DIY by Soki

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Soki
Postovi: 154
Pridružen/a: sri svi 02, 2012 10:40 am
Lokacija: Stobreč

DIY by Soki

Post Postao/la Soki » pon sij 20, 2014 12:05 am

Pozdrav ekipa, pošto je prva tura skuhana tuđom opremom (hvala Ruby) i trenutno je tjedan dana u bocama vrijeme je da si napravim sam sebi opremu.

Pa slijedom toga iman par pitanja.

Dakle kotao za kuhanje bi bila pivska bačva od 50l (dolazi za koji dan), jeli ona dovoljna za skuhati bez problema ture od 40l.
Kotao bi se grijao na plin. Ukomljavljanje bi bilo u istom loncu samo bi nakon što postignem temp obukao lonac u stiropor.

Slad za sada mislin stavljati u čvršće prošivene vreće od DM-a za pranje robe dok ne nabavim od inoxa sito kao što već neki imaju.

Kada dođe do cijeđenja i ispiranja sladovine samo bih tekućinu slobodnim padom prelio u fermentor a ugrijenu vodu bih slobodnim padom doveo do slada i dalje samo u fermentor. Pitanje oko grijanja vode, ja sam to zamislio da bude u nekoj plastičnoj bačvi ili loncu i grijala bi se s električnim grijačem iz bojlera, koliko bi mi trebao lonac za grijanje vode ako bi išao na ture od 40l.

Kada to sve bude gotovo samo vratim tekućinu iz fermentora u bačvu i nastavim kuhati, hmelj bi isto dodavao u vrežicama od DM-a.

Hlađenje bi bilo preko bakrenih cijevi, immersion chiller, doma od stare klime iman jedno 8 metara bakrene cijevi šireg promjera i 8m užeg promjera pa sam ja to zamislio na način da napravim 2 immersion chillera, ovaj s većim promjerom u bačvu a s manjim u jednu kacu prije bačve u kojoj bi bila voda s ledom, i naravno voda dolazi iz špine.

Nakon svega ide u fermentor od 50l koji će stajati u stiropor boxu, za grijanje će biti sijalica i neki kontroler iz Kine.

To bi bio za sada to, ako imate nešto za nadodati ili posrati slobodno se raspišite.

Slike postavin kada se složi sve.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pon sij 20, 2014 1:54 am

Nisam kuhao ture od 40L u bačvi od 50L pa ne mogu reći iz vlastitog iskustva jel dooljno, ali prema nekim temema koje sam čitao tu na forumu je dovoljno

Sta se tice ovog stiropora mislim da ti to ne treba, jednostavnije ti je svakih 15min ili koliko već bude upalit plin na 2min da opet digneš temperaturu komine na željenu temp.

za ove čvršće vreće iz dm-a će ti kolega Alivio točnije znat reći, ako se ne varam, mislim da je on nešto slično radio, al ne mogu sad nać tu temu

A ovaj dio sa preljevanjem u fermentor i vračanjem... može se to jednostavnije izvest, npr. da prebaciš ovu vreću sa sladom u tu posudu u kojoj se grijala voda za ispiranje, a ovu sladovinu koja ostane u bačvi nastaviš odma kuhat. Samo što ne znam da li bi to bilo nezgodno radit sa 8-9kg slada

Soki
Postovi: 154
Pridružen/a: sri svi 02, 2012 10:40 am
Lokacija: Stobreč

Post Postao/la Soki » pon sij 20, 2014 6:50 am

Hvala na odgovoru, vidiš dobra ideja za ispiranje sladovine, sigurno manje zajebancije.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pon sij 20, 2014 8:20 am

Možeš skuhati i više od 40L u 50 litarskoj bačvi ..
Tko to kaže ili gdje to piše da cjelokupna količina sladovine mora da se kuha odjednom u istom loncu ??
Nakon ispiranja desetak litara sladovine možeš držati u nekoj kanti pa jedno 5L sladovine koja je već ključala neko vrijeme ispustiš iz lonca u tu kantu pa vratiš u lonac 5L i tako svakih desetak minuta ..
Nakon prvog kuhanja ćeš skužiti kolika je to dodatna količina sladovine koja će ispariti tijekom kuhanja ..
Dok nisam povisio bačvu odnosno povećao joj volumen radio sam ovom tehnikom ..Sada je bačva nekih 63L do vrha pa mi nije problem skuhati 50L ..
Prije povišenja bačve u njoj sam radio BIAB tehnikom ..
Zagrijavanje vode pa ukomljavanje uzlaznom infuzijom ,recilkulacija sladovine pumpom od veš mašine ,ispiranje i hlađenje ..
Sada ukomljavam u izoliranoj plastičnoj kanti od 60L a vodu za ukomljavanje i ispiranje zagrijavam u bačvi u kojoj i kuham ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pon sij 20, 2014 2:12 pm

