CFC by tante

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » uto vel 26, 2013 3:04 pm

Don Genovese je napisao/la:Može i slobodnim padom, ali traje malo dulje. Preporučam ti unutrašnju cijev (kroz koju ide sladovina) unutarnjeg promjera barem 10mm. Moj je 8mm s pumpom i protok mi je taman na granici prihvatljivosti.
Fala na odgovoru!

:malosamsipopil:

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Re: otrovni bakar

Post Postao/la piccasso » uto vel 26, 2013 5:33 pm

Mile je napisao:
Ako je lemljeno mekim lemom (za pitku vodu ne smije se lemiti sa tvrdim lemom) sa legurom koja se koristi za pitku vodu onda nije otrovno. Ta legura je 97% kositar i 3% bakar. Za korištenje kod temperatura koje mi imamo bakar nije otrovan.
Točno je da je bolje koristiti inox (304) cijevi, samo to je skuplje i cijevi su 5m ili 6m, a ne ko bakrene koliko hočeš, i teže se savijaju. Pogotovo što se inox puno lakše pere.
o otrovnosti bakra više neču govoriti neka svaki sam za sebe procjeni.
cjena inox cjevi je 10kn a bakra 30kn po metru za isti promjer.
standardna dužina inox cjevi je od 50 ili 100m.
savijanje inoxa je teže ali ove tankoslojne cijevi se savijaju kao i bakrene.
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: otrovni bakar

Post Postao/la 400d » uto vel 26, 2013 6:16 pm

piccasso je napisao/la:
o otrovnosti bakra više neču govoriti neka svaki sam za sebe procjeni.
a negdje si već govorio o tome? :?:
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Post Postao/la piccasso » uto vel 26, 2013 6:42 pm

jesam ali ni sam već neznam gdje.
sve je to zanemariva količina i netreba bacati stare stare stvari od bakra ,ali moja preporuka za one koji nemaju ništa da ne kupuju skupi bakar jer postoje bolja i povoljnija rješenja :zivjeli2:
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Re: otrovni bakar

Post Postao/la Ferdo » uto vel 26, 2013 7:19 pm

piccasso je napisao/la: o otrovnosti bakra više neču govoriti neka svaki sam za sebe procjeni.
cjena inox cjevi je 10kn a bakra 30kn po metru za isti promjer.
standardna dužina inox cjevi je od 50 ili 100m.
savijanje inoxa je teže ali ove tankoslojne cijevi se savijaju kao i bakrene.
Sve je otrov, ključni su MDK ( maksimalna dnevna količina unosa) i vrijeme izloženosti.
Nemojte se zavaravati, i inox je topiv u vodi sniženog PH. Njemci godinama prate utjecaj inox posuđa na povećanje alergija u populaciji. Glavni su krivci krom i nikal.
Možete birati, kraća i bolje vodljiva spirala od bakra ili duža 3X slabije vodljiva inox spirala. Što god izabrali sigurno će hladiti sladovinu i trovati vas po malo. Za 100 godina ste otovani, garant.
U vinarstvu se koristi inox posuđe ali je bakreni ljevak nezamjenjiv, isto tako u destilerijama se naglašava bakreni dio opreme. Proguglajte malo
"bakreni plug"neobično je zanimljivo. Bakrom ću poštihati oko mog hmelja.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Re: otrovni bakar

Post Postao/la diS » uto vel 26, 2013 11:17 pm

Ferdo je napisao/la:Za 100 godina ste otovani, garant.
Đizs.. nemoj bit takav pesimist :D

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

bakrene vs inox cijevi

Post Postao/la Deda Mile » sri vel 27, 2013 10:28 am

Kad sam vidio da je moguće kupiti inox cijevi, o ćemu je Picasso pisao, poveselio sam se. Ali moje veselje je kratko trajalo, jer je maksimalni promjer 10 mm. Meni je bakrena 12 mm djelovala premalo. Pogotovo što tražim materijal za HERMS, gdje bi mi trebala šlanga od cijevi 18 (još bolje 22) mm. Cijevi tog promjera, ali ne tankostjene, ima u Strojoprometu, ali cijene su nešto drugačije od ovoga što Picasso piše.
Kupio sam, prošli tjedan, komad cijevi promjera 10x1mm dužine 2,5m inox 316L bešavna, cijena 85kn/m bez PDVa.
Sad se pojavio još jedan dodatni problem. Moj glavni izvor inox limova i cijevi otpad više nema maloprodaju (vele da im se to neisplati zbog fiskalnih kasa).
Iako dajem apsolutnu prednost inox-u čini mi se da ću morati upotrijebiti bakar.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » sri vel 27, 2013 5:52 pm

