Kalibracija PH testera

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Kalibracija PH testera

Post Postao/la OLD » čet lis 25, 2012 4:04 pm

Kupih si Ph tester, a normalno , kinezi to objasne tako da ni bog dragi ne razumije . Ne treba niti spominjati da je većina napisana lijepim tiskanim kineskim slovima koja razumijem isto kao i žene u one dane u mjesecu .
Nije mi jasno nekoliko stvari:
1.Dali se ona otopina za kalibraciju pravi u običnoj(pipovači) vodi ili u destiliranoj/demineraliziranoj?
2.Dali se uređaj mora kalibrirati svaki put prije mjerenja ili je to dovoljno napraviti nakon nekog vremena.?
3.Dali se ove otopine mogu kod nas nabaviti i ako postoji neki način kalibracije u kućnoj radinosti?
Uređaj koji sam kupio je ovaj:
http://www.ebay.com/itm/251046540230?ss ... 1497.l2649
Hvala unaprijed na korisnim savjetima :zivjeli:
Volim ih zahmeljene.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: Kalibracija PH testera

Post Postao/la 400d » čet lis 25, 2012 4:09 pm

OLD je napisao/la:Kupih si Ph tester, a normalno , kinezi to objasne tako da ni bog dragi ne razumije . Ne treba niti spominjati da je većina napisana lijepim tiskanim kineskim slovima koja razumijem isto kao i žene u one dane u mjesecu .
Nije mi jasno nekoliko stvari:
1.Dali se ona otopina za kalibraciju pravi u običnoj(pipovači) vodi ili u destiliranoj/demineraliziranoj?
2.Dali se uređaj mora kalibrirati svaki put prije mjerenja ili je to dovoljno napraviti nakon nekog vremena.?
3.Dali se ove otopine mogu kod nas nabaviti i ako postoji neki način kalibracije u kućnoj radinosti?
Uređaj koji sam kupio je ovaj:
http://www.ebay.com/itm/251046540230?ss ... 1497.l2649
Hvala unaprijed na korisnim savjetima :zivjeli:
meni već dvije stvari od prokletih kineza nisu stigle i nakon dva mjeseca. a nije mi jasno kako je ovo ovako jeftino, ovaj ph metar. ja sam takve uređaje viđao za nekih 60 eura najmanje. da li misliš da je ovo zaista precizno?

sorry, nisam ti pomogao konkretno ništa, ali bit će valjda neko. mislim da destilirana voda mora biti uvijek u pitanju kada baždariš ph....možda i griješim
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet lis 25, 2012 4:17 pm

Što se tiče naručivanja kod kineza ako naručuješ nešto što nije iz Hong-konga , Pekinga ili Šangaja očekuj to kroz najmanje 40-tak dana jer samo po Kini stvari putuju po 30-tak dana.
A u svezi demineralizirane vode piše samo da se ne smije nakon upotrebe ispirati u demineraliziranoj ili destiliranoj vodi :?:
Volim ih zahmeljene.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet lis 25, 2012 4:35 pm

1. ako se uopče s nečim mješaju , onda je to demi voda
za 2 i 3 se raspitam sutra pa javim (naročito 3 )
jel piše nešto o temp uzorka ?

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet lis 25, 2012 4:39 pm

Piše za temperaturu uzorka za kalibraciju(25 C) ali ne piše ništa za mjerenja(barem ne na engleskom).
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet lis 25, 2012 4:55 pm

1.Otopinu napravi u RO vodi i spremi .
2.Uređaj je tvornički baždaren i otopina ti služi za kontrolu. Ne trebaš baždariti prije svakog mjerenja. Izmjeri nakon baždarenja PH vode iz pipe. Ta se vrijednost vrlo malo mjenja kroz godinu pa ti može poslužiti kao brza provjera tvog instrumenta.
3.Nemaš potrebe nabavljati novu pufer otopinu za sada. Ako do toga dođe već ćemo nešto izkemijati.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet lis 25, 2012 5:29 pm

Hvala. Mogli bi na druženju napraviti jednu pokaznu vježbu.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet lis 25, 2012 5:34 pm

Bas me zanima kako radi nije nije puno navaca. Ja sam gledao jedan sa ATC-om za cca 200kn. Ako ti se ovaj pokazi dobar, kupujem ga :) Kad kuhas?

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet lis 25, 2012 5:46 pm

Neću ga još isprobati jer me ovi lageri usporavaju pa nemam mjesta. Možda na druženju isprobamo pa provjerimo točnost podataka.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet lis 25, 2012 6:00 pm

Svarrogh je napisao/la:Bas me zanima kako radi nije nije puno navaca. Ja sam gledao jedan sa ATC-om za cca 200kn. Ako ti se ovaj pokazi dobar, kupujem ga :) Kad kuhas?
I na ovome piše da ima ATC(automatic temperature compesation). Mislim da su mi u biti poslali bolji model jer ovaj koji sam naručio to nema, a niti ove otopine za kalibriranje nisu bile spomenute u narudžbi. :lol:
Volim ih zahmeljene.

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » čet lis 25, 2012 7:22 pm

Evo ovaj lik se stvarno potrudio da pojasni ono kaj i meni nije bilo jasno.

http://www.youtube.com/watch?v=XpLIJ-Vnlgk

:D :zivjeli2:
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet lis 25, 2012 7:45 pm

Milslim da ATC ne funcionira na temp. iznad 50ak stupnjeva, taj podatak sam iskopao za refraktometar pa još provjeri za pH metar.
Ja izvadim malo tekućine u plitkoj metalnoj posudi i stavim je u sudoper s vodom (može posluži i obična kanta), nakon 2-3 min temperatura je oko 25 C, prelijem u čašu i ubacim pH metar.

Također vodi računa kad mjeriš pH jer treba proći vremena da fitin iz slada u potpunosti odreagira sa mineralima iz vode, obično je to 15-20 min nakon dodavanja slada.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet lis 25, 2012 7:57 pm

Također vodi računa kad mjeriš pH jer treba proći vremena da fitin iz slada u potpunosti odreagira sa mineralima iz vode, obično je to 15-20 min nakon dodavanja slada.
E vidiš to me i kopka jer razmišljam da. npr, pri mjerenju otkrijem da mi Ph nije onaj željeni. Dali uopće tada kakva korekcija PH(dodavanjem mliječne kiseline i sl) ima kakvog smisla budući je slad već proveo npr 20-tak i više minuta u komini sa neželjenim PH.?
Volim ih zahmeljene.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet lis 25, 2012 10:24 pm

Nećeš toliko falit a i širok je razmak optimalnog pH. Kako sam čitao brzina reakcije ovisi o slađenju slada i sadržaju vode. Možeš mjerit svako 5 min i vidi kako se ne ponaša, poslije toga ćeš znat kakve rezultate ti daje kalkulator i prilagodit ga.

Meni ezwater daje nešto niži pH pa koristim brunwater, probaj jedan i drugi pa vidi.
Kad radim nešto van dometa kalkulatora (dodavanje spec. sladova pri vorlaufu, steeping tamnih sladova..) idem na višu pH vrijednost i po potrebi dodam lakto...

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet stu 01, 2012 9:59 pm

Išao sam kalibrirati Ph tester i sve OK . U otopini 4,0 pokazao je 3,9 a u otopini 6,86 pokazao je 6,8. To sam lijepo narikato i lijepo zadovoljno krenuh mjeriti Ph pipovače , pa lijepo pokaže 7,6. To me iznenadilo pa odoh na starnice vodovoda gdje piše da su moguća odstupanja od 7,3 do 8,07. Rekoh OK. Onda krenuh izmjeriti PH moje demineralizirane vode kad ono Ph 6,00. Mjerim drugi put on pokaže PH 6,5. Tako sam mjerio nekoliko puta i svaki put je pokazivao drugu vrijednost(uglavnom između 6 i 6,7). Uzmem opet one otopine za kalibriranje i opet pokaže kako bi i trebalo , u jednoj otopini 4,0 u drugoj 6,9. Tad mi više ništa nije bilo jasno. Kakvu ja demineraliziranu vodu proizvodim kad bi ona trebala imati Ph 7,00? Onda sam nakon dužeg traženja našao podatak da ovi elektronski uređaji ne mogu točno izmjeriti Ph demineralizirane ili destilirane vode jer jednostavno nema dovoljno minerala za točno mjerenje. Ne znam dali ovo objašnjenje ima smisla? Inače sa PH trakicama dobivam PH demineralizirane vode točno 7,00.
Volim ih zahmeljene.

Odgovori