rtd vs. thermocouple

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
vili23
Postovi: 231
Pridružen/a: uto ožu 06, 2012 12:52 pm
Lokacija: Zagreb

rtd vs. thermocouple

Post Postao/la vili23 » uto lip 17, 2014 3:38 pm

pozdrav!
planiram uskoro u bačvu za ukomljavanje ugraditi sondu za mjerenje temperature pa me zanima što mislite koju sondu staviti, rtd ili K type?
da li je K previše neprecizan za ukomljavanje?
također me zanima koju dužinu da uzmem, ja računam da mi vrh bude na sredini bačve, jel to ok?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto lip 17, 2014 10:30 pm

Nema se tu što puno misliti. Ja ću još jednom, pa "kud puklo". RTD je najtočniji, u području mjerenja i u linearnosti. Ima klasa B, ima klasa A. A je točnija, no nebitno. Mjerio sam s nekoliko termometara u svojoj bačvi od 50 l pivskoj, od gore razrezanoj. Razlika temperature od radijalnog centra bačve komovnika do stijenke istog je manja od 1°C, bez ikakve izolacije bačve. Jedini preduvjet je da protok sladovine kroz pumpu u HERMSu bude barem 7 l / min (za mjerenje, tko ne zna, upizdi se kanta od 10 l i u 1 min treba biti poprilično puna). Ako je ispod bačve plinski plamenik ili je u dnu el. grijač, (znači, nije HERMS) razlike uglavnom nema. Samo onda sladovinu treba malo promiješati koji put (svakih 10-15 min).
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
vili23
Postovi: 231
Pridružen/a: uto ožu 06, 2012 12:52 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la vili23 » sri lip 18, 2014 9:16 am

ok,puno hvala na informacijama
ja imam izoliranu bačvu sa lažnim dnom,nije herms i nema dodatno grijanje, vodu grijem u drugoj.
znači idem sa rtd,a dužina sonde i nije toliko bitna.hvala

Odgovori