Kalibracija PH testera

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
ris
Postovi: 130
Pridružen/a: sub lis 04, 2014 9:42 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la ris » čet srp 16, 2015 4:58 pm

tako sam i mislio-iz velike pretakati u manju

cirozito
Postovi: 11
Pridružen/a: ned ožu 02, 2014 5:05 pm
Lokacija: Petrinja /Križevci

Post Postao/la cirozito » pon kol 17, 2015 9:45 pm

Inace su ph metri precizni ako ih izbazdarite sa vise pufera. Industrijski se bazdare sa cak 5 pufera razlicite ph vrijednosti. Puferi se pakiraju i u pakovanja za jednokratnu uptrebu i veca pakiranja. Bazdarenje je dovoljno vrstit ca. svako deseto mjerenje. A sondu oprati vodom nakon koristenja i NIJE je preporucljivo drzati u nikakvoj otopini.
... nesto poput Super Hika samo nije takva spika...

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon kol 17, 2015 10:32 pm

" A sondu oprati vodom nakon koristenja i NIJE je preporucljivo drzati u nikakvoj otopini. "

da ,jer ju nemožeš spasiti i mladost joj vratiti . tek , onakvoj vlažnoj , nakon ispiranja staviti kapicu i ne ju dirati do sljedeće tvoje upotrebe . prije sljedeće upotrebe nije z goreg dati joj priliku da se rehidrira-ovlaži koju minutu pred akciju . ak se osuši isto nije dobro . najbolje ju je držati u kondiciji- pa dok traje -traje . :hmelj:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon kol 17, 2015 10:49 pm

cirozito je napisao/la:Inace su ph metri precizni ako ih izbazdarite sa vise pufera. Industrijski se bazdare sa cak 5 pufera razlicite ph vrijednosti. Puferi se pakiraju i u pakovanja za jednokratnu uptrebu i veca pakiranja. Bazdarenje je dovoljno vrstit ca. svako deseto mjerenje. A sondu oprati vodom nakon koristenja i NIJE je preporucljivo drzati u nikakvoj otopini.
Sonda se čuva najbolje onako kako je to specificirao proizvođač iste, a to ovisi o tipu/vrsti/izvedbi same. Neke se čuvaju suhe, neke u destiliranoj vodi, a neke u specificiranim otopinama određenih soli. Osjetila se nakon svake uporabe, uključivo i kontrola/umjeravanje ispire čistom destiliranom vodom, te suši/briše odgovarajućim sredstvom (krpa bez mucica, lanena, papir bez "sranja koja bi mogla ostati na osjetilu"). Koliko se često pH-metri trebaju kalibrirati ovisi o samom zahtjevu za točnošću mjerila od samog korisnika. Ako se zahtijeva točnost u granicama npr. +/- 1%, tada se po preporuci proizvođača uzme interval koji je isti specificirao za kontrolu. Ako u dva/tri intervala točnost bude u zadanim granicama, interval se može za istu vrijednost produljiti. Kad se ta točnost za neko vrijeme naruši, smanjuje se interval kontrole, a time i poveća učestalost potrebe za kalibracijom. Kako mi doma ne koristimo taj pH-metar često, najbitnije je kako kvalitetno čuvamo to osjetilo. Sama kalibracija je dovoljna u dvije točke. Prva će biti nešto niža od područja vrijednosti mjerenja u samoj eksploataciji, a druga malo višlja, prema istome. Nema potrebe u pivarstvu kontrolirati pH-metar u području od npr. 2 do 12 pH jer tada sami sebe zakopavamo u ekstreme nepotrebnih zahvata i nabavke puno referentnih pufera ... Nama je dovoljan i onaj od oko 4 pH za tri, a 7 pH je za jednom puta godišnje. Pogotovo najbitniji za kakav jeftilen, kako bi ga prekontrolirali prije prve uporabe. Ionako će većina nas za dvije-tri godine baciti postojeći pH-metar od deset dolores i kupiti novi. Ph-metri vrijednosti 60ak dolara već mogu trajati i deset godina, a imaju i zamjenjivo osjetilo, pa tko voli ... Najbitnije je da Ph-metar ima ATC (automatsku temperaturnu kompenzaciju), bar u području od 15 do 50°C, a danas, pojavom jeftinih i pouzdanih mikrokontrolera u pH-metrima to više nije san ni za rentabilnog iskusnog homebrewera, koji samo želi zadržati kontinuitet kvalitete gotovog proizvoda. Ipak to nije samo prosto jednogodišnje žmikanje voćne sirovine, a o kojoj su vremenom iznjedrile svemoguće vinarske sage. Malo precijenjeno za jedan šturi fiziološko-tehnički zahvat, naravo, ne uključujući kemijanje oko delaneca kojekakvih, to ipak zadire duboko u bespuća samosvrhovite industrijske kemije. Vinarstvu dužno poštovanje, a pivarstvu znanje.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

