Uređenje prostora za kuhanje

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Uređenje prostora za kuhanje

Post Postao/la diS » uto lis 02, 2012 9:31 pm

Da ne oftopičimo po onoj temi prebacujem ovdje s relevantnim postovima...
diS je napisao/la: Također kuham u podrumu i pod je betonski tako da ga je nemoguće oprat a pri metenju se podigne oblak prašine, izbjegavaj čišćenje na dan otvaranja fermentora.
Artanis je napisao/la: Što se tiče ovoga planiram izbetonirati pod i staviti nekakvu impregnaciju na njega koji ga čini kao da je od kamena, nema prašine. Isto tako se može i cigleni pod izlakirati, tako da ne upija vlagu. Ne znam kako se impregnacija zove, al vidio sam na slikama, izgleda odlično.
diS je napisao/la:Imaš kakav link?
Ja sam razmišljao o materijalu kojim impregniraju podove skladišta, tipa ovo:
http://www.dulex.hr/ashford.php
danny_boy je napisao/la:Ja isto tako planiram pod obložiti sa nekim slojem, nešto kao što imaju u bolnicama.
ervin je napisao/la: ja sam isto gledao te podloge, bas zbog te prljavstine i prasine koju je nemoguce pocistiti na obicnom betonu. uglavnom gdje god da sam pitao rekli su mi da je to jaako skupo i da nema za tako male povrsine. treba mi za 6-7 kvadrata. ako nadete negdje povoljno te mase javite ovdje :wink:
Artanis je napisao/la: Mislio sam na sredstva za impregnaciju betona. Ali na tržištu vjerojatno postoje brojne varijante na bazi silikona ili akrila.

Trenutno u šupi imam zemljani pod, a to je neprihvatljivo za proizvodnju piva, pa sam mislio izbetonirati pod a sad razmišljam o ovome

http://www.forum.hr/showthread.php?t=632284

Lijepo izgleda, a po slici bi rekao da je također s nečim premazano, jer inače cigla je dosta mekanija od betona pa je sklono oštećenjima i upijanju vlage.

Malo off topic, no postoji mogućnost da je pivo inficirano baš zbog neadekvatno pripremljenog prostora.
Kako sam čuo postoje različiti materijali, od silikonskih do onih na bazi epoksia.
U početku sam mislio ić na pločice (ta opcija još stoji) al ova varijanta mi je zanimljivija zbog lakšeg nanošenja.. pločica kad pukne moš je hebat, a ako nacikne komad premaza vjerujem da se može popravit novim slojem..

Par linkova za podove:
http://www.podovi.org/podovi-u-trendu/2 ... ferobetona
http://hr01.webdms.sika.com/fileshow.do?documentID=145

str. 55- Sikafloor Pro
http://en.calameo.com/read/00024724064aaee27b93b

Problem je cijena, tj. veliko pakiranje...

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri lis 03, 2012 9:58 am

Ja sam dosta gledao šta i kako na beton i na kraju zaključio da su pločice best buy opcija....
Naime, većina industrijskih podova (najčešće epoksidna baza) koštaju oko 50E po kvadratu. Stavljati tanji sloj pa zaštediti nije opcija jer se onda jako brzo uništi, takvi podovi moraju biti po PSu postavljeni.
Vanjske (čvršće i ne kližu se) pločice se da naći do 100kn i to dobre kvalitete, lošije i za 50kn, malo ljepila, jedno popodne i viola...
Za garažu čak razmišljam samo uljenu boju razliti i učetkati u beton, znam da nije neko rješenje no barem je turbo jeftino i lako za možebitne popravke.. Ako neko ima iskustva sa ovom opcijom molio bi da mi javi prije nego se zaje...

Moja 2 deci...

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri lis 03, 2012 11:25 am

Bojim se da ne bih nekoga uvrijedio, no čini mi se da malo komplicirate s tim betonskim podom.
Za bilo kakav premaz potrebno je na beton prvo nanijeti tzv. glazuru.
Ako tko baš želi pod kao u ljekarni, može potražiti kakvu podlogu u trgovinama s podnim oblogama (linoleum, ultrapas ...). Ako tko baš ima namjeru često zalijevati pod vodom, najbolje su keramičke pločice. Ako se baš i zalijeva pod, ne treba ništa posebno ni stavljati na pod jer mokar beton odlično drži prašinu dolje, pa prije kuhanja samo treba lagano "nakvasiti" beton i sve OK. Tko ne voli vlažan beton pod nogama, dovoljno je nekim starim usisivačem posisati prašinu.
Nadam se da sam bar nekoga odvratio od bespotrebnog troška i da spašene financije uloži u puno potrebniju opremu.


