7 i 11,5 a ne krug. ako je cjev 12x1 nabij nešto fi 10 da dobiješ cirkl-krug. provjeri ili proširi redukciju na način da ju zagriješ plamenom pa naglo ohladiš pod vodom . postat će meka ko,ko duuša... al vjerojtnije je ono prvo. ahoooooj
:hmelj:

ps . ak misliš na erneto spojnice ( one sa prstenom ## ) opet će biti problem ako imaš deformiranu cjev - jer 12,7 nije istina ni pametna dimenzija.

ćuk ćuk :hmelj:

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » uto ožu 07, 2017 9:04 pm

bademe, izgleda da je ipak standard...
http://klimacentar.com/index.php/oprema ... m-1-2.html :zivjeli2:

Avatar
t_derek
Postovi: 26
Pridružen/a: čet lip 18, 2015 11:48 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la t_derek » uto ožu 07, 2017 9:41 pm

mali badem je napisao/la:12,7 nije standard . možda je cjev na kraju deformana pa imaš 12,7 i 11,5 a ne krug. ako je cjev 12x1 nabij nešto fi 10 da dobiješ cirkl-krug. provjeri ili proširi redukciju na način da ju zagriješ plamenom pa naglo ohladiš pod vodom . postat će meka ko,ko duuša... al vjerojtnije je ono prvo. ahoooooj
:hmelj:

ps . ak misliš na erneto spojnice ( one sa prstenom ## ) opet će biti problem ako imaš deformiranu cjev - jer 12,7 nije istina ni pametna dimenzija.

ćuk ćuk :hmelj:
To je standardna cijev za klime 12,7 cm ili 1/2"
Mislim da sam ovdje na forumu pročitao da je ta cijev tanja i lakše se savija pa je kao takva bolja za chiller, ali nisam predvidio da ću imati problema sa dimenzijama.

Inače stvarno se lagano savije :)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri ožu 08, 2017 11:22 pm

Spominjale su se uvodnice za kablove, elektromaterijal.

Odi u nekakav servis za klime pa daj serviseru da ti pertlalicom raspertla krajeve da ti krajevi pređu preko navoja gdje ide matica na spojnicu, pa umjesto matice, krajeve cijevi zalotaš direkt na spojnicu, ili kupiš od servisera ili u trgovini spojnice za 1/2" cijev na navoj koji ti odgovara, koje se isto pertlaju (s mehaničkim alatom/stožcem se kraj cijevi malo raširi, nakon što također prvo natakneš na cijev maticu s kojom ćeš cijev zategnuti na spojnicu).
Nemoj zaboravit' prvo nataknuti na bakrene cijevi spojnice za vodu :shock:
BTW, da nisi malo pretegnuo te vezice za plastičnu/bakrenu cijev, pa da voda ne bude kroz plastiku imala veliki otpor? A i izolacija s bakra ti ovako, pi puta oko baš nije najbolje skinuta, ili mi se samo čini? Sve zajedno do sad i nije velika greška, i da se sve popravit', zato bez puno sjekiracije :zivjeli2:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet ožu 09, 2017 8:39 am

jonathan livingston je napisao/la:bademe, izgleda da je ipak standard...
http://klimacentar.com/index.php/oprema ... m-1-2.html :zivjeli2:
u moooje vrijeme toga nije bilo :roll: :D

dobro je da neko pazi...na ovakve

tnx đo- li :hmelj: :zivjeli2:

t_derek , kak veli Vito , bez specijalnog alata, mislim da nebu išlo . Ž

Odgovori