cirozito
Postovi: 11
Pridružen/a: ned ožu 02, 2014 5:05 pm
Lokacija: Petrinja /Križevci

Post Postao/la cirozito » sri kol 19, 2015 6:05 pm

Imao sam priliku raditi sa HANNA edge ph metrom. pH metar koji je precizan u dvije decimale i sa ATC-om. Moze se bazdariti sa 3 ili 5 pufera. Sto vise pufera to vise vrijednosti mjeri odnosno funkcija ima. Mislim da upotrebljeni puferi nemaju veze sa podrucjem mjerenja ,oni sluze samo za umjeravanje . Obicno su pH 4,7,10... A ako cemo pricati o potrebama za homebrewing onda pH metar i nije neka prijeka potreba , odnosno posluzit ce i jeftini kinezi...
... nesto poput Super Hika samo nije takva spika...

cirozito
Postovi: 11
Pridružen/a: ned ožu 02, 2014 5:05 pm
Lokacija: Petrinja /Križevci

Post Postao/la cirozito » sri kol 19, 2015 6:06 pm

Imao sam priliku raditi sa HANNA edge ph metrom. pH metar koji je precizan u dvije decimale i sa ATC-om. Moze se bazdariti sa 3 ili 5 pufera. Sto vise pufera to vise vrijednosti mjeri odnosno funkcija ima. Mislim da upotrebljeni puferi nemaju veze sa podrucjem mjerenja ,oni sluze samo za umjeravanje . Obicno su pH 4,7,10... A ako cemo pricati o potrebama za homebrewing onda pH metar i nije neka prijeka potreba , odnosno posluzit ce i jeftini kinezi...
... nesto poput Super Hika samo nije takva spika...

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri kol 19, 2015 11:00 pm

cirozito je napisao/la: ... Mislim da upotrebljeni puferi nemaju veze sa podrucjem mjerenja ,oni sluze samo za umjeravanje . Obicno su pH 4,7,10... ...
Zašto bi ja umjeravao pH-metar na pH10 ako ga uopće nekoristim u tom području? Jedino da pokažem prijateljima da se i to može?
cirozito je napisao/la: ...A ako cemo pricati o potrebama za homebrewing onda pH metar i nije neka prijeka potreba , odnosno posluzit ce i jeftini kinezi...
U pravu si, u potpunosti. Nitko nije ljudima tu na forumu nikad napisao da moraju koristiti pH-metar, jer bez njega ne mogu skuhati dobru pivu. Ali ni to da će ikome samo tako poslužiti neki jeftin kineski pH-metar. Prije će zaglibiti u nekoj zabludosti.

Neki ljudi se dosjete svačega da si olakšaju izbor i sebi pomognu u određivanju smjera kako doći do kvalitetnijih rezultata. Neki drugi bi ove prve slijedili, ali traže da im prvi pomognu, jer razmišljaju da je to korisno, samo ne poznaju sve procedure kako do toga doći, pa se tu na forumu konzultiraju s prvima. Ima pak i nekih trećih koji ne razmišljaju puno o željama onih drugih, ali svoje želje stavljaju u prvi plan. Možda sam ja jedan od ovih trećih, ali kako sam već s puno skuhanih primjeraka do sad shvatio da je kod ukomljavanja za kvalitetan rezultat i malo novaca ipak dobro mjeriti pH, rado bih podijelio svoja iskustva iz industrije kako i kineski jeftilen učiniti pristojnim instrumentom, uz malo naputaka o održavanju i čim manje troškova i gnjavaže oko kontrole i/ili kalibracije. Tko se ne želi gnjaviti s mjernjem pH :roll: , bolje da o tome i ne čita ništa, jer je čitanje o istome puno veća gnjavaža nego samo mjerenje :D
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori