Miskova oprema za pivo

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pivdzija
Postovi: 36
Pridružen/a: pet kol 02, 2013 5:45 pm
Lokacija: Mostar, BiH

Post Postao/la Pivdzija » ned lis 06, 2013 7:40 pm

pklicov je napisao/la:
Pivdzija je napisao/la: stiropor je teško na okruglu bačvu nalijepiti. ja sam svoju oblijepio onom izolacijom što se stavlja ispod laminata, i aluminijskom folijom. stiropor je išao na dno i poklopac. odlično drži, gubitak gotovo nikakav, a nije uopće skupo za napraviti.
jel si to koristio onu zelenu izolaciju ili onu plastificiranu bijelu od 2mm debljine
bijelu onu. nisam sad siguran kolika je debljina bila. mogu provjeriti.

evo danas radili prvo samostalno kuhanje i u sat vremena mash tun nije izgubio niti jedan stupanj na temperaturi


edit: e da, i za iduće kuhanje mijenjamo mrežicu, uzimamo neku deblju i dužu ako nađemo. ovoj je malo duže danas trebalo da iscijedi pa smo morali kemijati svašta nešto...
Give a man a beer, waste an hour. Teach a man to brew, and waste a lifetime!
Bill Owen

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » pon lis 07, 2013 7:08 am

Napravi sito od bakrene cijevi

Avatar
Pivdzija
Postovi: 36
Pridružen/a: pet kol 02, 2013 5:45 pm
Lokacija: Mostar, BiH

Post Postao/la Pivdzija » pon lis 07, 2013 9:37 am

Pop je napisao/la:Napravi sito od bakrene cijevi
razmišljao sam i o tome. jel se može za to koristiti ista ona cijev kao za immersion chiller? i koju debljinu bakrene cijevi da koristim za sito?
Give a man a beer, waste an hour. Teach a man to brew, and waste a lifetime!
Bill Owen

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » pon lis 07, 2013 9:53 am

Ja sam pravio od 18mm jer sam ju imao, iskoristi što više površinu dna.

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » sri lis 09, 2013 2:20 pm

Pivdzija je napisao/la:
stiropor je teško na okruglu bačvu nalijepiti. ja sam svoju oblijepio onom izolacijom što se stavlja ispod laminata, i aluminijskom folijom. stiropor je išao na dno i poklopac. odlično drži, gubitak gotovo nikakav, a nije uopće skupo za napraviti.
Možda je malo više posla, ali mislim da se isplati, a i mislim da je jeftinije. Ja uzeo dvije ploče stiropora, u sat vremena se prisjetio Pitagore i ostale ekipe da proračunam kuteve i širine traka na gorenjem i donjem dijelu posude, sat vremena da izrežem trake vrućom žicom, još sat da ih zaljepim i gotovo....

slika

slika

slika

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » sri lis 09, 2013 3:03 pm

Odlično izolirano samo me zanima kakva je to kanta odnosno od koje vrste plastike ??
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Narodni heroj
Postovi: 76
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 12:34 pm
Lokacija: Među žabari

Post Postao/la Narodni heroj » sri lis 09, 2013 4:29 pm

Stiropor od 1 cm se bez problema nalijepi oko bačve, naravno u više slojeva.

Avatar
nikac
Postovi: 265
Pridružen/a: sub lis 06, 2012 5:16 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la nikac » sri lis 09, 2013 5:32 pm

ma svaka cast za bačvu .. zanima me kako slad cjediš ? .. .. ? staviš u vreču gazu ? mislim da mora doći do štopanja !!

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sri lis 09, 2013 11:58 pm

Alivio je napisao/la:Odlično izolirano samo me zanima kakva je to kanta odnosno od koje vrste plastike ??
Imam identičnu posudu koju koristim kao kantu za smeće, samo druge boje. Kanta je od polipropilena (PP - 5), mislim da je kupljena u kauflandu.

Avatar
goran44
Postovi: 73
Pridružen/a: sri ožu 09, 2011 8:41 pm
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la goran44 » čet lis 10, 2013 6:36 am

Ovo je super napravljeno! Koja je zapremina (litraža) kante?

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » čet lis 10, 2013 2:04 pm

Super je napravljeno, ali opet pogledaj jeli plastika food grade i od ćega je napravljena. Neke plastike već na 40 stupnjeva ispuštaju kancerogene spojeve, kamoli na 75 stupnjeva mash-out temperature.

pozdrav,

PEro

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » čet lis 10, 2013 3:26 pm

Ako se dobro sjećam materijal je polypropylen PP 5, i mislim da sam na netu pročitao da je to food grade pa sam se odlučio za ovu kantu. Kanta je oko 35 L.
Ne cijedim s gazom, ovo su slike iz faze izrade, dolje na pipu sam spojio inox oplatu od crijeva za WC kotlić koji služi kao filter.
Nažalost ovo je korišteno samo jednom pošto sam stjecajem okolnosti završio u Francuskoj, a sva oprema je ostala u Hr. Sad izmišljam eure da si ovdje skupim za neku osnovnu opremu, koja je ovdje prilično skupa, od gotovih rješenja u specijaliziranim web dućanima, pa do DIY rješenja poput ovog mojeg. Npr, nemogu nabaviti običnu plastičnu kantu za fermentor ispod 15 - 20 €....

Odgovori