Fermentor

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » čet stu 08, 2012 2:24 pm

Nevidim razlog zašto bi nadruka tako veliki fermenter sa co2?
Lakše i jednostavnije ti je da središ da ti tank može izdržati mali tlak.
Recimo 0.3 bara. Kad budeš pretakao u bačve spoji co2 na blowoff ili di već imaš
spoj navrhu.Otvori ispust za punjenje pivske bačvice i istisnutu tekućinu u fermenteru nadomjestiš sa co2.
Poslije bačvu nadrukaš na koliko već hoćeš.
Više imaš na:

http://www.byo.com/stories/projects-and ... ed-brewing

Ako ovo već znaš sorry na upadu.Samo mi je još ostalo nejasno zašto želiš pivsku bačvu od 150 ltr,kad je lakše i jednostavnije da napuniš 3 bačvice.

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » čet stu 08, 2012 6:34 pm

Hvala svima na zalaganju.

Moja ideja je bila da karboniziram pivo u toj bačvi zato jer bi onda iz nje mogao flaširati gaziranu pivu.
Prije flaširanja ohladio bi ju na 3-4 stupnja.
Da li je to preambiciozno?
:D
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned stu 18, 2012 8:52 am

zrinski je napisao/la:
zrinski je napisao/la:Kapacitet 150 litara. Visina 160 cm.
Valjak 70 cm, konus 40 cm. Fi 50 cm.
Dupla stijenka.
:zivjeli2:
Da li netko možda zna proračunati opterečenje na tlak.
Pitanje je: da li bi ovaj fermentor izdržao unutarnji tlak od 2 bara.
Debljina lima je 1,5 mm.
Pada mi na pamet da u bačvu nadrukam co2 i da na taj način gaziram pivo.
Može li to proći.
Molim savjet.

:zivjeli2:
Opterećenje na tlak?

Za tlak od 2 bara ispod poklopca, na istom za protusilu, raspoređena ravnomjerno po cijeloj površini treba ti masa od minimalno oko 1925 kg (tlak je bar=kg/cm2 x 0,98 ) (površina A=r2 x Pi). Da bi to izbjegao trebaš zavariti poklopac za cijelokupni obod stijenke valjka i na poklopcu napraviti manji otvor oko 5 X 10 cm s prirubnicom i odgovarajući poklopac s kontraprirubnicom. Za pričvršćenje poklopca, kako si sada zamislio treba ti, uz ovako slabašnu prirubnicu prilično tvrda, odmašćena i ohrapavljena gumena brtva, a vijci (ovo je iz iskustva, ne iz proračuna) cca M10 s razmakom između centra rupa od maksimalno 20 mm. Cornelius keg ima plehek debljine 1,2 mm, i s obzirom na veličinu površine atestiran je na 7 bara. Ovako, Pi x oko, ako su varovi solidno izvedeni, ova tvoja posuda izdržala bi ti 1 bar ili ti 100 kPa, a većeg tlaka ti ni ne treba za karbonizaciju, ako ćeš biti dovoljno strpljiv. Samo me zanima kako ćeš hladiti cijeli taj KEG na nekih 4 do 5 °C?
Sreće na vreće.
zrinski je napisao/la:...Da li je to preambiciozno?
:D
Da. (Sorry, život je takav.)
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » ned stu 18, 2012 5:43 pm

Hvala Don.

Za hlađenje sam uspio nabaviti: vidi slike.
Ugradio sam unutra još i grijač tako da mi grije i hladi vodu osvisno o situaciji. Ova sprava ima dve pumpe jednu koja mješa vodu unutar posude a druga tjera vodu van preko ventila koji se nalazi s prednje strane.
Susjed je držao ovu spravu u kljeti i nije znao šta bi sa njom, pa sam ga riješio iste po simboličnoj cijeni. :lol: :lol:

Odustajem od karbonizacije u fermentoru.
Karboniziju ću probati napraviti u corny kegu.
Dali je netko pokušao flaširati karbonizirano pivo?
Na koliko ga treba ohladiti,a da se što manje pjeni?
Savjeti dobro došli.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » čet lis 03, 2013 12:48 pm

da li itko zna koliki postotak zraka ili praznog prostora smijem imati u sekundarnom fermentoru? Da li smijem držati u sekundaru ako je on 150 lit a ja imam 100 lit piva?
postoji mogućnost da za takvu situaciju zavarim pin-lock priključak i nadrukam ga sa co2 samo da istisne 50 lit zraka??? ili to nije potrebno?
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet lis 04, 2013 8:00 am

CO2 je teži od zraka. Ako laganim protokom pustiš crijevom CO2 u sekundar iznad same površine pive, nek izlazi desetak sekundi, CO2 će ti ostati kao izolator prema okolini. Samo ga lagano poklopi i ne diraj više, do pretakanja. Tako možeš imati i 20l u fermentoru od 150l. Ne moraš ništa variti.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet lis 04, 2013 8:23 am

thanx

:zivjeli2:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
lavablack
Postovi: 33
Pridružen/a: čet lis 03, 2013 7:15 pm
Lokacija: Zagrebačka Dubrava

Post Postao/la lavablack » uto vel 11, 2014 2:26 pm

Kako mjeriš temperaturu u fermentoru? Di je sonda? Kako zagrijavaš ukoliko je temperatura ispod cca 18, a radis ale pivo? Meni bi trebala samo opcija zagrijavanja, ne planiram raditi lagere pa sam mislio napraviti nesto sa tim elektricnim kablovima u duploj stijenci i obložiti sa armaflexom i sve spojiti na kontroler. Samo me muči gdje staviti sondu i to svo pranje i dezinficiranje oko sonde.