Maj frst ajdia voz det dis pajp jusing mi lajk HERMS koil,end det aj ken juz it lajk hit eksčendžer in fermenter end lajk imeršn čiler . For hit ekščendžer end IC it iz okej but like
HERMS it gat limitejšn.Frst limiteljšn iz pajp dijametar of 10 milimiters.it šud bi et list half inč diametar.seknd problem vith dis pajp iz lenght vot is kozing flov restrikšns bikoz of koil lenght end adhejšn.Lenght iz 15 mitrs.
det is afekting on pamp.vith flov restrikšn aj kent recirkulejt ol voljum of MT lajk aj vant end aj kant inkris tempričur lajk dizajerd. so aj stil juz kuper koil for herms.
Maj kraftsmen spiking mi det hi gat sam mašin end det he ken bend eni inox pajp bat onli from 38cm to hajer dijametar.Maj HLT iz 32cm so it vont fit end aj vil kip kuper koil in HERMS.
dis koil iz ekselent for IC end tempričur kontrol bat for herms it šud bi definitli lardžer dijametar bikoz lardžer dijamtar giving les restrikšns on flov.
Best rigards from EU
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » sri vel 27, 2013 6:14 pm

Das ist veri najs čiler ..rosfraj is d best ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri vel 27, 2013 6:29 pm

...diskripšn is beter :D
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Post Postao/la piccasso » sri vel 27, 2013 10:48 pm

dis čiler mnogo koštati bat aj trast him (and pipl ju mast trast)
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

marat764
Postovi: 1
Pridružen/a: čet vel 28, 2013 12:11 am

Post Postao/la marat764 » čet vel 28, 2013 12:35 am

[/img]slika

...znam da nije CFC, ali pošto smo bili kratki s lovom napravili smo što se uklopilo u naš skromni budzet....uspješno ohlađena tura od 50L piva za nekih cca 10 min na 20C...voda skladistena za pranje posuđa i cijelog pribora...cijena 172 kune...ima oko 9-10m bakrene cijevi... :P
...zasad smo zadovoljni...kad skupimo lovu plan je i CFC :D

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » čet vel 28, 2013 6:40 am

Picaso ju mast trast mi det it iz not prajsi bikoz ven ju juz it lajk kuling koil in fermenter den ju gat plenti benefits.ju ar avojding ol big boksis and fridžis.Džast atač sam smol pamp on baket ful vith ajs and kontrol it vit sam simpl kontroler lajk STC1000.for dis purpoz flov restrikšn iz not krušial. pajp is insajd bir.ju gat kuling from insajd.not from autsajd and ju gat faster kontrol.
Olso aj tinking tu kat pajp vot rimejn mi on 5 cm long pisis ,konekt dem vit silikon tjub of sejm lenght end put it insajd glas karboj lajk kuling koil for sekondari fermentejšn kontrol.
part of pajp aj vil juz lajk termovel for tempričur sond.van benefit mor.
Dej after jesrdej aj džast kejm in Hrvatistan on godišnji umor.Sun i vil rivert vit informejšn hau tu kontrol sekondari van.
Best rigards

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » čet vel 28, 2013 9:06 am

Her Flick je napisao/la:Maj frst ajdia voz det dis pajp jusing mi lajk HERMS koil,end det aj ken juz it lajk hit eksčendžer in fermenter end lajk imeršn čiler . For hit ekščendžer end IC it iz okej but like
HERMS it gat limitejšn.Frst limiteljšn iz pajp dijametar of 10 milimiters.it šud bi et list half inč diametar.seknd problem vith dis pajp iz lenght vot is kozing flov restrikšns bikoz of koil lenght end adhejšn.Lenght iz 15 mitrs.
det is afekting on pamp.vith flov restrikšn aj kent recirkulejt ol voljum of MT lajk aj vant end aj kant inkris tempričur lajk dizajerd. so aj stil juz kuper koil for herms.
Maj kraftsmen spiking mi det hi gat sam mašin end det he ken bend eni inox pajp bat onli from 38cm to hajer dijametar.Maj HLT iz 32cm so it vont fit end aj vil kip kuper koil in HERMS.
dis koil iz ekselent for IC end tempričur kontrol bat for herms it šud bi definitli lardžer dijametar bikoz lardžer dijamtar giving les restrikšns on flov.
Best rigards from EU
Ako je moguće na običnom hrvatskom ( engleski ti je ipak za nijansu bolji od Ingridinog - uostalom ona je reklamirala svoju svinjsku MAST koja ima komercijalno ime TRAST). Dali je ta inox cijev, koja je na slici, napravljena u Hrvatskoj. Ako je gdje si je nabavio i tko ju je savijao. Ja to pokušavam nabaviti i napraviti više od godinu dana i ne uspijevam.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » čet vel 28, 2013 9:38 am

Malo zajebancije na račun političara nikom ne škodi.

Cijev je inoxova i kupljena je u: http://www.oprema-uredjaji.com/

fi 10 mm. kupio sam je prošle godine i cijena je bila 14.5 kn/mtr. + dostava.

Savijao sam je sam oko drvenog komada fi 25cm. malo triba pripazit kod savijanja i dobije se lijep krug. Kad sam je savio svaki sam red uhvatio plastičnom spojnicom da imam formirane sve krugove ali munjeni meštar je sve to skinuo kad je vario kolina pa je sad malo van centra osi.Nebitno jer staje u bačvu ali je to moga ljepše izvest.

Ovu cijev je teško navarit i neće svaki meštar da je vari.

Za one cijevi sa debljom stijenkom neki meštri koji rade ograde ili nautički program imaju savijače cijevi ali ako se dobro sijećam najmanji šablon koji je moj meštar ima je 38cm.
Taj je jedini u Splitu.Neznam sad broj mobitela ali ako nekome treba pronać ću ga.

Odgovori