Soki je napisao/la:Hvala na odgovoru, vidiš dobra ideja za ispiranje sladovine, sigurno manje zajebancije.
Ma i to je zajebacnija za radit, tako sam ja radio, al mi se ne svidja to. Puno mi se bolje cini ovo kako Alivio sad radi, da ukomljavaš u nekoj izoliranoj posudi, a vodu za ukomljavanje ugriješ u ovoj bačvi u kojoj češ kuhat.

Soki
Postovi: 154
Pridružen/a: sri svi 02, 2012 10:40 am
Lokacija: Stobreč

Post Postao/la Soki » čet sij 23, 2014 11:40 pm

Evo bačva stigla, i što je dobro odmah je s pipom, ipak iman neke nedoumice.

Koji je ovo sistem otvaranja, M ili D, i ako je M jel zna iko kako se otvara?

I ne znam koliko se vidi na slici al pipa nije napravljena preko matica i mufe nego je navarena na bačvu, možda je glupo al samo se inox može variti na inox jel tako? Nisam siguran od čega je ovaj komad između pipe i bačve.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pet sij 24, 2014 2:57 am

možeš varit i željezo na inox, ili kromirano željezo na inox kao što je bio slučaj s bačvom koju sam imao doma,
ali to lako provjereriš dal je inox sa magnetom,
mesing isto ne privlači magnet, al mislim da se on ne može varit
po slici bi rekao da je inox u pitanju

Edit: na toj bačvi šta sam imao doma se dalo jednostavno uočit da ovaj navareni dio nije od inoxa po hrđi koja se pojavila na njemu

Soki
Postovi: 154
Pridružen/a: sri svi 02, 2012 10:40 am
Lokacija: Stobreč

Post Postao/la Soki » pet sij 24, 2014 7:04 am

Alivio je napisao/la:Možeš skuhati i više od 40L u 50 litarskoj bačvi ..
Tko to kaže ili gdje to piše da cjelokupna količina sladovine mora da se kuha odjednom u istom loncu ??
Nakon ispiranja desetak litara sladovine možeš držati u nekoj kanti pa jedno 5L sladovine koja je već ključala neko vrijeme ispustiš iz lonca u tu kantu pa vratiš u lonac 5L i tako svakih desetak minuta ..
Nakon prvog kuhanja ćeš skužiti kolika je to dodatna količina sladovine koja će ispariti tijekom kuhanja ..
Dok nisam povisio bačvu odnosno povećao joj volumen radio sam ovom tehnikom ..Sada je bačva nekih 63L do vrha pa mi nije problem skuhati 50L ..
Prije povišenja bačve u njoj sam radio BIAB tehnikom ..
Zagrijavanje vode pa ukomljavanje uzlaznom infuzijom ,recilkulacija sladovine pumpom od veš mašine ,ispiranje i hlađenje ..
Sada ukomljavam u izoliranoj plastičnoj kanti od 60L a vodu za ukomljavanje i ispiranje zagrijavam u bačvi u kojoj i kuham ..


Trenutno mi ne ttrebaju ture od 50 i više litara jerr mi je fermentor od 50l, ali nije loše i to znati s vrimenom za povečanje proizvodnje.

Bi li mi moga samo malo pojasniti ovo ukomljavanje u drugoj posudi, dakle ugriješ vodu na ajmo reć 55°C i samo je ubaciš u posudu di je ječam, i nakon određenog vrimena ocidiš i vraćaš kominu u bačvu za gijanje, ako radiš više stupanjsko ukomljavanje onda samo ponoviš isto tako, a kako griješ vodu za ispiranje u istoj bačvi, di ostaviš kominu kada ispireš ako ti je već bačva zauzeta s grijanjem vode za ispiranje.

I mogu li to ukomljavati u drugoj posudi s vrečicama iz DM-a jer mi se trenutno neda raditi cijeđenje od bakrenih cijevi ili od fleksibilnih cijevi za vodu.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pet sij 24, 2014 8:42 am

Slad ubacuješ u vodu a ne vodu u slad ..
Čitaj još malo i nemoj više nikada napisati da ti se nešto neda jer kako onda očekuješ da se nekom da da ti odgovori na pitanje ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » pet sij 24, 2014 9:16 am

ja ubacujem vodu u slad :P.
i odgovor za dm-ove vrećice je da možeš, pogledaj što je biab metoda.
a što se tiče ukomljavanja ima masu načina za dić temperaturu komine. možda da proučiš metode ukomljavanja jer ovo kaj si ti napiso nema baš neke veze ni sa jednim postupkom.
a što se tiče kako zagriješ? pa očito da ili imaš međuposudu u koju ubacuješ ili još jedan lonac u kojem moš kuhat. sa 2 posude/lonca općenito nije moguće to napravit. ak radiš ovak kak bi ti radio sa biab metodom moš imat 2 lonca i ondak u jednom kuhaš vodu za ispiranje, a u drugom ukomljavaš, pa kad završiš ukomljavanje samo prebaciš vrećice u lonac za ispiranje, a ovaj drugi staviš da kuha dok se ovo sve ispire i na kraju spojiš komine.

Soki
Postovi: 154
Pridružen/a: sri svi 02, 2012 10:40 am
Lokacija: Stobreč

Post Postao/la Soki » sub sij 25, 2014 7:16 am

Alivio je napisao/la:Slad ubacuješ u vodu a ne vodu u slad ..
Čitaj još malo i nemoj više nikada napisati da ti se nešto neda jer kako onda očekuješ da se nekom da da ti odgovori na pitanje ..
Hvala na opaski Alivio, ispričavam se, nisam ja mislio da neću to napraviti ili da mi se ne da, nego trenutno nisam u mogućnosti to sklepati za par dana, a kuhao bi turu sutra/prekosutra, nakon toga ću se pozabaviti s time da lipo napravim posudu za ukomljavanje.

Hvala na savjetima.

Soki
Postovi: 154
Pridružen/a: sri svi 02, 2012 10:40 am
Lokacija: Stobreč

Post Postao/la Soki » sri vel 12, 2014 11:12 pm

Pozdrav ekipa, evo mali update u vezi opreme nabavljenje i u procesu nabavljanja.

Prvi put sam kuhao s tuđom opremom, a drugi put s svojom iako trenutno iman samo osnovno.

Dakle neki dan sam nabavio dvije plastične bačve iz brodomerkura 50L, kao za kupus samo nema poklopac na vidanje nego se samo poklopi.

Od jedne ću napraviti HLT, iman grijač novi od gorenja za protočni bojler od 2kW, jel ok da njega spojim na obični termostat kao šta su na bojleru ili moram na STC-1000 koji je btw baš danas stiga, :)

Druga će biti novi fermentor, dakle u poklopcu rupa za vrenjaču i rupa dolje za pipu, pitanje za pipu uzea san ka kromiranu a ne pvc, jbg lipša je, jel to ok ili da je minjan za pvc, i šta bi mi bilo najbolje staviti po vrhu bačve da poklopac ne dihta negu gumu ili.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet vel 13, 2014 2:02 am

Soki je napisao/la: Druga će biti novi fermentor, dakle u poklopcu rupa za vrenjaču i rupa dolje za pipu, pitanje za pipu uzea san ka kromiranu a ne pvc, jbg lipša je, jel to ok ili da je minjan za pvc, i šta bi mi bilo najbolje staviti po vrhu bačve da poklopac ne dihta negu gumu ili.
Ja bi samo pipu stavio i to je to... možda čak ni pipu... crijevom odfermentirno pivo isisati (potraži "racking cane")..
Nešto kao ovo:
http://www.partypig.com/portals/0/Old%2 ... g_Cane.jpg
I neku kvačicu sistem da možeš objesiti u fermentor bez da dodiruje dno/kvasac

Ne treba dihtati, ne treba vrenjača ako ne dihta...

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » čet vel 13, 2014 4:32 am

Ja kupija ovo za demejanu i zakon je
http://www.svezapivo.hr/artikl.php?id=49
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet vel 13, 2014 11:38 am

1rice je napisao/la:Ja kupija ovo za demejanu i zakon je
http://www.svezapivo.hr/artikl.php?id=49
I ja isto povucem sa ustima iz fermentora… :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Odgovori