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Post Postao/la crna guja » pon ožu 20, 2017 9:38 pm

pozdrav svima. svaki se tank bez obzira na veličinu i opterećenje može pojačati, odnosno dodatno ukrijepiti...pitanje je samo da li se to nekome isplati, ima li tehničke mogućnosti za to,i da li smatra da je vrijedno truda. u svakom slučaju, novac investiran u to doista ne bi trebao biti baš nepremostiva prepreka.(ako me pitate da li sam to već radio na mojim fermentorima-nisam,ali na brodovima jesam, pa ako ima zainteresiranih za te diy varijante, mogu iznijeti ono što mislim.... 8) , dakle jesam, pa neka vito, badem, ervin i ostali (kapa dolje majstori !)kažu što misle. btw, svaki brod je zapravo jedan veliki tank, a upravo vaša dosadašnja rasprava na ovom postu daje odgovor zašto su vikinzi imali najbolje brodove u svoje vrijeme,....pa su, razumljivo, pili i najbolje pivo :shock: :shock:

:D :D :pivo3:

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pon ožu 20, 2017 10:15 pm

Don Genovese je napisao/la:CO2 je teži od zraka. Ako laganim protokom pustiš crijevom CO2 u sekundar iznad same površine pive, nek izlazi desetak sekundi, CO2 će ti ostati kao izolator prema okolini. Samo ga lagano poklopi i ne diraj više, do pretakanja. Tako možeš imati i 20l u fermentoru od 150l. Ne moraš ništa variti.
Ne bih rekao da ovo vrijedi za sekundare...
Mozda za kratkorocne akcije tipa kegiranje:

http://beerandwinejournal.com/can-co2-form-a-blanket/

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon ožu 20, 2017 10:43 pm

crna guja je napisao/la:pozdrav svima.
gle ga, ukrao nick meni s etikete :D
slika
slika

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Post Postao/la crna guja » pon ožu 20, 2017 11:00 pm

etiketa je obećavajuća 8) to bi volio imat u pivoteci. da, definitivno lukav izbor. :loce:

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Post Postao/la crna guja » pon ožu 20, 2017 11:02 pm

može kašeta?

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Šafran » sub ožu 25, 2017 11:18 am

lavablack je napisao/la:Kako mjeriš temperaturu u fermentoru? Di je sonda? Kako zagrijavaš ukoliko je temperatura ispod cca 18, a radis ale pivo? Meni bi trebala samo opcija zagrijavanja, ne planiram raditi lagere pa sam mislio napraviti nesto sa tim elektricnim kablovima u duploj stijenci i obložiti sa armaflexom i sve spojiti na kontroler. Samo me muči gdje staviti sondu i to svo pranje i dezinficiranje oko sonde.

Ja svoj fermentor grijem i hladim preko duplog plašta. Imam bojler od 5 lit. i nekakvi mali protočni hladnjak koji se koristio vjerojatno za sokove u slastičarnicama. Temp. kontroliram preko STC 1000, i sve tjeram sa jednom protočnom pumpom od centralnog. Pošaljem skicu radi lakšeg shvaćanja.

Smjerove protpka reguliram sa četiri elektroventila od vešmašine koje STC pali i gasi u parovima preko releja. Razvod struje nisam nacrtal kompletan jer mislim da nema potrebe.

Sonda ne na sredini visine fermentora i na oko 1/3 promjera, a sastoji se od inox cijevi koja je zavarena na jednom kraju a na drugom ima navoj i ušarafi se ko ventil u muf sa vanjske strane. U nju je izvana uvučen toplinski senzor STC-a. Znači čišćenje i dezinfekcija kao i kod običnog muškog ventila.

Ako nekom ovakvo riješenje pomogne ja sam sretan.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Topsis
Postovi: 107
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re:

Post Postao/la Topsis » čet lis 12, 2017 1:41 pm

[quote=Šafran post_id=77921 time=1490437098 user_id=1852]
[quote="lavablack"]Kako mjeriš temperaturu u fermentoru? Di je sonda? Kako zagrijavaš ukoliko je temperatura ispod cca 18, a radis ale pivo? Meni bi trebala samo opcija zagrijavanja, ne planiram raditi lagere pa sam mislio napraviti nesto sa tim elektricnim kablovima u duploj stijenci i obložiti sa armaflexom i sve spojiti na kontroler. Samo me muči gdje staviti sondu i to svo pranje i dezinficiranje oko sonde.[/quote]


Ja svoj fermentor grijem i hladim preko duplog plašta. Imam bojler od 5 lit. i nekakvi mali protočni hladnjak koji se koristio vjerojatno za sokove u slastičarnicama. Temp. kontroliram preko STC 1000, i sve tjeram sa jednom protočnom pumpom od centralnog. Pošaljem skicu radi lakšeg shvaćanja.

Smjerove protpka reguliram sa četiri elektroventila od vešmašine koje STC pali i gasi u parovima preko releja. Razvod struje nisam nacrtal kompletan jer mislim da nema potrebe.

Sonda ne na sredini visine fermentora i na oko 1/3 promjera, a sastoji se od inox cijevi koja je zavarena na jednom kraju a na drugom ima navoj i ušarafi se ko ventil u muf sa vanjske strane. U nju je izvana uvučen toplinski senzor STC-a. Znači čišćenje i dezinfekcija kao i kod običnog muškog ventila.

Ako nekom ovakvo riješenje pomogne ja sam sretan.
[/quote]

Možeš li baciti koju sliku, vizualno mi je nekako bolje za analizirati! :)

Pozz

Odgovori