:zivjeli2:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sri lis 03, 2012 11:32 am

Upravo to.
ako nemate glazuru tj. ravan pod za stavljanje parketa osustanite od epoxija, a i da imate salivenu glazuru epoxy je opet skup, a njega ne možete sami postavljati, a pločice možete.

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » sri lis 03, 2012 9:14 pm

Basš sam danas biou baumaxu i kupio pločice podne za moju šupu/ljetnu kuhinju/pivovaru cijena 22kn/m2 i mislim ih sam postavljat. Meni beton ije smetao ali mi je ta prostorija spojena sa kućom i onda uvijek ima prašine po kući.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri lis 03, 2012 9:56 pm

Tema je zato i otvorena... da šeramo mišljenja, iskustva itd..
I meni se čini da ću završit na pločicama, zidne jeftinjak a za podne ću još vidit...

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri lis 03, 2012 10:10 pm

Ja sam prva piva držao u šupi sa zemljanim podom. Kasnije sam u podrumu sa betonom. Onda sam osposobio pivaru. u njoj je isto bio beton do prije mjesec - dva. sad sam stavio pločice. najgore što ne vidim neko poboljšanje... jedino što na pločicama ostane svaka fleka a dok je bio beton samo nogom rastrljaš i boli te... Ugl., hoću reć da ćete teško završnim slojem poda utjecat na kvalitetu piva. Mislim da bi mi pametnije bilo da sam kupio 5-6 vreca slada nego sto sam plocice lijepio... al svatko svoje zna....

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri lis 03, 2012 11:28 pm

buky1 je napisao/la:Ja sam prva piva držao u šupi sa zemljanim podom. Kasnije sam u podrumu sa betonom. Onda sam osposobio pivaru. u njoj je isto bio beton do prije mjesec - dva. sad sam stavio pločice. najgore što ne vidim neko poboljšanje... jedino što na pločicama ostane svaka fleka a dok je bio beton samo nogom rastrljaš i boli te... Ugl., hoću reć da ćete teško završnim slojem poda utjecat na kvalitetu piva. Mislim da bi mi pametnije bilo da sam kupio 5-6 vreca slada nego sto sam plocice lijepio... al svatko svoje zna....
Slažem se gospon,pogotovo ovo s nogom rastrljaš! :lol:

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » čet lis 04, 2012 4:27 pm

Beton je ružno za vidjet, pogotovo ako još nogom utrljaš fleku.
Da imamo novaca naravno da bi industrijski pod bio najbolje riješenje...
Ipak, bilo kakve pločice će biti ljepše i estetičnije. Treba samo održavati čistim, hvala Bogu.
I brewstation će doći do izražaja ako je na nekim pločicama, pogotovo Disov.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet lis 04, 2012 5:05 pm

Ma da, upravo to.. pločice neće učinit da je ženin kiseli kupus s rebarcima ukusniji nego samo da će lakše počistit frcanje masnoće iz lonca..
Gotovo pri svakom kuhanju mi se malo sladovine prolije po podu a nešto završi i na zidu, do sada sam trljao beton nogom al pitam se što kad ga istrljam.. završit ću s pola metra dubljim podrumom :shock:

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pet lis 05, 2012 8:08 am

U "Disovoj" baraci je linoleum i ja sam zadovoljan, lako se pere iako rijetko :) Nesmim se zadržavat na jednom mjestu dugo da nebi osta zalipljen :)

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pet lis 05, 2012 10:56 am

To si namjerno stavio, priznaj.. kad nekome ispadne 100€ nema šanse da ih digne :mrgreen:

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pet lis 05, 2012 11:09 am

Naravno, jer kod mene dolaze samo lovaši, kao muhe na znaš šta :)
Nego šta radiš u nedilju, planiram kuvanje i roštilj ako ti se da naletit?

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pet lis 05, 2012 11:13 am

Ujutro sam mislio nešto napravit oko fermkeezera a popodne sam na babinama :(

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pet lis 05, 2012 11:17 am

Hebiga, puno obaveza, tako mi je i samom, ma vidit ćemo se uskoro, makar na druženju kroz 11-i misec.

Odgovori